Григор Димитров откри участието си в Лос Кабос с драматична победа

Abierto de Tenis Mifel, първи кръг
Григор Димитров – Стийв Джонсън 7-6(4) 4-6 7-6(5)

Григор Димитров започна кампанията си в Лос Кабос с победа. Българинът показа колебания, но се представи много по-добре в сравнение с мача си в Атlанта и победи Стийв Джонсън със 7-6(4) 4-6 7-6(5). Следващият му противник ще бъде втория в схемата Гуйдо Пея.

Макар да допусна 12 двойни грешки, Димитров се представяше сравнително стабилно в подаванията си. Загуби концентрацията си само в три гейма, като и в трите случая бе пробит, като това бе много близо да му коства успеха. Форхендът му работеше добре, а излизанията на мрежата също в повечето случаи завършваха положително.

Първата ни ракета започна мача с много добро ниво на ретур, а и двамата поддържаха високо темпо в разиграванията. Именно уинър от посрещане доведе до дюс в първия сервис гейм на американеца, а две равенства по-късно бившият №3 спечели инициативата с добре пласиран форхенд и завърши със смаш – брейкбол. Последваха обаче три поредни точки за сервиращия и не се стигна до пробив.

Първото подаване на Димитров бе белязано от сериозни проблеми на начален удар – две двойни грешки доведоха до изоставане от 0-40. Две безупречно проведени разигравания намалиха разликата, но последва трета двойна грешка и българинът допусна пробив без нито един вкаран първи сервис.

Двамата играха много стабилно до 4-2, когато при 30-0 Джонсън допусна двойна грешка, а Димитров надгради с бекхенд уинър от ретур. Стигна се до дюс, а грешка на мрежата даде шанс на Григор да се върне в сета. Макар да успя да неутрализира първия сервис на противника си, той реши да рискува от бекхенд и топката намери мрежата. До втора възможност не се стигна – 2-5.

Steve Johnson

След пробива до 3-5 най-добрият ни тенисист бе загубил само още една точка на свой начален удар, но вече всичко бе в ръцете на опонента му, който сервираше за сета. Деветият гейм бе открит с брилянтно воле на първата ни ракета, а две грешки на Джонсън направиха резултата 0-40. Този път минаващият удар бе успешен – 4-5.

Стигна се до тайбрек, в началото на който американецът допусна непредизвикана грешка и подари първия минибрейк. При 2-0 обаче Димитров се реваншира с петата си двойна грешка в мача. Нов бекхенд ретур уинър даде на Григор аванс от 3-2, но точките за посрещащите продължаваха да идват и Джонсън реализира рибрейк. Резултатът стана 6-3 в полза на българина, което означаваше, че пред него стояха три поредни сетбола. Първият бе пропилян с поредната двойна грешка, но при втория първата част приключи – 7-6(4).

Първата опасност за някой от двамата във втория сет дойде на сервис на бившия №3. При 2-2 Димитров поведе с 40-15, но допусна да бъде изравнен. Още две точки по-късно обаче геймът приключи в негова полза. Добър ретур осигури предимство в разиграването за световния №94 и пробивът бе материализиран. Джонсън затвърди на 15 и сложи край на сета – 6-4.

В решаващата трета част при 3-2 изпълни виртуозно воле за 15-15, а момент по-късно стигна и до точка за пробив след непредизвикана грешка на съперника си. Защити се великолепно, след което контраатакува и завърши с уинър – 4-2.

Григор Димитров стигна до мачбол на свой начален удар, но допусна загуба на концентрация, даде инициативата на опонента си и бе наказан. 29-годишният американец реагира с връщане на пробива и остана в мача.

Двамата вкараха сета в тайбрек, който отново започна по-добре за първата ни ракета. Ранен минипробив му даде предимство от 2-0 точки. Подобно на първия сет, и този път авансът му от минибрейк не просъществува дълго. Двойна грешка №12 в мача го заличи за 3-2. Последваха обаче два неточни форхенда от страна на американеца и Димитров поведе с 5-2. Григор не бе прецизен на мрежата в следващото разиграване, а агресивен ретур от страна на противника му направи резултата 5-4. При 5-5 видяхме несъмнено точката на мача. Българинът първо разчете добре намеренията на съперника си и остана на място, за да оцелее след излизането на мрежата на Джонсън, а след това мина в офанзива и завърши с воле от плонж. Още първият мачбол бе материализиран.

Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта.