Григор не успя да преодолее Медведев в Ротердам

ABN AMRO Open, полуфинал

Григор Димитров – Даниил Медведев 1-6, 2-6

Григор Димитров приключи участието си на ATP 500 турнира в Ротердам след загуба от световния №11 Даниил Медведев на полуфинала. Мачът бе доста по-оспорван, отколкото показва резултатът, като българинът бе много близо до това да осъществи обрат от 0-2 във втория сет. Въпреки днешното поражение обаче, Димитров има всички основания да е горд от представянето си и да гледа с оптимизъм към предстоящата надпревара в Марсилия.

Опонент на Медведев в утрешния финал ще бъде Яник Синер или Талон Грийкспур.

Димитров записа по-малко уинъри в хода на мача (12-18), като в същото време направи почти два пъти повече непредизвикани грешки (35-19). Българинът направи две двойни грешки срещу нито една на Медведев, а всички осем аса в мача бяха в актива на световния №11. Димитров спечели 44% от точките си на първи сервис (15/34) и реализира един от петте си брейкпойнта (20%), докато неговият опонент оползотвори шест от своите тринадесет възможности за пробив (46%).

Медведев спечели жребия и избра да посреща. Още от самото начало феновете успяха да добият представа какъв мач предстои – Димитров и Медведев направиха доста дълго разиграване, което завърши с непредизвикана грешка на българина при наглед лесно воле на мрежата. Световният №11 стигна до брейкпойнт след добре пласиран слайс в близост до страничната линия, но след това руснакът изпрати топка в аут. В крайна сметка Димитров не допусна ранен пробив и спечели подаването си след чудесен сервис, който Медведев не успя да отрази.

Руснакът показа, че началният му удар ще бъде проблем за световния №28, като пласира два аса в първия си сервис гейм и сравнително лесно изравни резултата. Впоследствие няколко неточни отигравания на Димитров предоставиха три поредни шанса за пробив на неговия опонент. Бекхенд в аут от страна на българина означаваше брейк на нула и преднина от 2-1 за Медведев.

Шампионът от US Open 2021 продължи да бъде много солиден на начален удар, като освен това демонстрира отлично придвижване по корта. Това му позволи да затвърди пробива и да увеличи аванса си. Димитров атакуваше по цялата ширина на корта, но Медведев показа отлична игра в защита и стигна до два поредни шанса за нов пробив, след като първата ни ракета изпрати топката в аут при опит за атака с форхенд по правата. Последвалото разиграване завърши с непредизвикана грешка от страна на Димитров, който изпрати форхенд в мрежата и така Медведев поведе убедително с 4-1.

В началото на шестия гейм българският тенисист осъществи най-добрата си атака от началото на мача, като си отвори пространство в корта с отличен бекхенд, след което завърши хладнокръвно с воле на мрежата. Димитров започна да се адаптира към дългите разигравания, инициирани от Медведев, и това веднага донесе проблеми на руснака.

Първата ни ракета спаси три геймбола, след което стигна до първия си брейкпойнт в мача, станал факт след бекхенд в мрежата от страна на руснака. В последвалото разиграване обаче Димитров върна жеста и пропусна шанса си. В крайна сметка Медведев остана безупречен на сервис и се доближи на гейм от спечелването на сета след нов ас.

Силните изяви на руснака продължиха с брилянтен ретур уинър, а малко след това бекхенд в аут на Димитров предоставиха три поредни сетбола на световния №11. Първите два бяха спасени от българина, но третият опит се оказа щастлив за Медведев и след форхенд в аут на Димитров шестият поставен приключи сета при 6-1 в своя полза.

Макар да показа известни колебания в началото на втория сет, Медведев отново не допусна пробив, като пласира ас при 30-30, след което прецени много добре минаващия удар на Димитров и не реши да не играе с топката, която бе аут. Българинът опита да оспори решението, но съдията бе категоричен. В последвалия гейм руският тенисист на два пъти стигна до точка за пробив, но в първия случай Димитров отговори с форхенд уинър, а при втория Медведев изпрати ретура си в аут.

Бившият №1 обаче стигна до нов шанс, след като Григор не намери пределите на корта при атака с форхенд по правата, след което бекхендът му отново го предаде и Медведев стигна до ранен пробив. Въпреки тежката за него ситуация, Димитров продължи да се бори и постави опонента си под напрежение, като навакса пасив от 40-15, изравнявайки резултата с чудесен бекхенд уинър по диагонала. Прекрасен лоб на българина му предостави шанс за пробив, който бе реализиран след бекхенд в мрежата на Медведев и така резултатът в сета стана 2-1.

Силните минути за Димитров продължиха и той успя да възстанови равенството, завършвайки четвъртия гейм с хладнокръвен смач. При 30-15 българинът сътвори един от най-зрелищните моменти в мача, след като се подхлъзна и падна, но успя да отиграе топката от седнало положение.

Грешките на Медведев зачестиха и Димитров се възползва максимално от това, стигайки до три поредни брейкпойнта след форхенд в аут на руснака. Първата ни ракета обаче изпрати топката в мрежата при опит за слайс, след което сервисът на Медведев отново го измъкна от трудната ситуация и руснакът си върна водачеството, спечелвайки подаването си за 3-2.

В шестия гейм бекхенд в аут на Димитров предостави два шанса за пробив на руснака. Той пропусна първия след неточен бекхенд, но след това първата ни ракета допусна двойна грешка и така Медведев се доближи до победата след нов брейк.

Шестият поставен изигра един от най-силните си геймове в мача, спечелвайки подаването си на нула за 5-2. Медведев стигна до два поредни мачбола, като първият бе спасен от Димитров, но след това бекхендът на българина отново го предаде и така бившият №1 триумфира с 6-1, 6-2 след 82 минути игра.