Григор Димитров загуби от Зверев на полуфинала в Чънду

Chengdu Open, полуфинал

Григор Димитров – Александър Зверев 3-6, 6-7(2)

Григор Димитров претърпя поражение от Александър Зверев на полуфинала на ATP 250 турнира в Чънду. Първата ни ракета изигра много силен втори сет, но това не бе достатъчно, за да прекъсне негативната си серия срещу германеца.

Въпреки днешната загуба, Димитров има всички основания да е доволен от началото на азиатското турне. Българинът игра на четвъртия си полуфинал от началото на годината, а при следващото обновяване на ранглистата ще се изкачи до №19.

Всички девет аса в мача бяха дело на Зверев, който освен това не направи нито една двойна грешка (0-2). Германецът спечели 77% от точките си на първи сервис (44/57) срещу 69% за Димитров (34/49). Световният №10 реализира две от седемте си точки за пробив (29%), докато поставеният под №3 българин не успя да оползотвори нито един от своите пет брейкпойнта.

Хронология на мача:

Григор не успя да влезе по малсимално добър начин в срещата и трябваше да спасява точки за пробив още в първото си подаване. Българинът не успя да се справи и допусна брейк, а веднага след това германецът се възползва и поведе с 2-0.

Позитивните новини за бившия №3 бяха, че колебанията му се оказаха само в началото на срещата. Димитров успя да се мобилизира и дори да стигне до 15-40 в шестия гейм и възможности за връщане на брейка. Зверев обче бързо започна да сервира на много високо ниво и успя да се измъкне – 4-2.

В седмия гейм за първата ни ракета беше важно да спечели подаването си, за да продължи да има шансове в сета. Българинът трябваше да се справи с по-агресивното посрещане на Зверев, да спаси две точки за пробив и да намали на 3-4.

Германецът продължи да сервира ефективно и без особени проблеми се доближи само на гейм от спечелването на сета – 5-3.

При 30-30 в деветия гейм Димитров пресили форхенд, което значеше сетбол за съперника му. В следващата точка българинът игра на втори начален удар, последва отличен ретур по късия диагонал на Зверев и Григор не успя да се справи – 3-6.

Вторият сет започна с подаване на нула на гермаеца. Григор трябваше да спаси ранна точка за пробив, за да изравни – 1-1.

В третия гейм Димитров пропусна аванс от 30-40. Той обаче стигна до втора възможност за пробив. В последвалата точка германецът игра няколко отлични бекхенда с топ спин, а в желанието си да свали топката по-ниско, Григор я пласира в мрежата – 40-40. Първата ни ракета пропусна още две точки за пробив, при които просто не му бе позволено да играе от ретур, заради мощните сервиси на съперника. В крайна сметка, Зверев намери достатъчно добър ритъм, за да излезе отново напред в резултата – 2-1.

Българинът, сякаш усещаше, че може да натисне повече съперника си, след като спечели лесно подаването си за 2-2. Зверев обаче беше блестящ в петия гейм и не отпусна точка – 3-2.

Димитров изравни без проблем на 3-3, а в седмия гейм спечели първата точка, но след това нямаше отговор на перфектните сервиси на опонента си – 3-4.

Първата ни ракета възстанови равенството, но Зверев продължи да бъде много солиден на сервис и се доближи на гейм от победата. Българинът обаче изненада световния №10 с няколко добри излизания на мрежата и отново не допусна да бъде пробит. Димитров не бе далеч от първия си брейк в мача, но при 5-5 пропиля аванс от 0-30 и Зверев отново излезе напред в резултата.

Първата ни ракета обаче отново не позволи на олимпийския шампион да стигне до решаващ пробив и доведе нещата до тайбрек. Той започна равностойно, но Зверев реализира два поредни мини-брейка и поведе с 5-2 след форхенд в аут на Димитров, последван от бекхенд в мрежата.

Олимпийският шампион стигна до четири поредни мачбола след безкомпромисен форхенд от вътрешността на корта. В последвалото разиграване бекхендът отново предаде Димитров и Зверев стигна до 32-рия си ATP финал, триумфирайки с 6-3, 7-6(2) след малко под 2 часа игра.