Григор Димитров претърпя поражение от Лехечка

Rolex Monte-Carlo Masters, втори кръг

Григор Димитров – Иржи Лехечка 6-7(4), 4-6

Григор Димитров приключи участието си на Мастърс турнира в Монте Карло след загуба от световния №42 Иржи Лехечка във втори кръг. Българинът загуби много драматично първия сет, след като проби в самото начало, а след това водеше с 5-3 30-0. Подобно на мача с Бен Шелтън, първата ни ракета и днес допусна множество грешки във важни моменти, което бе един от основните фактори за изхода от двубоя.

Всички пет двойни грешки в мача бяха дело на Димитров, като в същото време непредизвиканите грешки на българина бяха 40 срещу 28 на неговия опонент. Трикратният полуфиналист от Големия шлем спечели 69% от точките си на първи сервис (34/49) и реализира две от четирите си точки за пробив (50%), докато Лехечка оползотвори три от шестте си брейкпойнта. Друг от факторите за успеха на чеха бе ефективността му по отношение на реализираните на втори сервис точки – 68% (15/22) срещу 33% (8/24) за Димитров.

Лехечка спечели жребия и избра да сервира. Чехът бе неубедителен в атака и след форхенд в мрежата от негова страна Димитров стигна до два поредни брейкпойнта. Българинът обаче имаше нужда само от един. Първата ни ракета пласира форхенд по правата, който Лехечка не отрази добре и изпрати топката в аут, като по този начин пробивът стана факт.

Радостта на световния №25 обаче не трая дълго. Вторият гейм започна с непредизвикана грешка от негова страна, при наглед лесна топка на мрежата, а малко по-късно форхенд в мрежата предостави на Лехечка възможност да върне пробива. Димитров направи първата си двойна грешка в мача във възможно най-неподходящият момент и така равенството в сета бе възстановено. Чешкият тенисист бе доста по-убедителен при следващото си подаване и осъществи обрат за 2-1.

Димитров успя да изравни резултата, а в началото на петия гейм пласира зрелищен ретур уинър по правата. Сервисът на Лехечка обаче продължи да създава проблеми на първата ни ракета и световният №42 си върна водачеството при 3-2.

В началото на следващия гейм Димитров допусна двойна и непредизвикана грешка, в резултат на което се оказа догонващ при 15-30. Българският тенисист обаче реагира с няколко много добри атаки от основната линия и не допусна нов пробив. Точно обратното – световният №25 бе играчът, пред когото се откри следващият шанс за пробив, дошъл след форхенд в аут на Лехечка. Димитров оползотвори шанса си по чудесен начин – като догони къса топка и пласира отличен минаващ удар по правата, пробивайки за 4-3.

Изглеждаше, че историята от по-рано ще се повтори, след като българинът изпрати топката в аут при атака с бекхенд по правата и по този начин предостави два поредни брейкпойнта на Лехечка. Димитров обаче отговори с ас и отлична атака, която опонентът му не успя да отрази. В крайна сметка геймът приключи с ретур в аут на Лехечка и пробивът бе затвърден.

Българинът бе много близо и до нов пробив, но в деветия гейм допусна обрат от 0-30 и Лехечка спечели подаването си. Агресивната игра на световния №42 продължи да му носи дивиденти и той стигна до възможност за пробив, при която пласира форхенд уинър по правата и направи резултата в сета 5-5.

Драмата продължи с чудесен минаващ бекхенд по правата, предоставил на Димитров два поредни брейкпойнта. Те обаче бяха спасени от Лехечка, който затвърди пробива си и се доближи на гейм от спечелването на сета.

Българинът обаче бе решен да се бори докрай и стигна до два поредни шанса за пробив след хладнокръвна атака при мрежата. При първия от тях Димитров направи двойна грешка, но след това Лехечка изпрати топката в аут и така се стигна до тайбрек. Той започна по-добре за Лехечка, който реализира мини-брейк след форхенд в аут на първата ни ракета, а впоследствие роденият в Млада Болеслав тенисист увеличи аванса си на 3-1.

Лехечка продължи да владее инициативата и стигна до три поредни сетбола след много добър форхенд по правата. Първият бе спасен от Димитров, но след това първата ни ракета изпрати форхенд в аут и така неговият опонент спечели сета със 7-6(4).

Изглеждаше, че Димитров ще спечели убедително подаването си в началото на втория сет, но вместо това се оказа изправен пред точка за пробив след двойна грешка при 40-30, последвана от форхенд в мрежата. Българинът обаче отговори с хладнокръвен смач при мрежата и в крайна сметка геймът бе в неговия актив. Лехечка изравни, но след това ретурът на няколко пъти предаде младия чех и първата пауза в сета дойде при 2-1 за Димитров.

Лехечка отговори със сервис гейм на нула, но това не разколеба българския тенисист, който спeчели убедително следващото си подаване и запази водачеството при 3-2.

При 4-3 40-40 се разигра спорна ситуация. При сервиса на Лехечка топката в близост до линията бе отсъдена като добра от съдията и лайснемена. Димитров обаче претендираше, че тя е аут, като при краткия спор с рефера стана ясно, че двамата сочат различни отпечатъци върху линията. В крайна сметка топката бе отсъдена като добра, макар че впоследствие телевизионното повторение доказа правотата на българина. В крайна сметка геймът завърши с мощен форхенд по диагонала, който Димитров не успя да отрази, и Лехечка направи резултата 4-4.

При 0-15 в деветия гейм българинът допусна непредизвикана грешка при атака с форхенд по диагонала, след което изпрати топката в мрежата, предоставяйки три поредни брейкпойнта на Лехечка. Последва нова топка в аут на първата ни ракета и така чехът реализира пробив на нула за 5-4. Впоследствие Лехечка стигна до мачбол, при който пласира директна точка от сервис, с която оформи крайното 7-6(4), 6-4 след 1 час и 40 минути игра.