Григор Димитров откри Ролан Гарос 2024 с убедителна победа

Ролан Гарос, първи кръг
Григор Димитров – Александър Ковачевич 6-4, 6-3, 6-4

Григор Димитров започна 14-ото си участие на Ролан Гарос с убедителна победа над Александър Ковачевич с 6-4, 6-3, 6-4. Българинът не показа никакви следи от физическите проблеми, които го измъчваха на осминафинала в Рим, и се представи на високо ниво на старта на втория „мейджър“ турнир за годината.

Първата ни ракета инкасира пробив в средата на откриващия сет, но в останалата част от мача надигра световния №88 и напълно заслужи победата. В третия сет Димитров имаше брейк аванс и макар да го пропиля, успя отново да се откъсне в резултата и да постигне успеха без усложнения.

Следващият му опонент ще бъде Фабиан Марожан.

Хронология на мача:

Григор Димитров спечели жребия и избра да сервира. Двубоят започна по възможно най-добрия за първата ни ракета начин – няколко бързи точки и убедително спечелено подаване. Американецът възстанови равенството, на Димитров продължи да бъде много ефективен на сервис и първата почивка в сета дойде при 2-1 в негова полза.

Първата точка за пробив в мача се откри пред Ковачевич при 3-3. За съжаление, американецът постигна целта си и стигна до брейк, след като Григор Димитров изпрати топката в аут при атака с форхенд по диагонала.

В последвалия гейм обаче българинът веднага си извоюва възможност да върне брейка, пласирайки отличен форхенд от основната линия. Световният №10 се възползва от шанса си след много добре изградена точка, която завърши с безкомпромисен смач в близост до мрежата. Силните минути за Димитров продължиха и той си върна водачеството, спечелвайки подаването си за 5-4.

Трикратният полуфиналист от Големия шлем продължи да поставя американеца под напрежение и стигна до два поредни сетбола след нова добра атака с форхенд. В последвалото разиграване Ковачевич допусна непредизвикана грешка, изпращайки топката в аут при атака с бекхенд по диагонала и по този начин Димитров се наложи с 6-4.

Втората част започна много добре за българския тенисист, който спечели подаването си, а впоследствие стигна до нов шанс за пробив. Той също бе оползотворен след нова грешка от страна на Ковачевич, който не успя да намери пределите на корта при атака с форхенд от основната линия. Макар да бе поставен под напрежение, Димитров завърши третия гейм с ас, повеждайки уверено с 3-0.

Ковачевич опита да играе агресивно и да постави първата ни ракета под напрежение така, както го направи в средата на първия сет. Световният №10 обаче си бе взел поука и беше много солиден в защита. Димитров не позволи на американеца да стигне до нито един брейкпойнт в хода на сета и удвои преднината си в мача след 6-3, завършвайки втората част с директна точка от сервис.

Григор постави под напрежение подаването на съперника си в петия гейм на третия сет. Българинът се защитаваше отлично, уплътни много добре корта и проби за 3-2.

Първата ни реакета сервираше за затвърждаване на брейка и доминираше от сервис, за да покачи на 4-2. Когато обаче изглеждаше, че има пълен контрол над изхода от срещата, Ковачевич го разколеба и изравни до 4-4.

Димитров обаче реагира моментално – проби отново за 5-4, като при този резултат сервираше за победата и я постигна – 6-4.