Григор Димитров отстъпи пред Циципас на старта във Виена

Erste Bank Open, първи кръг

Григор Димитров – Стефанос Циципас 6-7(6), 4-6

Григор Димитров отпадна от ATP 500 турнира във Виена след загуба от водача на схемата Стефанос Циципас в първи кръг. Мачът можеше да се развие по много различен начин, тъй като българинът стигна до три поредни сетбола в първата част, но не успя да се възползва от чудесната възможност. Така Димитров пропусна възможността да запише победа над тенисист от Топ 3 във втори пореден турнир, след като в Индиън Уелс елиминира световния №2 Даниил Медведев.

В следващата фаза Циципас ще се изправи срещу победителя от мача между Душан Лайович и Франсис Тиафо.

Димитров спечели 89% от точките си на първи сервис (39/44), но въпреки това Циципас беше по-резутлатен на начален удар (54-49). Гръцкият тенисист реализира само една от двете възможности за пробив, които се откриха пред него (50%), но това се оказа напълно достатъчно, тъй като Димитров не успя да оползотвори нито един от четирите брейкпойнта, до които достигна.

Първи сет:

Димитров спечели жребия и избра да сервира пръв. Първото разиграване бе доста дълго и двамата разчитаха най-вече на атаки от бекхенд, като Циципас поведе пръв в резултата. Впоследствие обаче сервисът на първата ни ракета го затрудни и гъркът допусна две поредни грешки от ретур. Това помогна на Димитров да спечели откирващия гейм.

Циципас бе доста колеблив на първи сервис и това помогна на Димитров да стигне до две поредни точки за пробив. И в двата случая обаче бекхендът изневери на българина, а впоследствие неговият опонент пласира две много добри атаки, с които възстанови равенството.

Сервисът на Димитров продължи да носи проблеми на Циципас. Българинът изцяло контролираше играта в третия гейм и направи резултата 2-1 в своя полза, след като спечели подаването си на нула. Първата ни ракета успяваше много добре да си отвори корта и в края на гейма пласира петия си уинър от началото на двубоя.

При второто си подаване Циципас показа липса на концентрация, като на два пъти изпрати топката в трибуните, след като я улучи с рамката на ракетата. Димитров стигна до нова възможност за пробив, но и този път не успя да се възползва от нея, тъй като неговият опонент отговори с неспасяем сервис. В последното разиграване Циципас излезе на мрежата и първата ни ракета опита прехвърлящ удар, но опонентът му бе подготвен за това и отново възстанови равенството в сета.

Димитров поведе с 40-0 в петия гейм и изглеждаше, че отново ще спечели убедително подаването си. За съжаление обаче последваха три поредни грешки от бекхенд, които позволиха на Циципас да изравни. Гъркът стигна до брейкпойнт, който обаче Димитров спаси след отлично изградена атака, завършила с воле на мрежата. Последва размяна на много добри атаки от основната линия, но в крайна сметка българинът пласира ас, с който успя да измъкне най-дългия гейм в друбоя до този момент (8 минути) и да си върне водачеството при 3-2.

Циципас отново показа колебания на първи сервис, но в същото време Димитров не бе особено убедителен на ретур. Това даде на гърка самочувствието на атакува по-смело и завърши гейма с директна точка от начален удар, като също спечели третото си подаване в двубоя.

Това обаче изобщо не притесни Димитров, който отговори с гейм на нула и направи резултата 4-3 в своя полза.

Радостта на първата ни ракета обаче не продължи дълго. След почивката Циципас подобри значително началния си удар и отново не позволи на българина да реализира пробив и да се откъсне в резултата.

Димитров отново взе инициативата и поведе с 5-4 след нов много силен сервис гейм. Българинът непрестанно принуждаваше Циципас да тича по целия корт и използваше по чудесен начин открилите се пред него пространства, като единствената точка за гърка в деветия гейм дойде след грешка на първата ни ракета.

Финалистът от Ролан Гарос попречи на Димитров да реализира решаващ пробив стартирайки десетия гейм с две много сполучливи атаки „сервис-воле“, последвани от трети му ас в двубоя. Българинът опита да отговори на предизвикателството, но атаката му отиде далеч в аут и Циципас за пореден път изравни.

Димитров продължи да атакува форхенд страната на своя опонент при началния си удар и тази тактика се оказа успешна. Българинът отново се доближи на гейм от спечелването на първата част, като статистиката показваше, че е спечелил 91% от точките си на първи сервис от началото на двубоя.

Циципас обаче също бе много солиден на начален удар и успя да доведе сета до тайбрек.

В него Димитров стартира много по-добре и успя да стигне до три поредни сетбола. Всички те обаче бяха пропуснати, като при втория Циципас имаше късмет, след като минаващ удар на българина излезе в аут, след което първата ни ракета пропусна наглед лесно воле при мрежата. Третият в света се възползва от колебанията в играта на Димитров и обърна резултата, след което първата ни ракета допусна непредизвикана грешка при атака от форхенд по диагонала и по този начин сетът приключи при 7-6(6) в полза на първия поставен.

Втори сет:

Циципас запази добрия си ритъм и започна втората част със сервис гейм на нула.

Димитров беше в опасност, след като изоставаше с 15-30 във втория гейм, но сервисът на българина го измъкна от трудната ситуация и той възстанови равенството в сета. В последното разиграване Димитров показа много добра преценка, оставяйки прехвърлящ удар на Циципас да излезе в аут.

Гръцкият тенисист не бе особено убедителен във втория си сервис гейм и често оставяше пространства в корта, които първата ни ракета да атакува. Димитров обаче не успя да се възползва от тези възможности и допусна няколко грешки, позволявайки на световния №3 да си върне водачеството при 2-1.

След почивката обаче Димитров отговори по- най-добрия възможен начин – с гейм на нула, завършил с ас. Това обаче не разколеба Циципас, който също спечели убедително следващото си подаване и направи резултата 3-2 в своя полза. Първата ни ракета възстанови равенството, след като записа трети пореден сервис гейм на нула, и по този начин резултатът стана 4-4.

Циципас поведе с 40-15 в деветия гейм, но след това допусна няколко непредизвикани грешки, които позволиха на Димитров да стигне до точка за пробив. Тя обаче бе спасена от гърка след смаш от средата на корта, а в последвалите надигравания при мрежата финалистът от Ролан Гарос показа по-добра техника и по този начин успя да се доближи на гейм от победата. Тя стана факт само няколко минути по-късно, когато Циципас записа пробив на 15, с който оформи крайното 7-6(5), 6-4 след 1 час и 43 минути на корта.