Нова победа и нов полуфинал за Григор Димитров

Григор Димитров е на третия си полуфинал за годината. Българинът достигна до топ 4 на АТР 500 турнира в Ротердам след третата си победа за три дни. В мач от четвъртфиналите бившият №3 в света успя да победи Александър Шевченко след 7-6(2), 3-6, 6-4 в много труден двучасов мач срещу съперник в отлична форма.

Ден по-рано Шевченко бе отстранил Холгер Руне и днес отново показа, че заслужава мястото си на този етап от надпреварата. Мощният му начален удар затрудняваше много Димитров, но българинът използва големия си опит, за да успее да го преодолее с отлична игра във важните моменти – в тайбрека на първия сет и в десетия гейм на решителния сет, когато постигна и единствения си пробив в мача.

В големи периоди мачът преминаваше с доминация на сервиращите, като Шевченко също достигна до един пробив в целия двубой, след като реализира и единствената си възможност във втория сет. Димитров отново имаше висока ефективност на първи сервис, а опитът също помогна много в равностойния двубой.

За Григор това е четвърти полуфинал в последните му пет турнира и общо 52-и в АТР тура. Той е на полуфиналната фаза в Ротердам за четвърти път в кариерата си, а в опит да достигне до втори финал в „Ахой Арена“ ще срещне победителя от мача между Андрей Рубльов и Алекс де Минор.

Развитието на мача с Шевченко:

В началото на мача и двамата печелеха подаванията си, макар и да губеха точки на начален удар. Шевченко първи взе подаването си на 0 за 3-3, а след него и Григор мина без проблеми през последния гейм с първия комплект топки.

При 4-4 Григор за първи път бе в малко по-сложна ситуация при 15/30, но отново серия от първи сервиси му позволи да вземе подаването си. В тези минути Шевченко печелеше подаванията си още по-лесно, но българинът успя да си осигури тайбрек след още един гейм на 30.

Представителят на Казахстан загуби общо една точка в последните си четири сервис гейма в сета, но това не му помогна особено в тайбрека. В него Димитров бе перфектен, а няколко неточности от ракетата на съперника му доведоха до разликата. Първият минипробив дойде за 2-1 след непредизвикана грешка при воле на Шевченко. Малко след това той пресили и един форхенд. Григор реализира още първия си сетбол и така се доближи до място на полуфиналите в Ротердам.

Втората част започна позитивно за Шевченко, който взе подаването си, след което стигна до първия брейкбол в мача след грешка на форхенд за Димитров при 30/30. Световният №56 използва шанса, като пласира много мощен ретур на втори сервис и така поведе с 2-0.

В следващия гейм Григор за първи път достигна до равенство на ретур, но отново добрите начални удари на съперника му осигуриха аванс от 3-0. Оттам насетне българинът печелеше подаванията си, но това правеше и Шевченко. Той обаче имаше проблеми, сервирайки за сета при 5-3. Стигна се до най-дългия гейм в мача, като в него Григор имаше и първите си две възможности за пробив, но при тях на помощ на по-нискоранкирания от двамата дойде сервисът. Шевченко се нуждаеше от общо пет сетбола преди най-сетне да сложи край на втората част.

Решителният сет започна с ново равенство на сервис на Шевченко, който отново взе подаването си. Оттам насетне и двамата печелеха лесно геймовете си.

Стигна се до 5-4 за Димитров, когато Шевченко сервираше за оставане в мача. Последваха няколко разигравания на високо ниво, в които българинът спечели. При 0/40 предстояха три последователни мачбола, а още първият доведе до нова чудесна точка и победа за Григор.