Обрат и сет на 0: Григор елиминира и бившия шампион Хачанов

ATP Masters 1000 Париж, втори кръг
Григор Димитров – Карен Хачанов 4-6, 6-2, 6-0

Григор Димитров продължава отличното си представяне в края на сезона. Българинът записа втора победа на Мастърса в Париж и вече е в трети кръг след пореден успех в три сета. След като надделя над местния любимец Ришар Гаске в първия си мач, днес бившият №3 отстрани и шампиона в зала „Берси“ от 2018-а – Карен Хачанов.

Димитров изигра още един солиден мач, в който му се наложи да прави обрат – 4-6, 6-2, 6-0 след час и 55 минути на корта, печелейки последните 8 гейма в мача.

За него това бе шести успех в последните му седем трисетови мача. Тази серия започна с успехите над Мартон Фучович и Аслан Карацев в Сан Диего, продължи с тези над Даниил Медведев и Хуберт Хуркач в Индиън Уелс и се пренася в Париж за втора победа в решителна част. В този период единственият, съумял да надделее над Димитров в трети сет бе Каспър Рууд.

Срещу Хачанов до голяма степен ключова бе много по-стабилната игра на българина в рамките на целия мач. Руснакът имаше своите добри моменти, но във втория и третия сет много често имаше слаби периоди, изпълнени с непредизвикани грешки. Затова, разбира се, спомогна и Димитров, който действаше изключително търпеливо и атакуваше в правилните моменти.

И в този мач Григор бе достатъчно убедителен и на първи (77%), и на втори сервис (55%), реализирайки 29 уинъра спрямо само 18 непредизвикани грешки. За руснака големият проблем бе играта на втори сервис, на който спечели само 29%. За това спомогна и големият брой непредизвикани грешки при него – 33.

Така за осми път от девет участия на турнира българският представител достигна до третия кръг на турнира. В опит за втори път да преодолее тази фаза той очаква победителя от мача между Александър Зверев и Душан Лайович, които играят по-късно тази вечер.

Григор бе спечелил единствения си мач с Хачанов до момента – през миналата година във Виена, като тогава не бе загубил сет. Това обаче се промени още в първата част на двубоя им в Париж. Той започна с ярко изразена доминация на сервиращите, като до 4-4 Григор загуби само две точки на начален удар. Той обаче бе този, който първи се пропука с две непредизвикани грешки, които позволиха на съперника му да реализира първия пробив в мача. След него Хачанов не трепна и сложи край на сета на своя начален удар.

С това обаче до голяма степен се изчерпаха добрите новини за него в мача. Ключът бе пробивът, който Григор постигна за 2-0 във втората част. Той бе затвърден след труден гейм, а оттам насетне Димитров вече бе видимо по-добър от съперника си. Сервисът измъкваше Хачанов в следващите му подавания, но при 5-2 и той не бе в състояние да го измъкне.

В третата част вече и физически руснакът отстъпваше видимо. Зачестиха и двойните грешки, а Димитров се придвижваше отлично по корта и успяваше да доминира с форхенда си, за да стигне до крайното 6-0.