Григор претърпя поражение от Джокович в мача на деня на Australian Open

Australian Open, трети кръг

Григор Димитров – Новак Джокович 6-7(7), 3-6 4-6

Григор Димитров приключи участието си на тазгодишния Australian Open след загуба с 6-7(7) 3-6 4-6 от Новак Джокович в трети кръг. Двубоят бе определен от световните медии като „Мачът на деня“ в Мелбърн и определено си заслужи това звание.

Българинът има всички основания да съжалява за развръзката, тъй като двубоят можеше да се развие по много по-различен начин. В откриващия сет първата ни ракета спаси три сетбола при 3-5, след което самият той имаше две възможности да вземе преднина в мача. Джокович имаше нужда от две медицински прекъсвания в хода на двубоя, но въпреки това продължи победната си серия на Откритото първенство на Австралия.

Въпреки днешното поражение обаче, Димитров може да е горд от представянето си в Австралия и начина, по който започна годината. Българинът не остави никакви шансове на Аслан Карацев и Ласло Джере в предходните си два двубоя, а единствените му загуби от началото на сезона са от Стефанос Циципас и Новак Джокович.

Григор Димитров спечели жребия и избра да сервира пръв. Джокович обаче бе много солиден на ретур и стигна до два поредни брейкпойнта след атака с бекхенд, която българинът не успя да отрази. В последвалото разиграване първата ни ракета изпрати топката в аут при опит за игра със слайс и по този начин сервисът му бе пробит за пръв път от началото на турнира.

Във втория гейм Димитров успя да постави опонента си под напрежение, наваксвайки пасив от 40-15 след изящен бекхенд, последван от непредизвикана грешка на Джокович. Впоследствие обаче слайсът отново предаде първата ни ракета и в крайна сметка световният №5 затвърди пробива си.

Българинът се озова в коварна ситуация, след като изостана с 0-15 при следващото си подаване. Последвалото дълго разиграване обаче завърши с форхенд в мрежата от страна на Джокович, след което сърбинът не успя да се справи със сервиса на първата ни ракета и изпрати ретура си в аут. Димитров не позволи на опонента си да реализира втори пореден брейк и приключи гейма с нов отличен сервис, намалявайки резултата на 2-1.

Четвъртият гейм започна с едно от най-интересните разигравания в мача до този момент – Димитров изпрати прехвърлящ удар от дъното на корта, който намери полето на Джокович и изненада неприятно сърбина, а впоследствие първата ни ракета завърши с безкомпромисен форхенд по диагонала. Четвъртият поставен обаче продължаваше да е много солиден от основната линия и да принуждава Димитров да се движи непрестанно по целия корт. Това помогна на сърбина отново да спечели подаването си и да възстанови разликата от два гейма.

При следващото си подаване Димитров поведе с 40-15, като сътвори най-атрактивния момент от началото на мача, пласирайки прекрасно воле с гръб към противниковата половина. Впоследствие обаче резултатът бе изравнен след две поредни атаки в аут на българина. Това обаче не разколеба световния №28, чийто сервис отново затрудни сериозно Джокович и след нов ретур в аут на сърбина резултатът стана 3-2.

Началният удар на Джокера обаче също продължи да работи в негова полза. Световният №5 записа ас, последван от брилянтен печеливш удар, преминал встрани от мрежата, като в крайна сметка спечели подаването си на нула. Димитров обаче също показа самочувствие, пласирайки два аса в седмия гейм, последвани от прекрасен форхенд, след който резултатът в сета стана 4-3.

Джокович обаче остана безупречен на сервис и се доближи на гейм от спечелването на първата част. Сърбинът направи сериозна крачка към решаващ пробив, повеждайки с 0-30 след топка в аут на Димитров, последвана от много прецизен минаващ удар. Българинът изравни резултата след отлично воле, последвано от форхенд уинър по диагонала, но веднага след това неговият опонент стигна до сетбол след топка в аут на световния №28.

