Григор Димитров записа победа №400 в Тура

Chengdu Open, осминафинал

Григор Димитров – Хуан Пабло Варияс 6-3, 6-4

Григор Димитров се завърна триумфално в Китай, класирайки за за четвъртфинала на ATP 250 турнира в Чънду, след успех над 70-ия в ранглистата Хуан Пабло Варияс. Първата ни ракета изпита известни затруднения, но въпреки това не позволи на перуанеца да поднесе сензация и записа своята победа №400 в ATP Тура.

Българинът вече е на 94-о място във вечната ранглиста по този показател.

Следващият опонент на Димитров ще бъде световният №53 Кристофър О’Конъл, който вчера елиминира Таро Даниел.

Димитров спечели жребия и избра да сервира. Българинът започна отлично мача, спечелвайки без проблеми откриващия гейм, като при 30-0 записа първия ас в мача. Бекхенд в мрежата на Варияс предостави на първата ни ракета шанс за ранен пробив, който бе оползотворен след отличен бекхенд по правата, който перуанецът не успя да отрази.

Димитров бе на път да затвърди брейка си, но вместо това самият той инкасира пробив. Българинът допусна обрат от 30-0, като геймът завърши с две поредни двойни грешки от негова страна. Варияс продължи да бъде много солиден в защита и това му помогна да изравни резултата. Димитров обаче успя да прекъсне серията на перуанеца с няколко добри атаки с форхенд от основната линия и си върна водачеството при 3-2.

Българинът стигна до точка за пробив след атака в аут на Варияс. В последвалата атака форхендът на перуанеца отново го предаде и той не намери пределите на корта, предоставяйки нов пробив на Димитров. Впоследствие обаче, историята се повтори – първата ни ракета пропиля аванс от 30-0 и две поредни грешки от негова страна доведоха до пробив на Варияс.

Този път обаче Димитров реагира много по-добре на заплахата и стигна до три последователни възможности за пробив след форхенд уинър по диагонала. Българинът пропусна първата, но след това Варияс допусна нова непредизвикана грешка и по този начин първата ни ракета проби за 5-3.

Григор не пропусна шанса да сервира за сета и приключи откриващата част с подаване на нула за 6-3.

Варияс спечели подаването си в началото на втория сет, но Димитров бързо изравни резултата, след което стигна до три поредни шанса за ранен пробив, след като перуанецът изпрати топката в аут при опит за минаващ форхенд по правата. Последва дълго разиграване, завършило с безкомпромисна атака от вътрешността на корта от страна на първата ни ракета, който проби за 2-1.

Димитров обаче отново не успя да затвърди брейка си и Варияс изравни геймовете след топка в аут на световния №20. Впоследствие обаче, Димитров навакса пасив от 40-15 и стигна до брейкпойнт след топка в аут на опонента си. Българинът бе на път да завърши с атака от вътрешността на корта, но се подхлъзна и не улучи топката, като в крайна сметка Варияс спечели подаването си за 3-2.

Димитров обаче не позволи на перуанеца да се откъсне в резултата и постоянството му бе възнаградено. При 4-4 българинът стигна до два поредни брейкпойнта след форхенд в аут от страна на Варияс. Световният №20 имаше нужда само от един, тъй като неговият опонент отново изпрати топка в аут и пробивът за 5-4 стана факт.

Димитров се възползва от шанса да сервира за мача и триумфира с 6-3, 6-4 след 1 час и 25 минути игра.