Фучович се оказа непреодолимо препятствие за Григор Димитров и на US Open

US Open, втори кръг

Григор Димитров – Мартон Фучович 7-6(5), 6-7(4), 6-3, 4-6, 1-6

Григор Димитров отпадна във втория кръг на US Open след поражение от Мартон Фучович. Това бе втора поредна загуба за него от унгареца, който го елиминира на същата фаза и на Western & Southern Open. Първата ни ракета не отстъпваше по нищо на своя опонент и може да съжалява за поражението, което не му позволи да мечтае за нов поход на „Флашинг Медоус“, подобен на този от миналата година.

1-0 – Първата ни ракета започна на сервис, като поведе с 40-15, но двойна грешка и уинър на Фучович доведоха резултата до дюс. Аут на Димитров означаваше брейкбол за унгарецът още в началото на срещата. Българинът неутрализира опасността с добра комбинация, но бе преодолян на мрежата и отново изостана. Този път световният №66 сгреши и равенството бе възобновено. Не се стигна до нова точка за пробив.

2-2 – Изглеждаше сякаш Фучович влиза по-добре в срещата, но бързо силите се изравниха. При 2-1 и 30-30 в полза на най-добрият ни тенисист Мартон допусна двойна грешка и също бе изправен пред брейкбол. И тук обаче не видяхме пробив, след като Димитров рискува и сгреши.

Григор играеше все по-добре, като до средата на сета вече имаше 12 уинъра срещу 6 за опонента му. Преимуществото в разиграванията го изведе до нов дюс в шестия гейм, но и този път не успя да надгради над него – 3-3.

5-4 – Димитров взимаше по-лесно подаванията си след първия гейм, но тази тенденция бе прекратена при 4-4. Българинът поведе с 40-15, но серия от непредизвикани грешки доведоха до брейкбол. Дълбок форхенд обаче даде възможност на бившия №3 да излезе на мрежата дори на втори сервис и агресивната му игра принуди опонента да сгреши. Макар в това свое подаване почти да удвои броя на непредизвиканите си грешки в срещата, 14-ият в схемата отрази още една точка за пробив и поведе с 5-4.

7-6(5) – Сет, Димитров. Равностойната игра отведе първата част до закономерен тайбрек. Димитров го откри с ас, а три поредни непредизвикани на Фучович направих резултата 4-0. Унгарецът успя да намали разликата, но не и да я заличи напълно – 7-6(5) в полза на Григор.

dimitrovgrigor

1-1 – В началото на втория сет при 0-1 и 15-15 първата ни ракета допусна непредизвикана, след което и двойна грешка. След това обаче изигра няколко много дори точки, отбеляза своя уинър №20 в мача и обърна гейма.

3-2 – Пробив, Димитров. При 2-2 подобен спад в представянето си имаше и Фучович. Водеше с 40-15, но допусна двойна и три поредни непредизвикани грешки, за да подари пробива на Григор – 3-2.

4-2 – Опитвайки се да затвърди, Димитров изостана с 0-30, но реагира чудесно. Първо намали разликата с поредното си успешно воле (играта му на мрежата бе впечатляваща през целия двубой до момента), след което реализира и минаващ удар. Фучович обаче отговори със свой уинър и стигна до седмата си точка за пробив в срещата. И тя, както предишните шест, се оказа неуспешна, когато унгарецът изпрати топката в аут. Издейства си нова възможност, но и тя бе неутрализирана с брилянтна игра на мрежата от страна на първата ни ракета. В крайна сметка Григор издържа на натиска и увеличи преднината си на 4-2.

4-4 – Пробив, Фучович. В следващото му подаване обаче миналогодишният полуфиналист отново се оказа изправен пред точка за пробив и този път допусна двойна грешка, което върна равенството в сета.

5-4 – Рибрейк. Този развой провокира моментална реакция от страна на българина, който се възползва от неточностите в играта на съперника си и се оказа в позиция, от която да търси рибрейк. При 40-30 имаше шанс да го постигне на втори сервис, но изпрати топката в мрежата. В следващото разиграване пласира хубав форхенд в дъното на корта и си изработи нова възможност, но и тя завърши с непредизвикана грешка. Когато обаче Фучович му подари трети брейкбол за гейма, Григор се възползва – виртуозна къса, 5-4 и шанс да сервира за сета.

5-5 – Пробив, Фучович. Серията от трудни подавания продължи, като първата ни ракета бе изправен пред два нови брейкбола, но ги изигра перфектно, като при единия уцели страничната линия с форхенд уинър, а при другия успя да предизвика грешка в противника. Бившият №3 имаше четири сетбола, но не успя да материализира нито един и при третия си шанс унгарецът изравни за 5-5.

6-5 – Рибрейк. Два уинъра и едно добре контрирано излизане на мрежата по-късно Димитров отново имаше шанс да поведе в сета. Фучович се измъкна, но след това направи непредизвикана и отново изостана. При третия брейкбол отново излезе напред в резултата – 6-5.

6-6 –  Рибрейк. Колебливото представяне на Григор Димитров във втория сет продължи и в 12-ия гейм. При 15-15 допусна двойна, след което допълни непредизвикана грешка от форхенд и даде два брейкбола на опонента си. Опонента му се възползва от втория и прати частта в тайбрек.

7-6(4) – Сет, Фучович. След като в началото на срещата предложи много изчистена игра с малко неточности, с напредването на втория сет непредизвиканите ставаха все повече. №33 и №34 за него в мача дойдоха в тайбрека и Фучович се възползва, затваряйки частта за 7-6(4).

1-1 – Димитров започна устремно третия сет и излезе напред в резултата, но в следващия гейм сервисът на Фучович създаде сериозни проблеми на първата ни ракета и унгарецът записа гейм на нула.

