Димитров имаше проблеми, но успя да се справи с Лехечка

Australian Open, първи кръг

Григор Димитров – Иржи Лехечка 6-4, 4-6, 6-3, 7-5

Григор Димитров започна с победа участието си на Australian Open 2022. Първата ни ракета изпита сериозни затруднения срещу 142-рия в света Иржи Лехечка, но въпреки това не допусна сензация и намери място в следващата фаза.

Във втори кръг опонент на българина ще бъде Беноа Пер или Тиаго Монтейро.

Лехечка игра доста по-агресивно и записа повече асове (10-8) и уинъри (50-33), но в същото време Димитров допусна два пъти по-малко непредизвикани грешки (29-58). Първата ни ракета реализира само три от 12-те си възможности за пробив (25%), но това се оказа напълно достатъчно, тъй като неговият опонент оползотвори едва един от своите осем брейкпойнта (13%).

Димитров започна доста колебливо и позволи на Лехечка да стигне до три поредни брейкпойнта още в първия гейм. Те обаче бяха спасени след два поредни неуспешни ретура на чеха и отлично воле при мрежата, като в крайна сметка първата ни ракета спечели подаването си и излезе напред в резултата.

Сервисът не Лехечка затрудни Димитров и чехът отново поведе с 40-0, но този път не допусна обрат и възстанови равенството в сета след неуспешен опит за къса топка от страна на световния №28. Българинът обаче също бе много солиден на сервис и първата почивка дойде при 2-1 в негова полза.

Димитров стигна до две поредни точки за пробив, но те бяха спасени след воле на мрежата и неспасяем сервис от страна на Лехечка. Първата ни ракета пропусна още един брейкпойнт след неуспешен бекхенд по правата, а впоследствие непредизвикана грешка от негова страна приключи гейма в полза на световния №142. Българинът продължи да контролира разиграванията на свой сервис, като записа първия си ас в мача и отново излезе напред в резултата при 3-2.

Димитров обаче продължи да бъде доста неубедителен на ретур и Лехечка отново не му позволи да пробие. Това обаче не обезвери световния №28, който отговори с гейм на нула и си върна водачеството при 4-3.

Лехечка продължаваше да атакува бекхенда на Димитров, като тази тактика се оказа успешна и равенството отново бе възстановено. Тенденцията двамата да бъдат безупречни при подаванията си се запази и Димитров поведе с 5-4 след като отново спечели убедително сервис гейма си.

Постоянството на първата ни ракета даде резултат и той реализира първия пробив в мача във възможно най-подоходящия момент. Липсата на опит на Лехечка си пролича и той допусна няколко грешки, които помогнаха на Димитров най-послед да пробие сервиса му и да спечели първия сет с 6-4.

Сет 1УинъриНепр. грешки% вкаран първи сервис% точки на първи сервис
Григор Димитров71361%76% (13/17)
Иржи Лехечка41471%59% (13/22)

Втората част започна точно така, както и първата – на Димитров отново му се наложи да спасява три точки за пробив, но и този път устоя на натиска и излезе напред в резултата.

Радостта на българина обаче на трая никак дълго, тъй като Лехечка отговори с гейм на нула.

Чехът започна да излиза по-често на мрежата, но това не изненада Димитров, който демонстрира чудесно движение по корта и завърши третия гейм със зрелищен минаващ бекхенд по диагонала, повеждайки с 2-1.

Лехечка поведе с 30-0 в четвъртия гейм, но Димитров отговори с два минаващи бекхенда по правата, след което на два пъти стигна до възможност за пробив. Световният №142 обаче избегна опасността и резултатът в сета отново бе изравнен.

Сервисът на Димитров продължи да му служи добре и той спечели следващото си подаване на нула, като завърши гейма с ас и поведе с 3-2.

Първата ни ракета стигна до нов шанс за пробив след две поредни непредизвикани грешки на Лехецка, но и този път не успя да се възползва от открилия се пред него шанс. Димитров имаше нова възможност да пробие, след като чехът сгреши наглед лесна топка при мрежата, но върна жеста с неточен бекхенд. В крайна сметка чешкият тенисит приключи гейма с още едно добре премерено воле и отново спечели подаването си.

