Димитров взе сет на Джокович, но не издържа в третия

Internazionali BNL d’Italia, трети кръг
Григор Димитров – Новак Джокович 3-6, 6-4, 1-6

Григор Димитров изигра един от добрите си мачове срещу Новак Джокович и успя да спечели сет срещу световния №1, но за съжаление не съумя да запази високото си ниво в третата част, което доведе до успеха на сърбина – 6-3, 4-6, 6-1 в мач от третия кръг на Мастърса в Рим.

Това бе 12-и мач между двамата и 11-о поражение за българина, за когото това бе четвърти случай, в който печели сет при загуба срещу 22-кратния шампион от Големия шлем, срещу когото има и един успех – в Мадрид преди 10 години.

Джокович вървеше към победа в два сета при резултат 6-3, 4-2. В този момент обаче неговите грешки зачестиха, а освободената игра на Димитров доведе до няколко великолепни минаващи уинъри. Резултатът бе четири поредни гейма в негова полза и изравняване на сетовете.

Бившият №3 не съумя да използва устрема си и допусна ранен пробив в решителната част, която отново наклони везните в полза на Новак.

Още един пробив в петия гейм направи резултата 4-1 и до края мачът се доиграваше. Срещата приключи още на сервис на Григор при третия мачбол на Джокович.

„Бях много солиден. Мисля, че можех да спечеля в два сета. Водех със сет и 4-2 и имах удобен форхенд в средата на корта при равенство на негов сервис, а го пропуснах. Той си взе добре подаването, имахме нови топки в следващия гейм, направих двойна грешка, публиката се ентусиазира и го подкрепи, и това промени енергията на мястото и на мача“, анализира победителят.

„Моето ниво падна малко, но за щастие успях да намеря начина да стигна до важния пробив в първия гейм (на третия сет) и това промени нещата от моя страна. В крайна сметка съм много доволен от начина, по който затворих мача.“

За сърбина, който никога не е губил преди четвъртфинал в Рим, предстои мач срещу Камерън Нори или Мартон Фучович. Димитров пък продължава подготовка за Ролан Гарос, където най-вероятно ще бъде непоставен, тъй като в класацията на живо остава 33-и в момента.

Развитие на мача:

Джокович спечели жребия и избра да сервира. Мачът започна с двойна и непредизвикана грешка на Джокера, а изящен бекхенд уинър по правата предостави на Димитров три поредни шанса за пробив. Последва нов форхенд в аут на Джокович, след който брейкът стана факт.

В следващият гейм обаче първата ни ракета също показа колебания в офанзивен план и след негов форхенд в мрежата този път сръбският тенисист бе този, който стигна до три последователни брейкпойнта. Димитров спаси първия с отличен сервис, който опонентът му не успя да отрази, но след това световният №33 изпрати топката в аут при атака с форхенд по диагонала.

Българинът бе близо до това отново да постави под напрежение шампиона, стигайки до три поредни брейкпойнта след слайс, който се отклони в мрежата и направи Джокович безпомощен. Този път обаче сърбинът избегна опасността след ас, придружен от две комбинации „сервис-форхенд“, и в крайна сметка успя да затвърди пробива си, осъществявайки обрат за 2-1.

Световният №1 направи нова крачка към спечелването на сета, реализирайки нов пробив след бекхенд в мрежата на Димитров, последван от атака, която българинът не успя да отрази. Джокович продължи да бъде много солиден на сервис и завърши следващия гейм с хладнокръвна атака с бекхенд по диагонала, увеличавайки преднината си на 4-1.

Българинът прекъсна серията на своя опонент и спечели подаването си, като възползва се от колебанията в ретура му, след което пласира отлично воле при мрежата. Джокович обаче бързо си върна инициативата и отговори със сервис гейм на нула, правейки резултата 5-2 в своя полза.

Неуспешно воле при мрежата от страна на Димитров предостави на сърбина сетпойнт, който обаче бе спасен от първата ни ракета с безкомпромисен сервис. Джокера стигна до още две възможности да приключи сета, но те бяха пропилени след неточен слайс и бекхенд в аут. Сетбол №4 бе отразен след нов отличен начален удар на Димитров, като в крайна сметка българинът спечели продължилия 8 минути гейм и редуцира пасива си след топка в аут на Джокович.

За съжаление обаче шампионът на Уимбълдън и Australian Open продължи да бъде много солиден при подаванията си и приключи сета с ас, спечелвайки откриващата част с 6-3.

Димитров спечели подаването си в началото на следващия сет, а при 15-15 във втория гейм показа завидно и оправдано самочувствие, пласирайки прекрасна къса топка, която не остави никакви шансове на Джокович. Българинът стигна до брейкпойнт след дълго разиграване, завършило с неточен форхенд на световния №1, който обаче отговори с много качествен сервис и в крайна сметка спечели подаването си.

Хладнокръвен бекхенд по правата предостави на Джокера два поредни брейкпойнта, но първият от тях бе спасен от Димитров след отлична атака с бекхенд. След това обаче любимият удар на българина го предаде и неговият опонент проби за 2-1.

Сръбският тенисист продължи да бъде много убедителен на сервис и увеличи аванса си, след което стигна до шанс за втори пореден пробив, дошъл след дълго разиграване, при което Димитров успя да си отвори пространство в корта, но при завършването с бекхенд в близост до мрежата не намери пределите на корта. Световният №33 обаче реагира с много добър сервис, който Джокович не успя да отрази, и намали резултата на 3-2.

Сърбинът отговори с подаване на нула, като статистиката след шестия гейм сочеше, че той е спечелил два пъти повече точки от основната линия (36-18). Димитров показа колебания на сервис, допускайки изравняване от 40-0, но въпреки това намали резултата на 4-3 след ретур в аут на Джокович.

Първата ни ракета постави шампиона под сериозно напрежение, стигайки до три поредни шанса за пробив след прекрасен минаващ удар по правата, последван от топка в аут на световния №1. След форхенд в мрежата на Джокович пробивът стана факт и Димитров възстанови равенството.

След края на гейма Джокович влезе в пререкание с човек на трибуните, което му навлече неодобрението на публиката на централния корт. Първата ни ракета се възползва от тази внезапна промяна в атмосферата и след няколко прецизни атаки от основната линия записа втори пореден гейм на нула, осъществявайки обрат за 5-4.

Димитров стигна до сетбол след изумителен минаващ бекхенд по правата, накарал феновете на корта да го аплодират на крака. В последвалото разиграване Джокович улучи топката с рамката на ракетата и тя излетя далеч в аут, като по този начин българинът изравни резултата в мача след втори пореден пробив за 6-4.

Заключителният сет започна с пробив за Джокович, дошъл след две много добри атаки в близост до мрежата. Нивото на сервиса му се върна към това от първата част и това позволи на сърбина да затвърди брейка. Димитров обаче не му позволи да се откъсне в резултата и запази интригата, спечелвайки подаването си за 2-1.

Джокович мина през още един лесен сервис гейм, а за съжаление след това серия от грешки на Григор доведоха до още един пробив в полза на световния №1.

До края двубоят се доиграваше, а срещата завърши още на сервис на Димитров при третия мачбол на съперника му.