Мечтата вече е реалност! Григор триумфира с титлата в София

Sofia Open, финал
Григор Димитров – Давид Гофен 7-5 6-4

Григор Димитров сбъдна мечтата на българските фенове и вдигна трофея на Sofia Open след 7-5 6-4 над Давид Гофен. Най-добрият ни тенисист играеше все по-уверено и доминиращо със всеки следващ мач до финала в дебютния му ATP турнир на родна земя, а и днес нложи волята си на корта и заслужи шеста победа от 6 двубоя с Гофен. Триумфът в София маркира и най-успешния старт на сезон в кариерата на Григор, който има три изиграни турнира през 2017-а, от които спечели титли №5 и №6 съответно в Бризбън и София, а между тях достигна и до полуфинал на Australian Open.

Само преди две седмици Димитров отнесе световния №11 с 6-3 6-2 6-4 именно в Мелбърн и белгиецът заяви, че трябва да търси промяна в играта си за финала в София, но опитите му да я намери днес стигнаха само за по-почетна загуба. Мачът потегли прекрасно за Григор, който изостана с 0-30 след двойна грешка в първия гейм, но с хубав сервис и форхенд уинър на линия направи 30-30, а два аса приключиха интригата. Нещо повече – българинът изригна с ретур уинър за 30-30 на сервис на Гофен, а след непредизвикана грешка на съперника получи брейкбол. Белгиецът се огъна под напрежението и направи двойна грешка.

Димитров разчиташе отлично сервиса на Гофен в началните минути, а и съперникът му изглеждаше неуверен. Григор обаче си позволи спад в концентрацията при 3-1, когато подари брейкбол на Гофен с пропуск от бекхенд без да е затруднен, последван и от двойна грешка за 3-2. Българинът редуваше стабилни с колебливи геймове в заключителната част на сета и при 4-4 подари два брейкбола на Гофен с бекхенд в мрежата при опразнена права и двойна грешка, а трябваше да отрази и трети шанс, преди да успее да поведе с 5-4.

През целия откриващ сет белгиецът създаваше впечатление, че под сериозно напрежение, което го провали в решаващите мигове, когато Димитров удари с пробив за 7-5. Гофен не успя да се възстанови психологически от начина, по който предаде първата част и след почивката изостана с 0-4 гейма само за 15 минути.

Белгиецът все пак пробва да се върне в мача и имаше два брейкбола за 1-4, само че Григор отново остана непоклатим на психологическо ниво и седна в стола за едноминутна почивка с аванс от 5-0, а феновете по трибуните вече празнуваха титлата. Спадът все пак дойде при 5-1, когато Димитров поведе с 40-0, но сякаш се отпусна твърде рано и загуби следващите пет точки. Гофен върна и втория пробив и стопи изоставането си до 4-5 гейма, но Григор сложи край на серията му с рибрейк за крайното 7-5 6-4, което маркира 14-и успех от 15 мача на Димитров през сезона, както и първата му ATP титла на българска земя (общо шеста в кариерата).

През следващата седмица Григор ще се придвижи с още едно място в световната ранглиста до №12 с 2,925 точки само на 110 т. зад 11-ата позиция, на която е Гофен.