Григор Димитров откри сезона си на клей с трудна победа

Григор Димитров не изигра най-добрия си мач, но показаха характер, за да спечели тежък първи мач на клей за сезон 2019. Българинът излезе победител от сблъсъка с Матео Беретини след 7-5 6-4 и се класира за втория кръг на Мастърс турнира в Монте Карло.

И при двамата преобладаваха грешките, а първите сервиси влизаха в по-малко от половината случаи. Въпреки това първата ни ракета съумя да се справи малко по-добре и продължава напред след чист успех.

Следващият му опонент ще бъде определен от двубоя между Денис Шаповалов и Ян-Ленард Щруф.

Началото не бе особено добро за Димитров, който откри мача с двойна грешка, а при следващата точка игра на втори сервис и съперникът му получи възможност да пласира плосък хубав ретур – 0-30. Григор успя да стигне до 30-30, но мрежата му попречи и донесе брейкбол на Беретини. Тук дойде и първият първи сервис в двубоя, който му помогна да се спаси. За съжаление, бе последван от двойна грешка – отново предимство за италианеца. В разиграванията обаче първата ни ракета успяваше да изтласка опонента си далеч от корта и това му помогна да стигне до ново равенство. Първата му точка за спечелване на гейма бе пропиляна с непредизвикана грешка от форхенд, а минута по-късно същото се случи и с втората.  Беретини стигна до нов брейкбол, който бе реализиран след нова грешка на Димитров.

Българинът продължаваше да изпитва затруднения в това да намери ритъма си, форхендът често излизаше в аут, първият му сервис влизаше в по-малко от 30% от случаите и това рефлектира върху резултата. Не взе нито една точка в подаването на противника си, след което изпусна аванс от 30-0 в своето, за да даде нов шанс за пробив на опонента си. Последваха обаче няколко добри начални удара, които го измъкнаха от ситуацията – 1-2.

В четвъртия гейм обаче бе време Матео да греши. Стори го на два пъти за 0-30, след което най-добрият ни тенисист показа великолепна защита и стигна до три последователни брейкбола. Първите два бяха спасени бързо, но при третия Димитров отново се справи чудесно от дефанзивна позиция и съперникът му не успя да пласира волето си в корта – 2-2.

След като за известно време двамата съумяваха да взимат подаванията си без особено проблеми, Димитров получи добра възможност при 4-3. Двойна грешка направи резултата 0-30, след което българинът надгради с прекрасен бекхенд по правата – три точки за пробив. Беретини успя да се добере до дюс, макар да трябваше да разчита единствено на втория си сервис, но даде нов шанс на противника си. Уинър, приземил се на основната линия, отново върна равенството. Световният №54 поведе за пръв път в гейма и се възползва, правейки резултата 4-4.

Последва нов неубедителен момент за първата ни ракета и италианецът се възползва. Уинър му донесе аванс от 40-30 и брейкбол. Изоставайки в резултата, Григор проведе следващото разиграване по много добър начин, като „разкара“ съперника си по корта с прецизно пласирани удари и завърши с печеливш форхенд. Трябваше да премине през още едно равенство, но отново поведе в сета.

Процентът на вкаран сервис и на двамата бе под 50%, което правеше всеки гейм завързан. Лоша къса доведе до дюс, а минаващ удар осигури сетбол на световния №29. Беретини продължаваше да запазва концентрация в тези моменти и отново се спаси, а малко по-късно непредизвикана грешка на съперника му направи резултата 5-5.

Дванадесетият гейм започна кошмарно за Беретини. Двойна грешка бе последвана от удар с рамка на ракетата. Нова непредизвикана даде три последователни точки за спечелване на сета на Димитров. Матео обаче за пореден път вдигна нивото, изправен пред опасност, и стигна до дюс, като вече бе спасил 10 от 11 брейкбола в двубоя. Когато обаче се стигна до нова възможност за Григор, италианецът допусна двойна грешка – 7-5.

Бившият №3 спечели сета, макар статистиката му да не бе особено положителна: 10 уинъра срещу 26 непредизвикани грешки и едва 45% вкаран първи начален удар.

Втората част започна в същия ритъм, но този път и двамата не успяха да се справят с точките за пробив, пред които бяха изправени и си размениха по един ранен брейк.

Българинът успя да вземе подаването си, след което отново оказа натиск в това на противника си. При 0-30 контрира чудесно ъпроуча на Беретини и получи три шанса да поведе със сет и пробив. Реакцията обаче бе добра – Матео стигна до равенство от 0-40 за трети път в двубоя. Успя дори да поведе, но Димитров се задържа в гейма с една от точките на мача: изпълни къса, след което преодоля опонента си с гръб към мрежата. Стигна до нов шанс за брейк, но този път нямаше какво да стори, тъй като Беретини проведе великолепно точката, завършвайки с къса. В крайна сметка италианецът спечели подаването си.

При 4-4 Григор отново трябваше да се справя с брейбол, след като по-рано допусна непредизвикана грешка при 40-30, но се спаси и се приближи на гейм от победата.  Сервирайки за оставане в сблъсъка, Беретини допусна петата си двойна грешка и изкара на три пъти топката в аут – 7-5 6-4 за Григор Димитров.