2-1 – Димитров позволи на Фучович да изравни, след като водеше с 40-15, но въпреки натискът, под който бе поставен, българинът не се огъна и сложи край на гейма с ефектен ас.

2-2 – Сервисът на Фучович отново се оказа най-силното му оръжие и унгарецът не позволи на Димитров да стигне до пробив.

3-2 – Димитров отговори на предизвикателството по възможно най-добрия начин, като записа гейм на нула и за трети път от началото на сета поведе в геймовете. Българинът пласира няколко слайса, които видимо затрудниха Фучович и донесоха решаващо предимство на първата ни ракета.

4-2 – Пробив, Димитров. Българинът бе на път да изпусне контрола върху гейма, след като пропиля две точки за пробив при 40-0, но нова непредизвикана грешка на Фучович доведе увеличаване на разликата в полза на Димитров.

5-2 – Фучович реши да изненада Димитров с по-технична от обичайната си игра, но това бе напълно по вкуса на българина, който записа нов гейм на нула и отново увеличи преднината си в сета.

5-3 Фучович не успя да вкара първия си сервис в пет поредни разигравания, показвайки за пореден път, че това е един от сериозните недостатъци в играта му. Димитров пропусна сетпойнт, а в крайна сметка опонентът му спечели гейма след директна точка от сервис.

6-3 – Сет, Димитров. Първата ни ракета демонстрира много разумна и търпелива игра, която доведе до няколко непредизвикани грешки на Фучович, които позволиха на Димитров да триумфира в сета и отново да излезе напред в мача.

Grigor Dimitrov 4

1-0 – Димитров изоставаше с 15-40, но няколко непредизвикани грешки на Фучович позволиха на първата ни ракета да продължи с доброто темпо от края на третия сет.

2-0 – Пробив, Димитров. Фучович отново опита да атакува агресивно, но Димитров бе подготвен и успя да запише пробив в началото на сета.

2-1 – Унгарецът успя да намали пасива си, а след едно от разиграванията Димитров показа видими признаци на нервност, говорейки на висок глас с треньора си Крис Гро.

3-1 – Димитров бе колеблив и Фучович имаше добра възможност да изравни геймовете, но българинът спаси точката за пробив, след което успя да обърне развоя на гейма и да направи преднината си в сета по-комфортна.

3-2 – Виждайки, че ситуацията става сложна за него, Фучович реши да „отпусне ръката“ и рискът се отплати. Унгарецът спечели гейм на нула и отново намали пасива си.

3-3 Пробив, Фучович. Димитров навакса пасив от 0-40, но след това не бе достатъчно концентриран в решаващите моменти и Фучович стигна до първия си пробив в сета.

4-3 – Пробив, Димитров. Българинът атакува Фучович с чудесна комбинация от сила и техника, която определено хвана унгареца неподготвен. Димитров загуби само една точка в гейма и сравнително лесно успя да направи нова крачка към спечелването на мача.

4-4 – Димитров поведе с 30-0, но две непредизвикани грешки елиминираха предимството му, след което Фучович успя да поведе. Димитров изравни, но последваха две поредни непредизвикани грешки на българина, които доведоха до изравняване на геймовете.

4-5 – Пробив, Фучович. Унгарецът запази инерцията от предходния гейм и се възползва по най-добрия начин от несигурността в играта на Димитров, като записа гейма на нула и поведе в резултата за пръв път от началото на сета.

4-6 – Сет, Фучович. Димитров отново нямаше отговор за агресивната игра на Фучович. Българинът спаси първия сетпойнт, но при втория си опит Фучович не допусна грешка и изравни резултата в мача.

0-1 – Фучович продължи силната си серия и спечели четвърти пореден гейм в мача. Унгареца контролираше напълно развитието на играта и приключи гейма с безупречен ас, който не остави шансове на Димитров.

1-1 – Вторият гейм протече по аналогичен начин, но с разменени роли. Димитров бе по-офанзивният играч на корта и приключи гейма с директна точка от сервис.

1-2 – Радостта на Димитров не трая никак дълго. Фучович отново вдигна темпото и записа нов гейм на нула, като по този начин отново излезе напред в резултата.

1-3 – Пробив, Фучович. Много интересен и равностоен гейм, който за съжаление отиде на сметката на унгареца. Димитров спаси цели три точки за пробив, но непредизвиканите грешки на българина в крайна сметка се оказаха с по-голяма тежест за изхода от гейма.

1-4 – Димитров поведе с 30-15, но сервисът и атаките на Фучович отново се оказаха твърде добри за българина. Унгарецът отново демонстрира много сериозна увереност, която се оказа ключова при по-дългите разигравания.

1-5 Димитров изоставаше с 0-40, но показа страхотен характер и успя да изравни, като спаси цели 6 точки за пробив в хода на гейма. Въпреки това българинът отново не бе достатъчно прецизен в ключовите мигове и Фучович се доближи само на гейм от спечелването на мача.

1-6 – Гейм, сет и мач, Фучович. Последният гейм не предложи почти никаква интрига. Фучович поведе спокойно с 40-0 и макар Димитров да спаси първия мачпойнт унгарецът приключи бързо нещата в своя полза.

Димитров бе много по-успешен по отношение на спасените точки за пробив (77% за него срещу 57% за Фучович) и на уинърите (59-40 в полза на българина). За сметка на това обаче първата ни ракета направи много повече непредизвикани грешки (74-54), както и значително повече двойни грешки (9-3).

Димитров за пореден път показа, че физическата му форма бавно, но сигурно се подобрява. Статистиката от мача сочи, че българинът е пробягал 5464 м., което не е много по-малко от дистанцията, пробягана от Фучович (5579 м.).