Григор Димитров показа моментно колебание, но триумфира над Кокинакис

Australian Open, втори кръг

Григор Димитров – Танаси Кокинакис 6-3, 6-2, 4-6, 6-4

Григор Димитров записа нова победа на Australian Open, класирайки се за трети кръг след триумф над световния №80 Танаси Кокинакис. Макар да загуби третия сет след късен пробив, българинът и днес се представи на много високо ниво и увеличи серията си от поредни спечелени мачове на седем.

Следващият опонент на Димитров ще бъде 69-ият в ранглистата Нуно Боржеш, който по-рано днес победи Алехандро Давидович Фокина със 7-6(7), 6-3, 6-3.

Димитров имаше сериозно превъзходство по отношение на уинърите (68-40), като в същото време направи по-малко двойни (1-3) и непредизвикани грешки (30-38). Българинът спечели 78% от точките си на първи сервис (62/80), но ахилесовата му пета и в днешния мач бе ниската ефективност по отношение на точките за пробив – 25% (4/16).

Хронология на мача:

Григор започна мача в много добър ритъм. Сервираше добре и излизаше на мрежата, миксирайки играта си – 2-1.

В четвъртия гейм дойде и моментът да натисне от ретур. Тогава той поведе 30-40 и реализира още първия брейкбол, до който стигна в срещата – 3-1.

При 30-30 в петия гейм Кокинакис игра с максимален риск и пласира форхенд уинър по обратната права, за да стигне до топка за рйбрейк. Димитров отрази с излизане на мрежата и малко късмет, защото смачът му закачи филето и стана неспасяем, а след това успя и да затвърди – 4-1.

Австралиецът бе видимо разклатен и имаше проблеми с вкарването на първи сервис. Той обаче успя да се пребори за това да намали пасива си, въпреки че трябваше да отрази три точки за пробив.

Седмият гейм беше най-труден за Димитров, който обаче отрази общо четири точки за пробив и не позволи на Кокинакис да се върне в сета – 5-2. При 5-3 Григор сервираше за частта и успя да я вземе – 6-3.

Първата ни ракета започна втория сет по възможно най-добрия начин, реализирайки ранен брейк за 1-0, след който затвърди, печелейки лесно подаването си – 2-0.

Още в третия гейм Димитров притисна максимално Кокинакис и стигна до топка за двоен брейк и макар да не я реализира, това само беше предпоставка, че има намерение да търси още един пробив.

Той настъпи в петия гейм за 4-1, след което българинът спечели подаването си на нула за 5-1.

При 5-2 Димитров сервираше за аванс от 2-0 сета и не остави шанс на опонента си – 6-2.

Откриващият гейм на третия сет продължи 12 минути, в които Кокинакис спаси общо три точки за пробив – 0-1.

Австралиецът получи и кураж от публиката, като това му подейства доста мотивиращо. В четвъртия гейм Димитров игра на втори сервис при 30-30 и сбърка форхенд. След това обаче реагира отлично и доминираше именно от форхенд, за да отрази брейкбола, а впоследствие да вземе и подаването си – 2-2.

При 5-4 Димитров се оказа в сериозна опасност, след като форхенд в аут от негова страна предостави на Кокинакис два поредни сетбола. Първият бе спасен с отлично излизане на мрежата, след което обаче австралиецът се възползва от втория си шанс и намали резултата в мача, реализирайки решаващ пробив за 6-4.

При 1-1 в четвъртия сет Димитров стигна до брейкпойнт, след като Кокинакис изпрати топката в аут при опит за атака с форхенд по правата. В последвалото разиграване обаче бекхендът предаде първата ни ракета и австралиецът спечели подаването си.

При 2-2 пред българския тенисист се откриха още два шанса за пробив. Те обаче бяха отразени след ас на Кокинакис, последван от топка в аут от страна на Димитров. Брейкпойнт №3 бе спасен с още една директна точка от сервис на австралиеца, а следващата възможност също не бе реализирана и Кокинакис си върна водачеството в сета.

В деветия гейм Димитров постави опонента си под сериозно напрежение, като навакса пасив от 40-15 и стигна до точка за пробив. Този път обаче българинът не пропусна шанса си – брейк за 5-4 след чудесен бекхенд по правата, който не остави никакви шансове на световния №80. Няколко минути по-късно Кокинакис изпрати форхенд в мрежата, като по този начин Димитров приключи мача по възможно най-добрия начин – със сервис гейм на нула за крайното 6-3, 6-2, 4-6, 6-4 след три часа и половина на корта.