Проследихте на живо: Григор Димитров – Алекс Де Минор 6-7(4), 5-7

Проследихте на живо: Григор Димитров - Алекс Де Минор 6-7(4), 5-7

Григор Димитров се изправя срещу световния №21 Алекс Де Минор в мач от втори кръг на Мастърс турнира в Монреал. Двубоят е трети в програмата на корт №9 и ще започне след този между Роберто Баутиста Агут и Дженсън Бруксби.

До момента Димитров и Де Минор са се изправяли един срещу друг два пъти. През 2019 г. първата ни ракета надделя със 7-5, 6-3, 6-4 на осминафинала на US Open, но година по-късно австралиецът триумфира драматично със 7-6(4), 6-7(3), 6-4 на полуфинала в Антверпен.

В първи кръг Димитров победи 237-мия в ранглистата Алекси Галарно, докато Де Минор елиминира Денис Шаповалов (7-5, 7-6).

Коментар на живо:

Първи сет:

Димитров спечели жребия и избра да сервира пръв. Българинът поведе с 30-0, но след това допусна непредизвикана грешка, последвана от бейхенд уинър по правата на Де Минор. Първата ни ракета обаче си върна инициативата след топка в аут на австралиеца, след което приключи гейма с отличен сервис, който неговият опонент не успя да отрази.

Де Минор отговори с гейм на 15, след като бекхендът на два пъти подведе Димитров. Българинът се оказа в ролята на догонващ при следващото си подаване, но късметът му се усмихна и при негов сервис Де Минор улучи топката с рамката на ракетата. Това даде импулс в играта на световния №19 и след няколко отлични атаки с бекхенд от основната линия той си върна водачеството при 2-1.

Сервисът на Де Минор продължи да затруднява сериозно първата ни ракета и той отново не успя да стигне до пробив, макар да навакса пасив от 30-0. Началният удар на Димитров обаче също продължи да бъде на високо ниво и българинът отново излезе напред в резултата при 3-2, след като в петия гейм неговият опонент допусна две грешки от ретур.

Де Минор демонстрира известни колебания, допускайки двойна грешка при 40-0, но непредизвикана грешка на Димитров му позволи да възстанови равенството в сета. Австралиецът започна да се стреми към по-дълги разигравания, но тази тактика се обърна срещу него. При 15-15 Де Минор на два пъти изпрати топката в аут при опит за атака с бекхенд, а впоследствие Димитров приключи гейма с много хладнокръвна атака от центъра на корта за 4-3.

Световният №21 отново предприе по-дефанзивен подход, надявайки на грешки на първата ни ракета. Тази тактика му донесе успех и резултатът за пореден път бе изравнен. Димитров обаче започна да атакува много прецизно по цялата ширина на корта, като този път скоростта и пъргавината на австралиеца на му помогнаха и резултатът стана 5-4.

Макар да записа ретур уинър, първата ни ракета отново показа колебания на посрещане и това помогна на опонента му отново да изравни геймовете. В единадесетия гейм Димитров допусна изравняване от 30-0, след като първо топката се отклони в мрежата след атака на Де Минор и заблуди първата ни ракета, а впоследствие световният №19 допусна непредизвикана грешка при форхенд ото сновната линия. Българинът обаче устоя на напрежението и след ретур в аут на Де Минор отново се доближи на гейм от спечелването на сета при 6-5.

Впоследствие обаче австралиецът отново демонстрира много солидна игра в защита и успя да доведе нещата до тайбрек. Той започна много добре за Димитров, който реализира мини-пробив за 2-0 след ретур в мрежата на Де Минор, последван от топка в аут на австралиеца при атака с форхенд от основната линия.

Световният №21 намали резултата, но след това ретурът му започна да се пропуква. Димитров се възползва от това и успя да натрупа аванс от 4-1. Впоследствие обаче непредизвиканите грешки на българина отново зачестиха и Де Минор осъществи обрат. Първата ракета на Австралия стигна до сетбол, който бе реализиран след ретур в аут на Димитров за 7-6(4). Веднага след края на последното за сета разиграване българинът изпусна нервите си и хвърли ракетата си на корта, заради което получи предупреждение от съдията.

Втори сет:

В началото на втория сет опонентите си размениха по един пробив след два дълги и оспорвани гейма. Димитров стигна до брейк, след което навакса пасив от 0-40, но въпреки това неговият опонент не му позволи да удвои аванса си. Де Минор започна да се чувства много по-комфортно в дългите разигравания, благодарение на което успя да затвърди пробива си и да осъществи обрат за 2-1.

Димитров започна да излиза по-често на мрежата, като по този начин хвана австралиеца неподготвен и възстанови равенството. Де Минор обаче продължи да бъде много солиден в защита и успя да си върне водачеството при 3-2.

В шестия гейм Димитров показа сериозни колебания на сервис, включително двойна грешка при 0-15, в резултат на което бе изправен пред три поредни точки за пробив. Българинът обаче успя да излезе от трудната ситуация след няколко много добре изградени атаки от основната линия, а впоследствие спаси още три брейкпойнта. Усилията на първата ни ракета бяха възнаградени и след две поредни топки в аут на Де Минор геймовете бяха изравнени.

Де Минор продължи да играе много спокойно и съсредоточено, докато Димитров все по-често се поддаваше на негативните емоции. Това помогна на австралиеца да си върне инициативата и да поведе с 4-3 след пореден неточен бекхенд на първата ни ракета.

Димитров отговори с подаване на нула, изигравайки един от най-силните си геймове в мача. Бекхендът на българина отново заработи и в деветия гейм той осъществи обрат от 40-0 и стигна до брейкпойнт, който обаче бе пропуснат след топка в мрежата.

Впоследствие пред него се откриха още два шанса за пробив, които обаче Де Минор отрази след много добри атаки „сервис-мрежа“. В крайна сметка маратонският гейм, продължил почти 15 минути, бе спечелен от австралиеца след две поредни атаки в аут на Димитров и така световният №21 направи резултата 5-4 в своя полза.

Началният удар на Димитров му помогна да спечели няколко лесни точки и да изравни резултата, но Де Минор също бе непоклатим при следващото си подаване и отново направи крачка към победата, повеждайки с 6-5.