Проследихте на живо: Григор Димитров – Аслан Карацев 7-6(3), 7-5, 6-2

В 2 часа Григор Димитров излиза на „1573 Arena“ за мача си от първи кръг на Australian Open срещу световния №82 Аслан Карацев.

Двубоят е повторение на злополучния за Григор четвъртфинал помежду им в Мелбърн през 2021-а, когато българинът отстъпи в четири сета, след като получи контузия.

Впоследствие по-късно през същата година Димитров победи с 6-1, 1-6, 6-2 на четвъртфинал в Сан Диего. За него това е 13-о участие на Australian Open и 48-о поредно в турнир от Големия шлем.

Коментари на живо:

Добро начало на мача за Григор, който спечели първите си два сервис гейма много лесно.

Карацев взе бързо първото си подаване, но в четвъртия гейм вече трябваше да отразява първи брейкбол. Той дойде след три поредни точки от полето за равенство. Все пак сервисът измъкна руснака, преди Григор да направи още един убедителен сервис гейм, в който използва особено впечатляващо слайс бекхенда си.

Съперникът продължи да печели геймовете си по-трудно, а в седмия се случи за първи път и бившият №3 да е под малко по-голямо напрежение. От 30/30 обаче той бе категоричен с два хубави първи сервиса.

Новите топки свършиха работа и двамата спечелиха лесно следващите геймове. Григор имаше добри шансове при 5-4 и 30/30, но ретурът му отиде на сантиметри в аут. В крайна сметка Карацев стигна до тайбрек, но в него предимството на Димитров се запази и той заслужено спечели сета.

Първият минипробив дойде след двойна грешка на руснака, който обаче го върна бързо с впечатляващо деми воле. Григор отново бе напред след хитро изпълнение в тялото на съперника, а брилянтен минаващ от бекхенд след драйв воле на съперника донесе солидния аванс от 5-2. Той бе напълно достатъчен и при втория сетбол бившият №3 в света сложи край на сета, в който направи едва 4 непредизвикани грешки.

В началото на втория сет тенденцията Димитров да печели подаванията си много по-лесно продължи. Той реализира 7 аса в рамките на първите си три сервис гейма, а Карацев отново трябваше да отразява брейкбол в третия гейм.

В следващите минути и двамата взимаха бързо подаванията, за да се стигне до 5-5. Карацев не издържа в 11-ия гейм. При 15/40 той отрази първите два брейкбола, след което се справи и с още три възможности на съперника. Една от тях дойде след сервис отдолу на руснака, а едва при петата възможност за пробив се стигна до разиграване, тъй като в останалите случаи Аслан се справяше със сервиса. Все пак Григор изчака своя момент и реализира шестия шанс, за да си осигури аванс от 6-5 и възможност да сервира за сета. Последва най-трудният сервис гейм за него от началото на мача. Двойна грешка на българина донесе първата възможност за пробив пред съперника му в целия мач. Той бе отразен с добра игра на мрежата, а малко след това Димитров дочака 20-ата непредизвикана грешка в сета за съперника и по този начин реализира втория си сетбол.

Нищо не се промени и в началото на третия сет. Димитров се чувстваше много по-комфортно на корта, докато Карацев продължаваше с непредизвиканите грешки. Няколко такива доведоха до два брейкбола при 2-2, а още при първия бекхендът на полуфиналиста от 2021-а излезе в аут.

Съпротивителните сили на Карацев приключиха някъде в този момент. Той допусна още един пробив, а при 5-2 Григор сложи край на мача с гейм на 0.