На живо: Григор Димитров – Алехандро Давидович Фокина 4-6, 7-6(2), 3-5

На живо: Григор Димитров - Алехандро Давидович Фокина 4-6, 7-6(2), 3-5

Григор Димитров се изправя срещу световния №46 Алехандро Давидович Фокина в полуфинален сблъсък на Мастърс турнира в Монте Карло. Двубоят е втори в програмата и ще започне не преди 14:45 ч.

До момента първата ни ракета и испанецът са играли веднъж помежду си. Това се случи в първи кръг на миналогодишната ATP 1000 надпревара в Рим, където Давидович Фокина се наложи с 6-4, 7-6(2). Димитров стигна до днешния мач след победи над Николоз Басилашвили, Душан Лайович, Каспър Рууд и Хуберт Хуркач, докато от своя страна Давидович Фокина отстрани Маркос Гирон, Новак Джокович, Давид Гофен и Тейлър Фриц.

При евентуална победа опонент на българина в битката за титлата ще бъде Александър Зверев или защитаващият титлата Стефанос Циципас.

Коментар на живо:

Давидович Фокина спечели жребия и избра да посреща в началото. Димитров показа колебания на първи сервис, но въпреки това спечели подаването си и излезе напред в резултата. В последното разиграване шансът бе на страната на българина, след като рикошет в мрежата заблуди неговия опонент и направи топката неспасяема. Световният №46 обаче показа, че сервисът ще е едно от основните му оръжия в днешния сблъсък и възстанови равенството след гейм на 15.

В третия гейм Давидович Фокина опита да направи разиграванията по-дълги и разчиташе основна на бекхенда си. Тази тактика се оказа успешна и испанецът стигна до първия брейкпойнт в мача, който бе реализиран след двойна грешка на Димитров и по този начин роденият в Малага тенисист осъществи обрат за 2-1.

След почивката Давидович Фокина допусна две последователни грешки, но бързо преоткри добрия си ритъм. Форхендът на испанеца отново затрудни сериозно Димитров, а в последното разиграване в гейма световният №46 изненада първата ни ракета с много прецизна къса топка и това му позволи да затвърди брейка и да увеличи преднината си. Впоследствие обаче Димитров върна интригата, като на два пъти хвана опонента си неподготвен с атака „сервис-мрежа“ и редуцира пасива си до 3-2.

В шестия гейм и двамата опоненти показаха признаци на нервност, допускайки непредизвикани грешки. Димитров стигна до 40-40, но форхендът на Давидович Фокина отново го измъкна от трудната ситуация и той отново не допусна брейк. Веднага след това обаче Димитров демонстрира много добър сервис и изигра най-силния си гейм от началото на мача, като се възползва от някои неточности в играта на испанеца и направи резултата 4-3.

Първата ни ракета предприе по-дефанзивен подход, очаквайки евентуални грешки на Давидович Фокина. В началото този подход бе успешен и българинът поведе с 30-0. Серията му обаче приключи с непредизвикана грешка, след което испанският тенисист пласира втория си ас в мача. Давидович Фокина излезе напред след като спечели дълго разиграване, пласирайки отличен форхенд по диагонала, а впоследствие бекхендът предаде Димитров и световният №46 се доближи на гейм от спечелването на сета.

При следващото си подаване българинът бе много по-агресивен на сервис и успя да изненада опонента си, записвайки гейм на нула за 5-4. Димитров демонстрира много добро движение по корта, което му помогна да навакса пасив от 0-30 в десетия гейм, но след това допусна две последователни грешки и това позволи на Давидович Фокина да спечели откриващия сет с 6-4.

Началният гейм на втората част изобилстваше от дълги разигравания от основната линия, в които по-големият опит да Димитров му помогна да намери пролуки в защитата на испанеца и да излезе напред в резултата. Първата ни ракета се адаптира към сервиса на своя опонент, като в същото време пласира няколко много прецизни бекхенда по диагонала, като по този начин успя да реализира първия си пробив в мача и да увеличи преднината си на 2-0.

