Григор Димитров се завърна с чиста победа в Индиън Уелс

BNP Paribas Open, втори кръг

Григор Димитров – Даниел Алтмайер 6-4, 6-2

Григор Димитров се класира за трети кръг на Мастърс турнира в Индиън Уелс след двусетов успех над намиращия се на 114-о място в ранглистата Даниел Алтмайер. Играта бе много равностойна до края на първия сет, но българинът бе много по-хладнокръвен в решаващите мигове, а във втората част надигра категорично германеца. По този начин Димитров се класира за трети кръг в „Рая на тениса“ за пръв път от 2017 г. насам

Следващият му опонент ще бъде първата ракета на САЩ Райли Опелка.

И двата аса в мача бяха в актива на Алтмайер, но въпреки това Димитров бе по-резултатен на сервис (37-36), като в същото време имаше огромно превъзходство по отношение на спечелените на ретур точки (31-8). Българинът регистрира 69% вкаран първи сервис, докато успеваемостта на неговия опонент бе значително по-скромна – 51%.

Други позитивни за българина статистики бяха спечелените на първи и втори сервис точки – съответно 87% и 71%, докато показателите на Алтмайер бяха 56% и 52%. Димитров реализира три от шестте си точки за пробив (50%), докато неговият опонент не успя да оползотвори нито един от двата брейкпойнта, които се откриха пред него.

Първи сет:

Димитров спечели първото разиграване, но след това допусна последователно двойна и непредизвикана грешка. Българинът обаче отговори с чудесен форхенд уинър по диагонала, а впоследствие се възползва от твърде дефанзивната игра на Алтмайер и излезе напред в резултата.

Макар да показа някои колебания на първи сервис, Алтмайер успя да контролира разиграванията във втория гейм. Димитров опита да отговори на темпото на опонента си, но нови две непредизвикани грешки от негова страна позволиха на германеца да възстанови равенството в сета.

Първата ни ракета реагира по много добър начин, като повиши качеството на сервиса си и успя да си върне водачеството при 2-1. Притеснителното за него бе това, че допусна още една непредизвикана грешка, която бе негова пета от началото на двубоя.

В четвъртия гейм грешките на Алтмайер зачестиха, но Димитров не успя да се възползва от колебанията в играта му. Първата ни ракета бе доста неубедителен на ретур и това даде възможност на неговия опонент отново да изравни.

Димитров обаче отговори по възможно най-добрия начин и спечели следващото си подаване на нула, правейки резултата 3-2 в своя полза.

В началото на шестия гейм българинът стабилизира бекхенда си и късите му топки затрудняваха сериозно Алтмайер. Димитров стигна до две поредни точки за пробив, които обаче бяха спасени от германеца след форхенд уинър и добро излизане на мрежата. Следващите две разигравания се развиха по аналогичен начин – германецът си отвори добре корта и завърши атаката с воле, като отново не позволи на първата ни ракета да реализира ранен пробив.

Сервисът на Димитров отново започна да създава проблеми на Алтамайер в седмия гейм. Германецът записа точка след ефектен ретур, но след това допусна три поредни грешки от бекхенд и по този начин първата ни ракета отново излезе напред в резултата.

Алтамейер обаче също продължи да бъде безупречен при своите подавания. Димитров навакса пасив от 0-30, но германецът успя да си върне контрола върху гейма и направи резултата 4-4.

Алтмайер стигна до две поредни точки за пробив, но сервисът на Димитров му помогна да се измъкне от трудната ситуация. Германецът опита отново да постави под натиск първата ни ракета, но последователни грешки от форхенд атака и ретур означаваха, че Димитров се доближи на гейм от спечелването на сета.

Германският тенисист бе на път отново да изравни резултата, след като поведе с 40-15 в десетия гейм. Димитров обаче запази самообладание и заложи на по-дълги разигравания, като това се оказа печеливша стратегия и германецът започна да греши по-често. Алтмайер опита отново да затрудни българина с излизане на мрежата, но този път той очакваше това и пласира много добър минаващ удар, който му донесе успеха в сета с 6-4.

Втори сет:

Димитров заигра много по-уверено в началото на втората част и увеличи серията си от поредни спечелени геймове на три, след като спечели подаването си на нула.

Алтмайер обаче прекъсна устрема на българина, изигравайки един от най-силните си геймове от началото на мача.

Това обаче изобщо не разколеба Димитров, който записа втори пореден сервис гейм на нула и си върна водачеството при 2-1.

Четвъртият гейм бе един от най-равностойните в двубоя. Димитров стигна до точка за пробив, която обаче Алтмайер отрази, пласирайки ас. След това обаче германецът изпрати атаката си далеч в аут, а в оказалото се последно разиграване в гейма опита да завърши с воле при мрежата, но допусна нова грешка и Димитров осъществи важен пробив за 3-1.

Усетил колебанията в играта на опонента си, Димитров заигра много по-офанзивно. Първата ни ракета направи сериозна крачка към спечелването на мача, като затвърди пробива с гейм на нула и увеличи преднината си на 4-1.

Алтмайер поведе с 40-15 в шестия гейм, но допусна две поредни непредизвикани грешки и Димитров изравни. Германецът стигна до нов геймбол, който обаче първата ни ракета отрази с много добре изградена атака. Последваха няколко дълги разигравания, в последното от които Димитров допусна непредизвикана грешка при атака от форхенд и така Алтмайер успя да спечели сервис гейма си и да запази интригата в сета.

Импулсът в играта на германеца обаче не продължи дълго. Димитров отново спечели подаването си на нула и почивката дойде при комфортен аванс от 5-2 в полза на първата ни ракета. След нея играта не продължи още дълго, тъй като българинът завърши мача по най-убедителния начин – с пробив на нула, оформяйки крайното 6-4, 6-2 след 1 час и 27 минути на корта.