Димитров обърна Лайович за четвъртия си пореден осминафинал в Монте Карло

Rolex Monte Carlo Masters, втори кръг

Григор Димитров – Душан Лайович 4-6, 6-3, 6-2

Григор Димитров записа втора победа на тазгодишния Мастърс турнир в Монте Карло, надделявайки над световния №49 Душан Лайович. Българинът загуби първия сет, след като допусна ранен пробив, но след това постепенно взе инициативата и стигна до напълно заслужен успех. Времето в Княжеството бе доста студено и ветровито, но първата ни ракета успя да се адаптира по-добре към неблагоприятните условия и това бе един от основните фактори за неговия успех.

По този начин Димитров намери място на осминафиналите в Княжеството за четвърти пореден път, като в предходните три издания на турнира отпадна след загуби от Рафаел Надал, който тази година не участва в надпреварата.

Следващият опонент на българина ще бъде победителят от мача между четвъртия поставен Каспър Рууд и квалификанта Холгер Руне.

Димитров пласира пет аса срещу три за Лайович, като в същото време спечели 78% от точките си на първи сервис (40/51). Българинът реализира четири от десетте си точки за пробив (40%), докато Лайович оползотвори два от своите четири брейкпойнта (50%).

Димитров спечели жребия и избра да сервира пръв. Българинът обаче направи няколко непредизвикани грешки, които позволиха на Лайович да отрази два геймбола и да запише ранен пробив. Началният удар на сърбина създаде проблеми на Димитров и световният №49 успя да затвърди брейка, увеличавайки преднината си на 2-0.

Първата ни ракета обаче повиши значително качеството на сервиса си, като това, заедно с няколко много добри атаки от основната линия, му помогна да прекъсне серията на Лайович и да намали изоставането си преди първата почивка в сета. Димитров не бе далеч от това да върне пробива, след като поведе с 30-0 в четвъртия гейм, но Лайович отговори с няколко прецизни форхенда от основната линия и възстанови разликата от два гейма при 3-1.

Първата ни ракета на няколко пъти атакува много добре с бекхенд по диагонала и успя да изненада неприятно опонента си. В края на петия гейм Димитров излезе на мрежата и подлъга Лайович да опита минаващ удар, след който топката отиде в аут и българинът отново редуцира своя пасив. Сръбският тенисист обаче продължи да бъде безупречен при подаванията си и отново не допусна пробив след сервис гейм на 15.

В седмия гейм Димитров отрази два поредни брейкпойнта с отлични излизания на мрежата, след което пласира втория си ас в двубоя. Последваха няколко дълги разигравания, в които и двамата опоненти атакуваха по цялата ширина на корта, но в крайна сметка геймът приключи след неуспешна атака на Лайович и резултатът стана 4-3.

Началният удар продължи да бъде едно от най-ефикасните оръжия в арсенала на Лайович и той записа първи сервис гейм на нула от началото на мача, правейки сериозна крачка към спечелването на първия сет. В една от ситуациите Димитров претендираше, че топката е била аут, но това не промени решението на рефера Карлос Бернардес.

Българинът отново демонстрира добър сервис, който му позволи да контролира разиграванията в деветия гейм и по този начин да намали резултата на 5-4. За съжаление обаче импулсът в играта на Димитров не продължи дълго, тъй като Лайович записа втори пореден сервис гейм на нула и по този начин спечели първия сет с 6-4.

В началото на втората част Димитров на няколко пъти атакува успешно бекхенда на Лайович, което му помогна да спечели подаването си и да поведе в геймовете за пръв път от началото на мача.

Българинът подобри играта си в дефанзивен план и успяваше да противодейства много по-ефективно на атаките на своя опонент. Прецизна къса топка предостави брейкпойнт на Димитров, който обаче той пропусна след бекхенд в мрежата. Впоследствие първата ни ракета пропиля още един шанс за пробив, като в крайна сметка Лайович възстанови равенството в сета след нова неуспешна атака на световния №29.

Лайович опита да затрудни Димитров, като вдигне темпото на играта, но българинът бе подготвен за това и успя да отрази атаките на световния №49, връщайки си водачеството при 2-1.

Сърбинът обаче отново не позволи на първата ни ракета да се откъсне в резултата и възстанови равенството, като четвъртият гейм приключи след грешка на Димитров при наглед лесна топка на мрежата. Българинът отново се усъмни в преценката на Карлос Бернардес, но след като провери отпечатъка реферът потвърди решението си.

Подобно на откриващия сет, отново Лайович бе играчът, който пръв стигна до пробив. Бекхендът на няколко пъти предаде Димитров, след което българинът допусна двойна грешка и така неговият опонент осъществи пълен обрат за 3-2.

Лайович заигра много агресивно в стремежа си да убие интригата в двубоя, но при 30-30 пропусна наглед лесно воле при мрежата и Димитров стигна до брейкпойнт. Този път българинът се възползва от открилия се пред него шанс и пласира изящен бекхенд по правата, изравнявайки резултата в сета при 3-3. Димитров запази добрия ритъм и затвърди пробива си, спечелвайки седмия гейм на нула.

Българинът увеличи серията си от поредни спечелени точки на 10, но след това в играта му настъпи спад и той допусна изравняване от 30-0. Напрежението обаче оказа въздействие върху Лайович в много важен момент и той изпрати две поредни топки в аут, като по този начин Димитров реализира втори пореден пробив и увеличи аванса си на 5-3.

Световният №29 записа нов ас в деветия гейм, а впоследствие стигна до два поредни сетбола след отлично воле при мрежата. Лайович спаси първия, но след това първата ни ракета пласира безпощаден форхенд и доведе мача до трети сет след 6-3.

Лайович прекъсна серията на Димитров като спечели подаването си в началото на заключителната част. Българинът обаче отново изненада опонента си с няколко много добре разчетени излизания на мрежата и бързо възстанови равенството. Световният №49 обаче отново бе много солиден на сервис и затрудни максимално първата ни ракета, връщайки си водачеството при 2-1.

Димитров показа известни колебания, но въпреки това отново спечели подаването си и не позволи на Лайович да се откъсне в резултата. Българинът продължи да поставя опонента си под напрежение и стигна до два поредни брейкпойнта. Първият бе пропуснат след бекхенд в мрежата, но след това Димитров пласира къса топка, с която направи Лайович безпомощен и осъществи обрат за 3-2.

Сервисът на Димитров, както и атаките му с бекхенд по диагонала продължиха да затрудняват сериозно Лайович и първата ни ракета затвърди брейка с гейм на 15. Димитров пропусна две последователни точки за пробив, след което Лайович стигна до геймбол.

Сърбинът обаче отново не издържа на напрежението и българският тенисист стигна до нов брейкпойнт след форхенд в мрежата от страна на съперника му. Този път обаче световният №29 не пропусна шанса си и осъществи втори пореден брейк, натрупвайки комфортен аванс от 5-2.

Димитров запази добрия си ритъм до края, като при последното разиграване топката се удари коварно в рамката на ракетата на Лайович, но след няколко напрегнати секунди падна в половината на сърбина, което означаваше 4-6, 6-2, 6-2 в полза на Димитров след малко повече от два часа игра.