Българинът бе на път да направи аванса си още по-сериозен, но при 40-40 в третия гейм допусна двойна и непредизвикана грешка, което позволи на Давидович Фокина да върне интригата, пробивайки за 2-1. Бекхендът на Димитров на няколко пъти затрудни сериозни неговия опонент, но испанецът показа много солидна игра в защита и това му помогна да затвърди брейка и да възстанови равенството.

Първата ни ракета отново започна да показва колебания на първи сервис, като в същото време непредизвиканите му грешки зачестиха. Давидович Фокина се възползва максимално от това и стигна до втори пореден пробив, осъществявайки пълен обрат за 3-2.

Испанецът продължи да увлича Димитров в дълги разигравания, повечето от които завършваха с грешки на българина и по този начин удължи серията си от поредни спечелени геймове на четири. Първата ни ракета обаче успя да преоткрие формата, която демонстрира в началото на сета, и с няколко много добри атаки при мрежата намали резултата на 4-3.

Радостта на Димитров обаче не трая дълго, тъй като Давидович Фокина отново започна да атакува много търпеливо от основната линия. Световният №29 не намери отговор за тази тактика на испанеца и той направи сериозна крачка към победата, повеждайки с 5-3. Българинът обаче показа, че няма да се предаде без битка, и с помощта на няколко много качествени сервиса успя отново да сведе изоставането си до един гейм.

Липсата на опит на Давидович Фокина си пролича, като испанецът заигра много по-агресивно в желанието си да приключи мача възможно най-бързо. Тази припряност беше добре дошла за Димитров, който атакува в най-правилните моменти и успя да върне пробива, изравнявайки резултата в сета. Българинът направи две двойни грешки в единадесетия гейм, но компенсира с безпощадни атаки от основната линия и си върна водачеството при 6-5. Сервисът и форхендът на Давидович Фокина обаче отново заработиха и той успя да доведе сета до тайбрек.

Той изобилстваше от дълги разигравания, в които Димитров показа много повече хладнокръвие. Давидович Фокина допусна няколко непредизвикани грешки и това помогна на първата ни ракета да спечели убедително гейма, а заедно с него и втория сет със 7-6(2).

Българинът пропусна два брейкпойнта след неуспешни атаки, но стигна до трети шанс, който бе реализиран след форхенд в аут от страна на Давидович Фокина. Първата ни ракета нанесе нов сериозен удар по амбициите на своя опонент, като спечели подаването си на нула и затвърди брейка.

Третият гейм бе най-дългият и оспорван в мача. Димитров стигна до четири шанса за нов пробив, но не успя да реализира нито един от тях. При първия Давидович Фокина опита да изненада българина със сервис отдолу. Той успя да реагира и да върне топката, но след това се подхлъзна и световният №46 спечели точката, което обаче му донесе освирквания от страна на зрителите. В крайна сметка испанецът успя да надделее след 14 минути игра и да намали резултата на 2-1.

Това развитие на гейма очевидно разклати увереността на Димитров, който допусна две поредни непредизвикани грешки и това помогна на Давидович Фокина да пробие и да изравни резултата. Испанецът продължи да играе много солидно, докато неточностите в играта на първата ни ракета идваха една след друга и това улесни значително родения в Малага тенисист, който затвърди брейка си и осъществи обрат за 3-2.

Димитров продължи да допуска грешки, като след една от тях размени няколко думи на висок глас с Данте Ботини. Българинът отново опита да изпозлва своя слайс, но това също не проработи и след поредна топка в аут Давидович Фокина увеличи преднината си, като подобно на втория сет направи серия от четири поредни спечелени гейма.

Възходът на испанеца продължи и той отново се възползва от колебанията в играта на Димитров, натрупвайки комфортен аванс от 5-2. Българинът обаче прояви борбеност и редуцира пасива си с няколко много добри бекхенда по правата.