Григор Димитров загуби от Синер след трисетова битка

China Open, четвъртфинал

Григор Димитров – Яник Синер 4-6, 6-3, 2-6

Григор Димитров претърпя поражение от Яник Синер на четвъртфинала на ATP 500 турнира в Пекин. Първата ни ракета и днес се представи на високо ниво и навакса сет пасив, но в крайна сметка не успя да запише втора поредна победа срещу играч от Топ 10 на ранглистата.

Въпреки днешната загуба, Димитров може да е много доволен от представянето си в Пекин. Българинът отстрани третия в схемата Холгер Руне, като това бе първата му победа над играч от Топ 5 от две години насам. Освен това първата ни ракета игра на своя четвърти четвъртфинал на ниво ATP 500 от началото на сезона след тези в Ротердам, Куинс Клъб и Вашингтон.

Димитров имаше превес по отношение на уинърите (31-27), но в същото време направи повече двойни (3-1) и непредизвикани грешки (15-13). Българинът спечели 70% от точките си на първи сервис (40/57) и оползотвори един от осемте си шанса за пробив (13%), докато Синер реализира три от своите 15 брейкпойнта (20%).

Хронология на мача:

Двубоят не започна добре за Димитров, който инкасира пробив още в началото. Макар българинът да отрази три брейкпойнта, Синер в крайна сметка постигна целта си, след което затвърди брейка с подаване на нула. Първата ни ракета обаче успя да намали резултата и първата почивка в сета дойде при 2-1 в полза на световния №7.

Форхенд в мрежата от страна на Синер предостави на Димитров два последователни брейкпойнта. Те обаче бяха отразени от италианеца след отличен форхенд от вътрешността на корта, последван от много прецизна къса, до която първата ни ракета не успя да достигне. В крайна сметка, шестият поставен не позволи пробивът да бъде върнат и спечели подаването си, след като Димитров изпрати топката в аут при атака с форхенд по диагонала.

Българинът обаче запази интригата, като отново намали разликата на един гейм при 3-2. Димитров показа колебания на ретур, от които Синер се възползва максимално, но първата ни ракета не позволи на опонента си да реализира нов брейк, спечелвайки седмия гейм след няколко добри комбинации „сервис-форхенд“.

Синер започна да излиза по-често на мрежата, принуждавайки Димитров да търси минаващи и прехвърлящи удари. Тази тактика донесе успех на италианеца и той се доближи на гейм от спечелването на сета, но първата ни ракета демонстрира борбеност и отново редуцира пасива си.

Шестият поставен обаче продължи да владее инициативата и стигна до два поредни сетбола след първия си ас в мача. Италианецът не пропусна отличната възможност и приключи сета с форхенд уинър, надделявайки с 6-4.

Димитров спечели подаването си в началото на втория сет, но Синер повиши качеството на първия си сервис и изравни резултата, пласирайки два последователни аса. При 2-2 италианецът стигна до два поредни брейкбола, дошли след топка в мрежата на първата ни ракета. Световният №19 обаче избегна опасността след форхенд уинър по правата, последван от ретур в мрежата на Синер и запази водачеството.

При 3-3 първата ракета на Италия стигна до три поредни шанса за пробив, станали факт след неточен форхенд на Димитров. Българинът обаче изравни резултата след форхенд в мрежата от страна на Синер, последван от топка в аут при атака с бекхенд по правата и чудесна къса от страна на световния №19.

Двойна грешка на Димитров предостави на италианеца още един шанс за пробив. Българинът обаче и този път избегна опасността и си върна водачеството при 4-3 след отличен сервис, който неговият опонент не успя да отрази.

В осмия гейм бекхенд в аут на Синер предостави на Димитров три последователни възможности за пробив. Италианецът спаси два брейкпойнта, но след това първата ни ракета се озова в позицията да сервира за сета, пробивайки за 5-3 след хладнокръвна атака от вътрешността на корта.

В последвалия гейм първата ни ракета допусна обрат от 30-0 и бе изправен пред брейкпойнт, който обаче бе пропуснат от Синер след топка в аут при атака по диагонала. Димитров отрази още една точка за пробив, след което стигна до сетбол. Той бе реализиран след нова грешка на Синер и първата ни ракета изравни резултата в мача след 6-3.

За съжаление, заключителният сет започна така, както първият – Синер спечели подаването си, а впоследствие проби след бекхенд уинър по диагонала. Италианецът направи сериозна крачка към победата, като затвърди брейка и натрупа солиден аванс от 3-0.

Димитров намали изоставането си, след което получи шанс да върне пробива, но не успя да се възползва от него и Синер възстанови разликата от три гейма при 4-1. Италианецът стигна до брейкбол след безкомпромисен форхенд, но той бе пропуснат след ретур в мрежата и първата ни ракета отново намали резултата.

Димитров стигна до възможност за пробив след двойна грешка от страна на Синер. Тя бе отразена от световния №7, който малко след това избегна още един брейкпойнт. В крайна сметка, дългият и оспорван гейм бе спечелен от италианеца, който направи резултата 5-2 в своя полза.

Синер продължи да доминира и завърши мача с нов пробив, оформяйки крайното 6-4, 3-6, 6-2 след два часа и половина игра.