Изумителен обрат: Григор матира Медведев

BNP Paribas Open, четвърти кръг
Григор Димитров – Даниил Медведев 4-6, 6-4, 6-
3

Григор Димитров губеше с 4-6, 1-4 срещу шампиона от US Open Даниил Медведев, но спечели следващите 8 гейма и постигна може би най-впечатляващия обрат в своята кариера, за да достигне и до една от най-значимите си победи след 4-6, 6-4, 6-3 над №2 в света.

За Григор това е втората най-голяма победа по отношение на ранкинга на съперника, след като до момента има един успех над №1 – срещу Новак Джокович в Мадрид през 2013-а. Това е втората му победа над №2 като предишната бе срещу Анди Мъри в Маями през 2016-а. Успехът е общо 28-и срещу тенисист от топ 10 и втори за годината след този над Доминик Тийм на Australian Open.

„Той е много труден съперник, играли сме вече няколко пъти. Днес бях способен да намеря начина да го надиграя. В определени моменти запазих спокойствие, което ми позволи да намеря най-добрите решения. „Невъзможно е, докато не стане възможно. Той е много труден съперник, играли сме вече няколко пъти. Днес бях способен да намеря начина да го надиграя. Усетих нещо при 1-4. Успокоих се, започнах да взимам по-добри решения, да движа топката по-добре и да контролирам скоростта. В третия сет имах още сила в себе си.“ – каза Димитров веднага след мача. „Щастлив съм, че получих възможността отново да играя на това ниво. Имах много възходи и падения. Оценявам момента. Оставам скромен и работя. Само това можеш да контролираш. Всичко това се дължи на работата, която вършим с моя екип.“

Начинът, по който дойде този успех със сигурност ще се помни дълго, след като Медведев водеше с два пробива във втория сет при 6-4, 4-1 и в този момент изглеждаше, че мачът се доиграва. Само че Григор заигра освободено, върна единия пробив и това сякаш обърна всичко. Ролите се смениха много бързо и българинът влезе в позицията на този, който просто не бърка и който има всички възможни начини да преодолее съперника. Изглеждащият като стена до няколко минути по-рано руснак, изведнъж бе безидеен. Всичко това доведе до серията от 8 гейма за Григор, включваща 28 от 35 разигравания в негова полза.

Все пак третият сет все още беше в началото си и нищо не бе решено, но Димитров нямаше никакво намерение да пропусне възможността. Пробив за 5-1 го доближи максимално до успеха. Медведев заигра освободено и върна единия пробив, но при втория опит да сервира за срещата Григор направи перфектен гейм и след 2 часа и 14 минути на корта вдигна победоносно ръцете си.

Така бившият №3 сложи край на серията от 10 поредни победи на руснака и напълно заслужено ще играе за първи път на четвъртфинал в Индиън Уелс. Там негов съперник ще бъде Хуберт Хуркач, победил в два сета Аслан Карацев. Това ще бъде първи мач помежду им. Той ще се проведе още в четвъртък вечер и е втори в програмата на централния корт.

Stadium 1
От 21: Диего Шварцман – Камерън Нори
Григор Димитров – Хуберт Хуркач
Не преди 1: Анет Контавейт – Онс Жабур
Не преди 4: Паула Бадоса – Анжелик Кербер
Фонини/Сонего – Додиг/Мело

Победите до момента почти сигурно ще осигурят скок на Димитров от две позиции в ранглистата. Успех над Хуркач пък най-вероятно ще го върне в топ 20. Горната половина на схемата изглежда много интересна и дава огромен шанс и на четиримата в нея. Победителят измежду българина и поляка ще срещне на полуфинал Диего Шварцман или Камерън Нори.

Димитров бе загубил последните си три срещи с Медведев, включително и тази преди по-малко от два месеца в Синсинати. Това и великолепната форма на руснака правеха поставения под №1 изключителен фаворит за спечелване на мача. Предпоставки за специална вечер от българска гледна точка все пак имаше, тъй като още в Сан Диего Григор демонстрира, че навлиза в прекрасна форма в края на сезона. От самото начало носителят на 8 АТР титли заигра много агресивно, като търсеше развръзката и само безгрешната игра на съперника му до средата на втория сет правеше задачата много сложна.

Димитров завърши мача с 25 уинъра спрямо 17 на съперника, като в крайна сметка спечели с 11 точки повече от световния №2, чиито надежди да завърши годината под №1 бяха прекратени с тази загуба. Григор бе много умел и при излизанията на мрежата, а друг важен компонент бе отличното използване на слайс бекхенда.

Началото на срещата също подсказа, че ни чака голяма битка – първите 8 разигравания бяха със средна продължителност 16 удара и до голяма степен мачът продължи по подобен начин. Изходът на първия сет бе решен от пробива, който Димитров допусна в откриващия гейм. Оттам насетне Димитров печелеше подаванията си, но проблемът за него бе стабилната игра на съперника му на сервис. Бившият №3 все пак имаше своя единствен брейкбол, дошъл при 1-2, когато обаче Медведев се справи бързо.

Григор бе пред угрозата да допусне и втори пробив в самия край на сета, но в тези моменти дойдоха едни от редките непредизвикани грешки на руснака, който пропусна два сетбола. Той завърши задачата си на собствено подаване, така че липсата на втори брейк означаваше, че Григор сервира първи във втората част.

Началото ѝ бе идентично с това на втората част – пробив за Медведев. Това обаче бе единственото нещо, с което вторият сет приличаше на първия. Григор сякаш загатна за това, което ни очаква с рибрейк, включващ едно от изпълненията на турнира. При него той отигра една топка в тялото с удар между краката с лице към корта, което доведе и до спечелването на точката.

За съжаление той не успя да използва инерцията и след няколко грешки даде нов пробив аванс на съперника. Медведев бе този, който първи си взе подаването, а след това серия от грешки на Димитров донесе и втори брейк аванс пред руснака.

В този момент доиграването на мача изглеждаше като протоколна задача пред шампиона от US Open, но бившият №3 имаше други идеи. Или, ако не друго, те се появиха след гейма, в който играейки изключително освободено, той успя да върне единия пробив пасив.

Това като че ли отключи най-доброто у Григор, който започна да лети по корта, достигаше до всяка една топка, правеше постоянни уинъри и изобщо не бъркаше за разлика от съперника, който се озова в много тежка позиция. Видяното в следващите минути бе истинска наслада за окото. 8 гейма по-късно, след спечелени 28 от последните 35 разигравания, Димитров вече водеше с 3-0 в третия сет.

Все пак авансът бе само един пробив, така че място за успокоение нямаше. Но по-важното бе, че нямаше притеснение. Григор бе решен да доведе битката до щастлив край за себе си и вторият пробив за 5-1 помогна много. Той дойде след двойна грешка, като след първия сервис Медведев счупи ракетата си. Вече в ситуация, в която той е този, който няма какво да губи, руснакът върна единия пробив и така се стигна до 5-3. Димитров вече имаше само един шанс да сервира за спечелване на мача, но той бе напълно достатъчен – гейм на 0 и една от най-големите му победи бе факт.