Димитров отстъпи пред Лехечка след трисетова битка в Стокхолм

Stockholm Open, първи кръг

Григор Димитров – Иржи Лехечка 4-6, 6-1, 6-7(5)

Григор Димитров приключи участието си на ATP 250 турнира в Стокхолм след поражение от световния №77 Иржи Лехечка в първи кръг. Българинът изигра много силен втори сет, а в третия навакса пасив от 1-4, след което поведе с 5-2 в тайбрека. Това обаче не бе достатъчно и той записа трета поредна загуба, след като отпадна в първия си мач и в София, а преди това загуби от Брендън Накашима на US Open. От своя страна Лехечка записа втора победа над играч от Топ 50 на ранглистата.

Oпонент на чеха в следващата фаза ще бъде 52-рият в ранглистата Емил Руусувуори.

Димитров имаше минимално превъзходство по отношение на асовете (6-5) и двойните грешки (1-2), но за сметка на това Лехечка отбеляза лек превес по отношение на уинърите (32-31) и непредизвиканите грешки (19-22). Първата ни ракета спечели 70% от точките си на първи сервис (47/67) и реализира три от седемте си брейкпойнта (43%), докато Лехечка оползотвори два от своите осем шанса за пробив (25%).

Димитров спечели жребия и избра да сервира пръв. Добре премерените му атаки с форхенд от основната линия позволиха на българина да контролира разиграванията и той спечели подаването си без особени проблеми. Лехечка допусна две грешки във втори гейм, но за сметка на това началният му удар затрудни сериозно Димитров. В последното разиграване бекхендът на българина го предаде и неговият опонент изравни резултата. Първата ни ракета обаче не позволи на опонента си да осъществи ранен пробив и след няколко отлични атаки с форхенд по диагонала си върна водачеството при 2-1.

Димитров не бе далеч от първия брейк в двубоя, след като поведе с 0-30 в четвъртия гейм, но сервисът и форхендът на Лехечка го измъкнаха от трудната ситуация и равенството отново бе възстановено.

Две непредизвикани грешки на Димитров, придружени с доза късмет за Лехечка след рикошет на топката в мрежата, осигуриха на чеха три поредни точки за пробив. Те обаче бяха спасени от българина след чудесен сервис, последван от хладнокръвно воле на мрежата и непредизвикана грешка на световния №77. Лехечка стигна до четвърти брейкпойнт, но той също бе пропуснат след ретур в аут. В крайна сметка геймът приключи с нова непредизвикана грешка на Лехечка, при която чехът изпрати топката в аут при наглед лесно воле и Димитров направи резултата 3-2 в своя полза.

Първата ни ракета отново изпусна аванс от 15-30 на сервис на Лехечка, но след това изигра най-силния си гейм от началото на мача и не загуби точка при подаването си, повеждайки с 4-3. В осмия гейм чехът демонстрира сериозни колебания, след като при 40-0 допусна две поредни непредизвикани грешки, но въпреки това отново спечели подаването си след слайс в мрежата на Димитров.

Топка в аут на българина при атака с бекхенд предостави на опонента му два поредни брейкпойнта. Макар сервисът му да затрудни Лехечка, чехът завърши разиграването с бекхенд уинър по правата и осъществи пълен обрат, пробивайки за 5-4. Впоследствие световният №77 стигна до сетбол, който обаче бе спасен от Димитров след като българинът демонстрира отлични рефлекси и пласира много качествено воле при мрежата. Веднага след това обаче пред Лехечка се откри нова възможност за спечелването на сета, която бе оползотворена след бекхенд уинър по диагонала и чехът се наложи с 6-4 в откриващата част.

В началото на втория сет Димитров сам се постави под напрежение, допускайки грешки в наглед не особено трудни ситуации, но въпреки това спечели подаването с атака „сервис-мрежа“, последвана от топка в аут на Лехечка. Топка в аут на чеха предостави на световния №32 два поредни шанса за пробив. Те обаче бяха спасени от Лехечка след добре премерено воле на мрежата, последвано от форхенд уинър по правата.