Българинът обаче избегна опасността с прекрасен печеливш удар с бекхенд от основната линия, а веднага след това стигна до геймбол след директна точка от сервис. Джокович обаче си върна водачеството и пред него се откри втора възможност за спечелването на сета. Тя бе пропусната след ретур в аут, а при сетпойнт №3 Димитров пласира нов ас. В крайна сметка продължилият 9 минути гейм завърши в полза на Димитров, който записа още една директна точка от сервис за 5-4.

Първата ни ракета започна да атакува сърбина с едно от любимите му оръжия – дълги разигравания и отваряне на пространства в корта. Това му помогна да поведе с 15-30, но бекхенд в мрежата доведе до изравняване на резултата. Отлична атака по диагонала, която Джокович не успя да отрази, предостави на Димитров първия му брейкпойнт в мача.

Сърбинът показа признаци на нервност, като първо просрочи времето за начален удар, след което допусна грешка на първи сервис. В оказалото се последно разиграване в сета, четвъртият поставен изпрати топката в аут, като по този начин сервисът му бе пробит за пръв път от началото на турнира и Димитров възстанови равенството при 5-5.

Първата ни ракета се възползва от колебанията на опонента си и затвърди брейка със сервис гейм на нула, като междувременно добави нов ас в актива си. След края на гейма Джокович проведе разговор със съдията, в който изрази недоволството си от полученото предупреждение за просрочването на времето за сервис. „Браво на теб, свърши страхотна работа. При първия такъв случай в целия мач и то точно когато възнамерявах да си подхвърля топката, за да сервирам при брейкпойнт. Страхотно“.

След подновяването на играта, движението на Джокович изглеждаше затруднено и след непредизвикана грешка от негова страна Димитров поведе с 0-30. Сърбинът успя да изравни резултата, но Димитров запази самообладание и стигна до сетбол след форхенд в аут на световния №5. Джокович отговори с ас, а впоследствие началният му удар му позволи да отрази още един сетбол, като в крайна сметка се стигна до тайбрек след още една директна точка от сервис.

В него Джокович направи сериозна крачка към спечелването на сета, реализирайки два мини-пробива за 4-1, след бекхенд в мрежата на Димитров, последван от топка в аут на първата ни ракета. Впоследствие обаче Димитров върна интригата, редуцирайки пасива си до една точка при 5-4 след форхенд уинър, последван от хладнокръвен смач при мрежата.

Резултатът бе изравнен след форхенд в аут на Джокович, но веднага след това директна точка от сервис предостави нов сетпойнт на сърбина. Димитров обаче избегна опасността след чудесна комбинация „сервис-форхенд“, а веднага след това той бе този, който получи възможност да приключи сета. Българинът обаче отново пропусна шанса си и резултатът срана 7-7 след много добре изградена атака на Джокович.

Пред сърбина се откри пети сетбол, след форхенд в мрежата на Димитров, като този път това бе краят на сета – Джокера приключи първата част с воле при мрежата за 7-6(7), вземайки преднина в мача след 77 минути игра.

След края на сета Джокович поиска медицинско прекъсване заради болки в крака, но въпреки това се завърна на корта. Нещо повече – още в следващия гейм сърбинът стигна до два поредни геймпойнта. Първият бе спасен от Димитров, но след това световният №5 пласира ас и взе водачеството. След края на гейма българинът поиска разглеждане на ситуацията с „Ястребово око“, но то показа, че топката несъмнено е добра.

Първата ни ракета отново показа самочувствие, завършвайки разиграване от 25 удара с брилянтна къса, която не остави шанс на опонента му, след което стигна до два поредни геймбола с помощта на ас. Имаше нужда обаче само от един, тъй като Джокович изпрати топката в аут при атака с бекхенд. Сервисът на сърбина обаче продължи да му носи лесни точки и той направи резултата 2-1 в своя полза.

Димитров пласира ас при 0-30, но впоследствие допусна двойна грешка на геймбол. Малко след това Джокович стигна до брейкпойнт, който обаче бе спасен от българина след отличен сервис, който световният №5 не успя да отрази. След това обаче първата ни ракета пропусна още един шанс да затвори гейма, а малко след това неговият опонент стигна до нов шанс за пробив.

