Григор имаше два мачбола, но отново загуби от Циципас

Internazonali BNL d’Italia, втори кръг
Григор Димитров – Стефанос Циципас 3-6, 7-5, 6-7(4)

Григор Димитров имаше два мачбола в третия сет, но не успя да се възползва от тях и в крайна сметка загуби от Стефанос Циципас за трети път в рамките на по-малко от месец.

Българинът със сигурност изигра най-добрия си мач срещу гърка в този период и бе болезнено близо до впечатляващ обрат. Поставеният под №4 успя да оцелее при двата мачбола на негов сервис в края на третия сет и след това бе по-добрият в решителния тайбрек.

Почти до края на втория сет нищо не предполагаше за подобна драматична развръзка. Сценарият до голяма степен повтаряше предишните двубои помежду им. Димитров играеше добре, но по един слаб сервис гейм в първия и във втория сет накланяха везните в полза на фаворита.

Ранният пробив в началото на мача доведе до седми пореден сет в полза на Циципас в съперничеството помежду им. Гъркът поведе с 5-3 във втората част, а пропуснатият брейкбол в осмия гейм накара Григор да изпусне нервите си и да счупи ракета. Това се оказа и началото на голямата промяна. Димитров заигра освободено, докато съперникът му изведнъж смъкна нивото на тениса си. Последва серия от 10 поредни точки и 16 от 17 в полза на Григор, който проби на 0 за 5-5, а малко след това при 5-6 Циципас направи двойна грешка на сетбол на съперника си.

В третия сет Григор първи трябваше да показва характер като се измъкна от 0-40 в третия гейм. Оттам насетне той изглеждаше по-стабилният на корта и при 5-4 стигна до първия мачбол. На втория сервис на Циципас обаче не можа да пласира ретура си. При 6-5 Димитров отново имаше мачбол, но и този път съперникът му съумя да оцелее.

За съжаление българинът не съумя да използва предимството си в този момент и започна много слабо в тайбрека, губейки първите 5 точки. Шансовете се върнаха след два минипробива и достигане до 4-5. При двете точки на свой сервис обаче Циципас бе перфектен и така достигна до драматичната победа след близо 3 часа на корта. За него турнирът продължава с мач в трети кръг срещу Карен Хачанов, който днес победи в три сета Пабло Кареньо-Буста.

За Григор участието в Рим също продължава с турнира на двойки. Там по-късно днес той и Хуберт Хуркач излизат на корта срещу Мате Павич и Никола Мектич.

Развитието на мача между Димитров и Циципас:

Циципас спечели жребия и избра да сервира пръв. Световният №5 реши да затрудни Димитров с помощта на вятъра, изпращайки множество високи топки към първата ни ракета, като тази тактика се оказа успешна и гъркът поведе в резултата. Българинът показа колебания на първи сервис, като това помогна на Циципас да поеме контрола върху разиграванията и да подходи по-офанзивно, реализирайки ранен пробив. Четвъртият поставен продължи да доминира благодарение най-вече на сервиса и бекхенда си и поведе уверено с 3-0 преди първата почивка в сета.

След подновяването на играта Димитров изненада опонента си с няколко много добри излизания на мрежата, като не му позволи да осъществи втори пореден брейк и редуцира пасива си. Циципас обаче отново спечели подаването си без особени проблеми и възстанови разликата от три гейма при 4-1.

Григор взе още един лесен гейм, а прогресът му се затвърди и от достигането до първи шанс за пробив в седмия гейм. Циципас обаче действа великолепно като завърши гейма с два аса.

Още един гейм на 0 за Димитров доведе до сервис на гърка за спечелване на сета, а поставеният под №4 не трепна – четири поредни точки и седми пореден сет за Циципас в това съперничество.

Григор започна позитивно във втория сет като използваше добре сервиса си, за да седне на почивката при 2-1.

Първият труден момент бе в петия гейм. Димитров стигна от 0-30 до 30-30 след брилянтен бекхенд уинър по правата, но веднага след това бърза грешка доведе до първия брейкбол в сета. Българинът действа хладнокръвно като в следващите разигравания пласира хубави сервиси и с агресивна игра достигна до уинъри, за да поведе с 3-2.

След нов гейм на 0 за Циципас за съжаление дойде ред и на слаб сервис гейм от страна на Григор. В него той направи серия от непредизвикани грешки и допусна бърз пробив. Циципас имаше проблеми при затвърждаването на аванса си, но отново успя да използва сервиса в най-важните моменти. От 30-40 той действа умело, макар че при предимство направи двойна грешка за ново равенство. Втори брейкбол обаче нямаше и така съперникът му се доближи на гейм от победата. Димитров счупи ракета от яд при пропуснатата възможност, а този момент сякаш бе началото на промяната.

Григор взе подаването си за 4-5 преди да дойде и неочакваният спад на съперника му – сервирайки за мача Циципас заигра доста нервно за разлика от съперника си и след четири непредизвикани грешки се стигна до пробив на 0.

Промяната в случващото се продължи. Димитров изигра брилянтен следващ гейм, в който направи няколко спиращи дъха изпълнения. Серията му достигна до 14 поредни точки при 0-30. Циципас бе изключително разколебан и с форхенд в мрежата даде два сетбола на съперника си. Още при първия направи двойна грешка. Така Димитров спечели първи сет срещу Циципас след седем поредни загубени.

Григор имаше огромно изпитание пред себе си в третия гейм на решителния сет. Набързо се стигна до 0-40, но оттам насетне българинът действа отлично – пет поредни точки и гейм в негова полза.

В следващите пет гейма двамата печелеха лесно подаванията си като Димитров определено продължи да стои много добре на корта.

Труден бе деветият гейм, в който на два пъти Циципас достигна до равенство. И тук обаче Григор не трепна, потвърждавайки впечатлението, че е изключително хладнокръвен в тези моменти.

Циципас определено бе разколебан, сервирайки за оставането си в мача. Направи няколко грешки и така се стигна до 30-40. На втори сервис при мачбола гъркът реши да играе сервис-мрежа. Ретурът на българина излезе на сантиметри в аут, а това позволи на съперника му да оцелее и да изравни за 5-5.

Григор отново взе лесно подаването си преди Циципас отново да бъде изправен до стената. Сбъркано воле при 40-30 доведе до равенство, а прекрасен минаващ от форхенд гарантира нов мачбол пред Димитров. И този път гъркът действа умело и в крайна сметка вкара сета в решителен тайбрек.

За съжаление той започна много лошо за българина. Съперникът му поведе с 5-0 и изглеждаше много близо до победата. Григор не се отказа като върна два минипробива и изведнъж се доближи на точка от съперника. При 5-4 обаче Циципас използва великолепно двата си сервиса, за да стигне до драматичната победа.