Григор Димитров започна сезона на трева с обрат срещу Нори

Cinch Championships, първи кръг

Григор Димитров – Камерън Нори 6-7(2), 6-1, 6-4

Григор Димитров започна триумфално участието си на тазгодишния ATP 500 турнир в Куинс Клъб. Българинът даде много сериозна заявка за силно представяне в турнира, след като елиминира третия поставен Камерън Нори. По този начин първата ни ракета записа първи успех срещу британеца, като в същото време прекъсна негативната си серия от две поредни загуби в турнира.

Негов опонент на осминафинала ще бъде победителят от мача между Ботик ван де Зандсхулп и квалификанта Пол Джъб.

Димитров записа 18 аса срещу 8 за Нори, като в същото време спечели 78% от точките си на първи сервис (51/65). Българинът реализира три от седемте си точки за пробив (43%), като в същото време отрази и четирите брейкпойнта, до които неговият опонент успя да достигне.

Нори спечели жребия и избра да сервира пръв. В откриващия гейм Димитров бе неубедителен на ретур и това помогна на британеца да спечели подаването си. Първата ни ракета обаче не позволи на опонента си да запише ранен пробив и изравни резултата след няколко отлични атаки с форхенд от основната линия. Димитров стоеше по-добре в продължителните разигравания, но сервисът на световния №11 продължи да бъде на високо ниво и той си върна водачеството при 2-1, след като отново успя да си отвори пространство в корта.

Това не разколеба Димитров, който отново пласира няколко отлични форхенда и завърши четвъртия гейм с ас, възстановявайки равенството в сета. Впоследствие обаче ролите се размениха, като Нори не загуби точка при следващото си подаване и също завърши с директна точка от сервис, правейки резултата 3-2 в своя полза.

Българинът реши да атакува бекхенда на своя опонент и това се оказа добро решение. Димитров спечели без особени усилия третия си сервис гейм, който завърши с отлично воле на мрежата, до което Нори не успя да достигне. Изпращаните от първата ни ракета къси топки затрудняваха Нори, но въпреки това няколко непредизвикани грешки от негова страна помогнаха на британеца отново да се окаже напред в резултата при 4-3.

Радостта на световния №11 обаче не продължи дълго. Димитров продължи да бъде много ефективен на начален удар и записа втори пореден сервис гейм на нула, добавяйки още един ас в актива си. Няколко много добре осъществени бързи атаки от страна на Нори обаче му позволиха да се доближи на гейм от спечелването на откриващата част.

Димитров показа леки колебания, допускайки двойна грешка при 40-15, но веднага след това пласира безпощаден форхенд уинър по диагонала, с който възстанови равенството в сета при 5-5. Първата ни ракета обаче допусна две грешки при опит за минаващ бекхенд, което позволи на Нори отново да поведе. Димитров обаче продължи да контролира разиграванията на свой сервис и принуждаваше британеца да тича по целия корт, като по този начин доведе сета до тайбрек. В него обаче Нори доминираше напълно и не остави шансове на първата ни ракета, спечелвайки първия сет със 7-6(2).

Втората част започна по-добре за Димитров, който завърши откриващия гейм с ас. Българинът продължи да владее инициативата и стигна до първия брейкпойнт в мача, който бе реализиран след топка в аут от страна на Нори. Първата ни ракета отново бе непоклатим на сервис и успя да затвърди пробива, като първата почивка в сета дойде при солиден аванс от 3-0 в негова полза.

Възходът на Димитров продължи, след като в четвъртия гейм пласира два изящни бекхенд уинъра по правата, а при 30-30 Нори допусна две поредни непредизвикани грешки, които доведоха до нов пробив за българина. Димитров сервираше в все повече самочувствие, в резултат на което добави още два аса в своя актив и увеличи аванса си на 5-0.

Нори прекъсна серията на първата ни ракета, но след това грешките му отново зачестиха и след бекхенд в аут Димитров стигна до два поредни сетбола. Британецът спаси първия, но след нов отличен сервис на световния №22 представителят на домакините отново не намери пределите на корта и Димитров надделя категорично с 6-1 във втория сет.

В началото на заключителната част и двамата бяха много солидни на сервис и не оставяха шансове на опонента, като по този начин резултатът стана 2-1 в полза на Нори. В четвъртия гейм няколко непредизвикани грешки на Димитров позволиха на британеца да осъществи обрат от 30-0 и да стигне до брейкпойнт.

Първата ни ракета обаче избегна опасността, след като световният №11 не успя да отрази сервиса му и изпрати ретура си в мрежата. В крайна сметка геймът приключи след нова грешка от ретур на Нори и равенството бе възстановено при 2-2.

Подобно на втория сет, Димитров отново успя пръв да стигне до шанс за пробив, след като в петия гейм навакса пасив от 40-15. Българинът обаче не успя да се възползва от открилата се пред него възможност и изпрати топката в мрежата при опит за атака с форхенд по диагонала. Димитров стигна до нов шанс за пробив, но Нори и този път избегна опасността след много добре разчетено излизане на мрежата.

Първата ни ракета обаче продължи да поставя британеца под напрежение и пред него се откри нов брейкпойнт, който този път бе оползотворен след двойна грешка на Нори и по този начин световният №22 успя да пробие и да реализира обрат, правейки резултата 3-2 в своя полза.

Димитров направи сериозна крачка към победата, затвърждавайки брейка с гейм на нула, но Нори запази интригата, намалявайки резултата на 4-3. Британецът подобри значително играта си в дефанзивен план, като бекхендът му започна да затруднява сериозно Димитров. Това позволи на третия в схемата да стигне до три поредни брейкпойнта, но всички те бяха спасени от българския тенисист. В крайна сметка Димитров обърна резултата и след поредния ретур в мрежата на Нори българинът поведе с 5-3.

Световният №22 стигна до мачпойнт, който обаче Нори спаси след неточен ретур на Димитров и редуцира пасива си на 5-4. Първата ни ракета обаче се възползва от възможността да сервира за мача и след поредното дълго разиграване, приключило с топка в аут от страна на Нори, Димитров триумфира с 6-7(2), 6-1, 6-4 след точно два часа на корта.