Той също бе отразен от Димитров, след чудесно излизане на мрежата, но веднага след това световният №28 изпрати бекхенд в мрежата. Брейкбол №3 бе спасен след дълго разиграване, завършило с топка в аут от страна на Джокович, а веднага след това Димитров отново „матира“ опонента си, отговаряйки на лоба му с брилянтно воле с гръб към мрежата. Маратонският гейм, продължил 9 минути, завърши по-най добрия начин за българина – с директна точка от сервис, след която резултатът в сета стана 2-2.

Димитров поведе в петия гейм след двойна грешка на Джокович, но сърбинът не позволи на първата ни ракета да стигне до точка за пробив и отново спечели подаването си. Силните минути за Джокера продължиха и той стигна до брейкпойнт след бекхенд в аут на първата ни ракета. Този път Димитров не успя да избегне опасността и след атака с бекхенд по диагонала, която световният №28 не успя да отрази, Джокович реализира много важен пробив за 4-2.

Това доведе до сериозен импулс в играта на сърбина, който спечели следващото си подаване на нула и увеличи преднината си. Димитров пласира изящен ретур уинър с бекхенд, но това се оказа недостатъчно. Българинът не позволи на опонента си да реализира втори пореден пробив и прекъсна серията му. Това обаче не разконцентрира Джокович, който спечели следващото си подаване на нула и приключи сета с отлична атака по диагонала, удвоявайки преднината си в мача след 6-3.

Бекхенд в мрежата на световния №5 предостави на първата ни ракета възможност веднага да върне брейка, но тя бе пропусната след неуспешен слайс. Отличен форхенд по правата донесе нова точка за пробив на Димитров, който обаче също бе пропилян след топка в аут. Джокович също пропусна няколко възможности да затори гейма, но в крайна сметка постигна целта си след бекхенд в аут на българския тенисист и затвърди пробива си за 2-0.

Димитров продължи да бъде несигурен и изпрати топка далеч в аут, предоставяйки на Джокович шанс за втори пореден пробив. В последвалото разиграване българинът не успя да намери пределите на корта при атака с форхенд по правата и по този начин резултатът стана 3-0 в полза на неговия опонент.

Въпреки наглед безнадеждната ситуация обаче, Димитров показа, че ще се бори докрай. Българинът заигра много по-агресивно на ретур, като това му донесе два поредни брейкпойнта. Първият бе спасен от Джокович след ас на втори сервис, но световният №28 все пак стигна до пробива след чудесен форхенд от дъното на корта.

Радостта на българина обаче не продължи дълго. След неуспешна атака на мрежата от негова страна, Джокович стигна до три последователни шанса за нов пробив. Сърбинът обаче имаше нужда само от един и след бекхенд в мрежата на първата ни ракета проби за 4-1, след което поиска ново медицинско прекъсване.

Григор отново не даде лесно подаване на Новак, като на два пъти стигаше до дюс. При втория имаше инициативата в разиграването, но постепенно я изпусна – точно, когато се опита да бъде по-агресивен обаче, след 28 удара, Ноле изпрати топката в мрежата и се строполи на земята. Двойна грешка означаваше, че единият пробив е върнат.

Този път, под одобрителните възгласи на преобладаващата част от публиката, българинът записа три аса и затвърди на 0.

Първата ни ракета изигра фантастична точка при 15-0 в следващия гейм, но допусна неочаквана непредизвикана грешка в заключителните ѝ моменти и пропусна шанса да постави опонента си под напрежение рано. Бившият №1 продължаваше да дава признаци на дискомфорт след всяко разиграване, но въпреки това се приближи до победата с ас – 5-3.

При 4-5 Григор пропусна два ретура и Джокович стигна до мачбол след разиграване от 31 удара. Още при първия Димитров сгреши.

Открийте всички резултати и подробна статистика от Откритото първенство на Австралия във Flashscore.bg.