Димитров стигна до нов брейкпойнт след чудесна къса топка, но Лехечка и този път избегна опасността с много качествено воле на мрежата. Впоследствие пред българина се откри пети шанс за пробив, като този път той не пропусна чудесната възможност и поведе с 2-0 след двойна грешка на неговия опонент.

В третия гейм българинът навакса пасив от 0-30 с помощта на няколко много умели комбинации, но въпреки това Лехечка стигна до точка за пробив. Тя обаче бе спасена от Димитров след чудесно излизане на мрежата и в крайна сметка той отново спечели подаването си. Българинът продължи да владее инициативата и стигна до възможност за нов пробив след непредизвикана грешка на Лехечка. Чехът избегна опасността с добро излизане на мрежата, но това не разколеба Димитров, който пласира много елегантен бекхенд по правата и проби за 4-0.

Българинът продължи да доминира и взе убедително и следващия си сервис гейм, правейки нова крачка към спечелването на сета. Лехечка редуцира пасива си, но непредизвикана грешка от негова страна предостави два поредни сетпойнта на Димитров. Българинът имаше нужда само от един и след нова чудесна атака „сервис-мрежа“ изравни резултата в мача, спечелвайки втория сет с 6-1.

В началото на заключителната част и двамата разчитаха най-вече на мощен сервис и бързи комбинации, като по този начин се стигна до 2-1 в полза на Лехечка. Чехът продължи да играе много офанзивно и след няколко много добри атаки с бекхенд от основната линия стигна до две поредни възможности за пробив.

Димитров отрази първата с ас, но след това изпрати топката в аут при атака с форхенд по правата и по този начин Лехечка осъществи първия пробив в сета. Световният №77 продължи да владее инициативата и затвърди брейка със сервис гейм на нула, повеждайки с 4-1.

Димитров обаче бе решен да се бори докрай. Българинът прекъсна серията на своя опонент и редуцира пасива си, а впоследствие стигна до брейкпойнт след като Лехечка не успя да отрази минаващия му удар. Световният №77 се поддаде на напреженито и допусна двойна грешка, като по този начин резултатът стана 4-3.

Българинът се подхлъзна и падна в началото на осмия гейм, но за щастие не се нарани и веднага се изправи. Димитров продължи да атакува форхенда на Лехечка при началните си удари, като това се оказа добра тактика и чехът бе сериозно затруднен. Това помогна на световния №32 да затвърди пробива си и да възстанови равенството в сета при 4-4.

Лехечка обаче преоткри верния ритъм и пласира няколко много прецизни форхенда, придружени с ас, като по този начин прекъсна серията на първата ни ракета и се доближи само на гейм от победата. Димитров обаче не позволи на опонента си да реализира решаващ пробив и успя да изравни геймовете след няколко бързи атаки. Сервисът на чешкия тенисист отново започна да носи сериозни проблеми на първата ни ракета и Лехечка отново се доближи на гейм от пбоедата, повеждайки с 6-5.

Това не обезвери Димитров, който реагира по чудесен начин и изигра нов много силен сервис гейм, довеждайки мача до тайбрек. Той започна превъзходно за българина, който реализира мини-пробив и поведе с 3-0 след няколко отлични атаки от основната линия. Лехечка редуцира пасива си до само една точка, но впоследствие слайсът на Димитров подмами чеха да бъде по-агресивен. Това доведе до две грешки от негова страна, след които българинът отново пое контрол върху гейма, правейки резултата 5-2 в своя полза.

Изправен пред поражение, Лехечка започна да рискува много повече при атаките си. Рискът на чешкия тенисист се отплати и той стигна до мачбол, при който пласира прехвърлящ удар, направил безпомощен Димитров и по този начин триумфира с 6-4, 1-6, 7-6(5) след 2 часа и 22 минути на корта.