Класа и спокойствие: Григор Димитров ще играе за титлата в Бризбън

Brisbane International, полуфинал
Григор Димитров – Джордан Томпсън 6-3, 7-5

Григор Димитров ще играе за титлата на АТР 250 турнира в Бризбън. В среща от полуфиналите първата ни ракета надигра Джордан Томпсън с 6-3, 7-5 в много качествен мач.

Световният №14 имаше пълна доминация в първия сет, а във втория спря устрема на съперника си, който имаше няколко възможности за по-ранен брейк в частта. Григор обаче показа търпение и проби в края за 6-5, след което спечели и мача.

В спор за титлата Димитров ще играе с топ поставения Холгер Руне. Срещу него има една победа и една загуба в кариерата си. Успехът дойде през миналия сезон с 6-3, 7-5 в Пекин, а поражението също бе през 2023 година – на Уимбълдън.

Димитров пази много добри спомени от Brisbane International. При дебюта си в турнира през 2013 г. българинът достигна до финала, където загуби от Анди Мъри. Четири години по-късно Димитров вдигна трофея след три последователни победи над играчи от Топ 10 – Доминик Тийм (№8), Милош Раонич (№3) и Кей Нишикори (№5).

Хронология на двубоя:

Българинът откри мача с подаване на нула – 1-0. Първата точка за Томпсън дойде от ас при 0-30, а австралиецът успя да се измъкне от тази ситуация – 1-1.

Димитров стигна до първа точка за пробив в четвъртия гейм – 30-40, но опонентът му вкара отличен сервис и отрази, а впоследствие си взе подаването – 2-2.

Първата ни ракета обаче продължи да притиска Томпсън, вдигна и качеството на ретурите и направи брейк за 4-2.

В подаванията си до края на частта Григор имаше контрол и я спечели – 6-3.

Българинът имаше голяма ефективност на начален удар, което му даваше възможност и да бъде по-спокоен и агресивен, когато посреща. В третия гейм след почивката Димитров поведе с 30-40, но не успя да реализира точката за пробив. Световният №14 пропусна още един шанс с непредизвикана грешка, а накрая Томпсън се спаси – 1-2.

В шестия гейм настъпи първият сериозен тест за Димитров. Той направи двойна грешка при 0-30 и се изправи пред три поредни брейкбола. Отрази първия на втори сервис, втория – с акция на мрежата, а третия – с бекхенд уинър за 40-40. Българинът отрази още една точка за пробив и спаси подаването си – 3-3.

Първата ни ракета трябваше да спасява брейкбол и за 4-4, а след деветия гейм се наложи по-дълго прекъсване заради медицински таймаут, поискан от Джордан Томпсън. Това не наруши ритъма на българина, който спечели сервис гейм за 5-5.

Григор показа много търпение и опит, проби за 6-5. При този резултат сервираше за място на финала и си го осигури – 7-5.