Чешкият тенисист продължи да играе много офанзивно и смелият му подход се отплати. Световният №142 успя да реализира първия си пробив в двубоя, след като седмият гейм приключи с двойна грешка от страна на Димитров.

Силната серия на Лехечка продължи и той затвърди брейка със сервис гейм на 15, правейки резултата 5-3 в своя полза.

Димитров показа колебания и в деветия гейм, допускайки изравняване от 30-0, но въпреки това спечели подаването си и запази интригата в сета. Макар да показа колебания на първи сервис, Лехечка отново бе много солиден при подаванието си и не позволи на първата ни ракета да върне пробив, спечелвайки втората част с 6-4.

Сет 2УинъриНепр. грешки% вкаран първи сервис% точки на първи сервис
Григор Димитров12563%68% (15/22)
Иржи Лехечка211262%81% (17/21)

Димитров бързо се отърси от негативното за него развитие на предхпдния сет и започна третата част със сервис гейм на нула. Доброто представяне на първата ни ракета продължи и той не загуби точка и в следващия гейм, записвайки ранен пробив. Българинът допусна втората си двойна грешка в мача, но въпреки това запази добрия си ритъм и натрупа солиден аванс от 3-0.

Димитров стигна до възможност за втори пореден пробив, след като Лехечка допусна двойна грешка при 30-30, но не успя да се възползва от отличния шанс и чехът намали изоставането си. Световният №28 обаче отговори с нов сервис гейм на нула и втората почивка в сета дойде при 4-1 в негова полза.

Лехецка обаче също не загуби точка при следващото си подаване и намали изоставането си. Това не притесни Димитров, който записа втори пореден сервис гейм на нула в актива си и направи сериозна крачка към спечелването на сета.

Димитров стигна до два поредни сетбола след няколко много добре изградени атаки. Първият бе пропуснат след неточен форхенд по диагонала, но след това Лехечка също изпрати топката в аут след атака от основната линия и така българинът се наложи с 6-3 в третата част.

Сет 3УинъриНепр. грешки% вкаран първи сервис% точки на първи сервис
Григор Димитров5570%94% (15/16)
Иржи Лехечка81243%67% (6/9)

Началният удар продължи да бъде най-ефикасното оръжие в арсенала на Лехечка и той взе преднина в четвъртия сет, приключвайки откриващия гейм с комбинация сервис-мрежа. Резултатът обаче бързо бе изравнен, след като Димитров охлади ентусиазма на 20-годишния чех с гейм на нула.

Димитров не бе далеч от пробив, след като навакса пасив от 0-40 в третия гейм, но Лехечка не позволи това да се случи и отново излезе напред в резултата при 2-1.

В следващия гейм българинът отново се оказа догонващ в резултата при 0-30, но в последвалите няколко дълги разигравания по-големият му опит си пролича и неговият опонент допусна няколко грешки, които помогнаха на Димитров да изравни. Лехецка продължи да прибягва до комбинацията сервис-воле, като тази тактика отново се отплати и световният №142 си върна водачеството при 3-2.

Димитров обаче отново спечели убедително подаването си, след като наложи непосилно за опонента си темпо и ги принуждаваше да тича по целия корт. За съжаление, в седмия гейм бекхендът на българина на няколко пъти го предаде и това позволи на Лехечка да поведе в резултата за четвърти път от началото на сета.

Димитров се озова в сложна ситуация, след като допусна двойна грешка при 15-15, но успя да запази самообладание и отново спечели подаването си, подпомогнат от две грешки при бекхенд на Лехечка. Чешкият тенисист обаче отново бе много солиден на свой сервис и се доближи до спечелването на сета, повеждайки с 5-4. Лехечка заигра по-агресивно в търсене на решаващия пробив, но Димитров демонстрира отлична игра в защита и отново успя да възстанови равенството.

Първата ни ракета отново започна да се стреми към по-дълги разигравания и тактиката му се увенча с успех. Лехечка отново допусна непредизвикани грешки във важни моменти и това помогна на Димитров да реализира първия пробив в сета, доближавайки се само на гейм от победата. Тя стана факт след като първата ни ракета спаси брейкпойнт, след което пропусна шанс за спечелването на двубоя, но при втория си мачбол българинът отново принуди опонента си да сгреши и по този начин триумфира с 6-4, 4-6, 6-3, 7-5 след 2 часа и 46 минути на корта.