Григор избра трудния начин, но все пак се класира на 1/2-финал в Куинс

Queen’s Club Championships, четвъртфинал
Григор Димитров – Даниил Медведев 6-3 3-6 6-3

Григор Димитров може би мина през повече трудности от необходимото, но все пак намери пътя си към полуфиналите на Queen’s Club Championships след 6-3 3-6 6-3 над Данил Медведев. Руснакът игра с травма в рамото и предвид лесно спечеления от Григор първи сет, изглеждаше, че българинът ще затвори двубоя с чиста победа, но най-добрият ни тенисист в крайна сметка трябваше да наваксва пробив пасив в решаващата част, за да заслужи успеха в днешния четвъртфинал.

Мачът можеше да приключи още преди да е започнал, защото на загрявката Медведев почувства болки в дясното рамо и поиска медицински таймаут. Руснакът, който в четвъртък сервира безупречно при категоричния успех с 6-2 6-2 над Танаси Кокинакис, реши да започне двубоя, но си личеше, че не е сигурен до каква степен може да разчита на началния си удар.

Димитров пропусна два брейкбола още в първото подаване на съперника, а Мадведев му подари трети с двойна грешка, като в следващото разиграване избра прибързан бекхенд по обратния диагонал, който пропусна корта. Григор запази максимална концентрация и след 20 минути игрово време вече водеше с 5-0 гейма, а 21-годишният му противник му поиска нова намеса на физиотерапевта.

Медведев се разписа на таблото с гейм на нула, след което няколко изненадващи пропуска от бекхенд на Димитров му позволиха да върне единия пробив и да намали изоставането си до 2-5. Руснакът спечели и следващия си сервис гейм, но Григор спря серията му с уверено представяне на свой начален удар и затвори сета с 6-3.

Заключителните геймове на първата част все пак дадоха увереност на Медведев, че може да продължи битката и след почивката. За съжаление, нивото на представянето на Димитров спадна и при 2-3 гейма той заличи два брейкбола в едно изтощително дълго негово подаване, но при третия не успя да отрази дълбок бекхенд по правата на Медведев. Шансът на българина да се върне в сета дойде при 3-5, когато той водеше с 30-15 и имаше предимство в разиграването, но заби форхенда си в мрежата и скоро предаде сета с 3-6.

Медведев демонстрира сериозно самочувствие в началото на решаващия сет, когато поведе с 40-0 в първото си подаване и го завърши с елегантна къса топка. Григор пък продължаваше сам да усложнява задачата си, като при 1-1 гейма изостана с 0-40 и подари пробива на руснака с непредизвикана грешка от форхенд. Димитров обаче успя бързо да компенсира с брилянтна защита в следващото подаване на Медведев, когато спаси геймбол за 1-3 и стигна до точка за 2-2, при която матира съперника си с магически бекхенд пасинг шот.

Това бе и решаващият момент в мача, защото Димитров се откъсна напред в резултата с 5-2 и този път нямаше как да изпусне шанса да подчетата билета си за полуфиналите. Това се случи с 6-3, а българинът очаква на полуфинал Фелисиано Лопес или Томаш Бердих.