Григор се бори лъвски, но този път победата в Куинс остана за Лопес

Queen’s Club Championships, полуфинал
Григор Димитров – Фелисиано Лопес 5-7 6-3 2-6

Григор Димитров и Фелисиано Лопес напълно оправдаха очакванията за зрелищен полуфинал, който ще се реши от няколко ключови точки, но за съжаление те не отидоха на сметката на българина и той отпадна от турнира в Куинс след 5-7 6-3 2-6. Димитров и Лопес повториха финала на турнира от 2014-а и както и тогава се нуждаеха от три страшно оспорвани сета, за да решат победителя, само че този път прекрасната форма на испанеца натежа.

Дъждовете в Лондон забавиха значително началото на мача, а Димитров откри с труден сервис гейм, в който бе изправен пред 15-40, но заличи брейкболите с два добре пласирани сервиса. Лопес печелеше своите подавания с по-малко усилия, макар че не изненадваше особено с тактиката си. Испанецът залагаше на чести атаки към мрежата след слайс на бекхенда на Григор, а в по-напрегнатите моменти нерядко търсеше начален удар в тялото на българина.

Двамата тенисисти започнаха да доминират на свой сервис, след като се отърсиха от първоначалната скованост и бързо стана ясно, че сетът най-вероятно ще бъде решен в едно или две ключови разигравания. При 5-5 гейма, Григор поведе комфортно с 40-15, но набързо пропиля и двата си геймбола и изведнъж се озова пред скрит сетбол за Лопес. Испанецът издебна момента да атакува мрежата след поредния слайс на бекхенда на Димитров, а българинът заби топката в мрежата при опита си за пасинг шот.

Това бе и решаващият момент в първата част, защото Лопес спечели с лекота подаването си и фиксира резултат 7-5 на таблото след един крайно равностоен сет. Съдбата намигна на испанеца във второто подаване на Димитров след почивката. При резултат 1-1 и 30-30, Фелисиано просто подложи ракетата си в отчаят опит да достигне сервиса на Григор и получи като подарък брейкбол след неспасяем ретур уинър по късия диагонал. Испанецът обаче изигра безкрайно пасивно следващата точка, а Димитров не пропусна да се възползва и удържа гейма си за 2-1.

Лопес направи двойна грешка и изведнъж Григор се озова с брейкбол за 3-1, но не успя да вкара ретура, въпреки че играеше срещу втория сервис на съперника. Димитров пропиля още една възможност и резултатът стана 2-2, но се усещаше, че българинът намира ритъма си и поема контрола над мача. За съжаление, няколко минути по-късно, дъждът се притече на помощ на Лопес и прекъсна полуфинала при резултат 3-2 в полза на първата ни ракета.

Около час по-късно, двамата подновиха битката, а Григор не бе загубил концентрацията си и заслужи брейкбол за 5-3 с брилянтен минаващ удар. Лопес този път се огъна под напрежението и заби форхенд в мрежата, а българинът спечели експресно следващото си подаване и рестартира битката с 6-3.

Този резултат повтаряше като под индиго последния сблъсък между двамата през миналия сезон в Синсинати, когато Лопес поведе със 7-5, а българинът изравни с 6-3. Можехме само да се надяваме, че и третият сет ще последва сценария от Мастърса, където Григор триумфира с тайбрек.

Димитров обаче срещаше огромни проблеми да удържи подаванията си в началото на третия сет. Българинът се пребори лъвски с шест брейкбола, за да направи резултата 2-2. При 2-3 и 30-30, Лопес изгради перфектно тактически точката и изигра няколко сериозно лифтирани форхенда на бекхенда на българина, който се пропука 30-40. Димитров обаче подготви добре атака към мрежата и заличи седми брейкбол. Стигна се и до осми шанс за Лопес, при който Григор сбърка на пръв поглед протоколно воле и предаде сервиса си – 2-4.

Димитров продължи битката и завърши полуфинала с общо 11 спасени брейкбола, но в крайна сметка напусна турнира след 5-7 6-3 2-6. Лопес ще се изправи на финала срещу Марин Чилич.