Григор Димитров мина и през Джари за дебютния си полуфинал в Шанхай

Rolex Shanghai Masters, четвъртфинал

Григор Димитров – Николас Джари 7-6(2), 6-4

Григор Димитров продължи чудесното си представяне на Мастърс турнира в Шанхай, достигайки до дебютния си полуфинал в надпреварата и общо девети на ниво ATP 1000. Българинът елиминира световния №22 Николас Джари, като по този начин записа първи успех над чилиеца в третия сблъсък помежду им.

Днешният триумф означава, че Димитров ще се изкачи поне до №17 при следващото обновяване на световната ранглиста.

Следващият опонент на първата ни ракета ще бъде Андрей Рубльов или Юго Умбер.

Джари пласира повече уинъри (27-19) и имаше лек превес по отношение на асовете (13-11), но в същото време направи много повече непредизвикани грешки (14-3). Димитров спечели впечатляващите 90% от точките си на първи сервис (38/42) и реализира един от петте си шанса за пробив, като в същото време не позволи на опонента си да стигне до нито един брейкпойнт в хода на мача.

Хронология на мача:

Димитров спечели жребия и избра да сервира. Българинът започна мача с ас и спечели подаването си. Макар да показа колебания на първи сервис обаче, Джари не позволи на световния №19 да реализира ранен пробив. При последната точка във втория гейм чилиецът имаше известна доза шанс, тъй като Димитров се подхлъзна и това позволи на шампиона от Женева необезпокоявано да атакува празното пространство в корта.

Макар да бе затруднен от агресивния ретур на Джари, Димитров си върна водачеството при 2-1 след отличен сервис в тялото, който чилиецът не успя да отрази.

Чилиецът изравни резултата със сервис гейм на нула, но първата ни ракета също продължи да бъде солиден при подаванията си и макар да допусна първата си двойна грешка в мача, направи резултата 3-2 в своя полза.

В началото на шестия гейм Димитров пласира чудесен бекхенд по правата, последван от непредизвикана грешка на Джари. Южноамериканецът изравни резултата, но българският тенисист стигна до първия брейкпойнт в мача след двойна грешка от страна на световния №22. Джари обаче отговори с два поредни аса и геймовете отново бяха изравнени.

Димитров бързо се отърси от разочарованието и отново спечели убедително подаването си, повеждайки с 4-3. Българинът не бе далеч от спечелването на сета, след като поведе с 30-15 в десетия гейм, но началният удар на Джари и този път го измъкна от деликатната ситуация. До края на сета никой от двамата не стигна до пробив и така се спази традицията в мачовете помежду им да има поне по един тайбрек.

Той започна по-добре за Димитров, който реализира мини-пробив за 2-0 след ретур в аут на Джари, последван от неточен форхенд на чилиеца. Грешките на Джари ставаха все по-често явление и, след като южноамериканецът изпрати топка далеч в аут при опит за атака по правата, българинът записа нов мини-брейк и поведе убедително с 5-1.

Димитров продължа да владее инициативата и стигна до четири поредни сетбола. Той обаче имаше нужда само от един и след бекхенд в мрежата от страна на Джари първата ни ракета спечели откриващия сет със 7-6(2).

Българинът стигна до брейкпойнт още в самото начало на втората част, но Джари избегна опасността и спечели подаването си. Димитров обаче продължи да бъде солиден на сервис и да поставя южноамериканеца под напрежение.

Българинът стигна до брейкпойнт още в самото начало на втората част, но Джари избегна опасността и спечели подаването си. Димитров обаче продължи да бъде солиден на сервис и да поставя южноамериканеца под напрежение. В четвъртия гейм българинът бе в трудна ситуация, но осъществи обрат от 0-30 и спечели подаването си, правейки резултата 2-2.

В седмия гейм Димитров стигна до два последователни шанса за пробив, станали факт след нова непредизвикана грешка на Джари. Чилиецът обаче и този път се измъкна след ас, последван от комбинация „сервис-форхенд“. Първата ни ракета обаче продължи да настоява и брейкът за 4-3 стана факт след две поредни атаки в аут от страна на Джари.

Димитров направи сериозна крачка към победата, затвърждавайки брейка си, преди Джари да намали резултата на 5-4. Българинът обаче не пропусна възможността да сервира за мача и триумфира със 7-6(2), 6-4 след малко над час и половина игра.

Гледай тенис на MAX с най-вълнуващите двубои от ATP Masters 1000, ATP 500 и ATP 250, ATP Finals и ATP Next Gen, на живо, само в ефира на MAX Sport. За повече информация: https://maxsport.live/max-sport-plus