Григор Димитров с убедителна победа и нов 1/4-финал в Женева

Gonet Geneva Open, осминафинал

Григор Димитров – Роберто Карбайес Баена 6-1, 6-4

Григор Димитров започна участието си на ATP 250 турнира в Женева с категорична победа над световния №58 Роберто Карбайес Баена. Световният №33 изигра един от най-силните си мачове от началото на сезона и не позволи на шампиона от Маракеш да му създаде проблеми, като по този начин записа втори пореден четвъртфинал в надпреварата. Първата ни ракета беше безупречен на сервис, като не позволи на опонента си да стигне до нито една точка за пробив за целия мач.

Следващият опонент на българина ще бъде 85-ият в ранглистата Кристофър О’Конъл.

Димитров записа повече асове (4-3) и по-малко двойни грешки (1-2) в хода на мача. Той спечели впечатляващите 85% от точките си на първи сервис (23/27) и реализира три от петте си брейкпойнта (60%).

Димитров спечели жребия и избра да сервира. Българинът започна много добре мача, спечелвайки подаването си след няколко много добре изградени атаки от основната линия. Световният №33 стигна до първия брейкпойнт в мача след чудесен форхенд уинър по правата. Секунди по-късно пробивът стана факт след форхенд в аут на Карбайес Баена.

Сервисът на Димитров продължи да затруднява сериозно Карбайес Баена, като в същото време българинът започна да излиза по-често на мрежата, завършвайки с прекрасно воле при 15-0. Първата ни ракета отново спечели уверено подаването си и затвърди брейка, натрупвайки солиден аванс от 3-0, след като завърши гейма с първия ас в мача.

Карбайес Баена прекъсна серията на Димитров, но той продължи да бъде много ефективен на сервис и бързо си върна инициативата, възстановявайки разликата от три гейма при 4-1. Испанският тенисист опита да изненада първата ни ракета с къси топки, но Димитров бе подготвен за това и демонстрира своя атлетизъм.

Двойна грешка на Карбайес Баена предостави на българския тенисист две поредни точки за пробив. Те обаче бяха пропуснати, след две топки в мрежата от страна на Димитров. Това не разколеба българина и той стигна до нова възможност след безкомпромисен форхенд по диагонала, който не остави никакви шансове на опонента му. Последва дълго разиграване, завършило с форхенд в мрежата от страна на Карбайес Баена, и така първата ни ракета направи огромна крачка към спечелването на сета.

Димитров продължи да бъде безупречен на начален удар и не пропусна възможността да сервира за сета, приключвайки първата част при 6-1 след ретур в аут на неговия опонент.

В началото на втората част Карбайес Баена повиши значително качеството на първия си начален удар и това му помогна да вземе преднина от 2-1 при първата пауза. Димитров направи първата си двойна грешка в мача, но въпреки това не позволи на испанеца да се откъсне в резултата и отново изравни.

Постоянството на българина се отплати и той стигна до два поредни шанса за пробив, след форхенд уинър по правата. Първоначално съдията на линията отсъди аут, но реферът прегледа отпечатъка и коригира решението. След ново дълго разиграване, завършило с топка в аут на испанския тенисист, Димитров проби за 3-2.

При следващото си подаване българинът бе под напрежение, но Карбайес Баена допусна непредизвикана грешка при 40-40, след което българинът затвърди брейка с форхенд уинър по диагонала, при който отново се наложи реферът да коригира решението на лайнсмена.

Карбайес Баена редуцира пасива си, но след още няколко добри атаки при мрежата Димитров се доближи на гейм от победата. Испанецът опита да отговори на предизвикателството, но първата ни ракета остана непоклатим на сервис и триумфира с 6-1, 6-4 след 67 минути на корта, приключвайки мача с нов чудесен форхенд по диагонала.