Проследихте на живо: Григор Димитров – Ботик ван де Зандсхулп 6-7(5), 3-6

Проследихте на живо: Григор Димитров - Ботик ван де Зандсхулп 6-7(5), 3-6

Григор Димитров се изправя срещу световния №29 Ботик ван де Зандсхулп на осминафинала на ATP 500 турнира в Куинс Клъб. Двубоят е втори в програмата на централния корти ще започне след сблъсъка между Алекс Де Минор и Алехандро Давидович Фокина.

До момента Димитров и Ван де Зандсхулп са се изправяли един срещу друг само веднъж. Това се случи на четвъртфинала на ATP 250 надпреварата в Мелбърн през януари, където българинът надделя с 6-7(5), 6-0, 7-5. И двамата записаха трисетови победи в първи кръг, като Димитров елиминира световния №11 Камерън Нори, докато нидерландецът отстрани 227-мия в ранглистата Пол Джъб.

При евентуален успех днес Димитров ще се изправи срещу Фокина на четвъртфинала.

Коментар на живо:

Димитров спечели жребия и избра да сервира пръв. Няколко грешки от страна на българина обаче позволиха на Ван де Зандсхулп да стигне до два последователни брейкпойнта. Те обаче бяха спасени от първата ни ракета след къса в аут на нидерландеца, последвана от нточен ретур. В крайна сметка откриващия гейм приключи с форхенд уинър от страна на световния №22 и той излезе напред в резултата. Още от първия сервис гейм на Ван де Зандсхулп обаче стана ясно, че началният удар ще е основното оръжие в арсенала му, и резултатът бе изравнен.

Два ретура в аут на световния №29 осигуриха преднина от 30-0 за Димитров в третия гейм, но резултатът бе изравнен след ретур уинър по правата и непредизвикана грешка на българина. Първата ни ракета обаче си върна инициативата с два отлични бекхенда по диагонала и поведе с 2-1.

Сервисът на Ван де Зандсхулп продължи да затруднява сериозно Димитров и след няколко кратки разигравания нидерландецът отново спечели подаването си. Българинът обаче отново пое контрола върху разиграванията и принуждаваше опонента си да тича по целия корт, като пласира две отлични атаки с форхенд от основната линия, последвани от първия му ас в мача, като по този начин направи резултата 3-2 в своя полза.

След втората почивка в сета Ван де Зандсхулп започна да показва колебания на сервис и Димитров се възползва максимално от това. Непредизвикана грешка на нидерландеца предостави три поредни брейкпойнта на Димитров, първият от които бе спасен с ас, но след това световният №29 отново изпрати бекхенд в мрежата и първата ни ракета проби за 4-2.

Димитров пласира няколко отлични сервиса и излгеждаше, че ще затвърди брейка без особени проблеми. В играта на световния №22 обаче настъпи внезапен спад и той допусна изравняване от 40-0. Пред българина се откриха още няколко възможности за спечелването на гейма, но ретурът на Ван де Зандсхулп бе много солиден, а излизанията на мрежата на Димитров също не бяха толкова сполучливи, колкото му се искаше.

Българският тенисист на два пъти допусна двойна грешка при геймпойнт, като впоследствие тези пропуснати възможности му струваха скъпо, тъй като Ван Де зандсхулп стигна до шанс за пробив, който бе реализиран след топка в аут на Димитров и така нидерландецът осъществи пробив, с който редуцира пасива си на 4-3. Впоследствие четвъртфиналистът от US Open изигра най-силния си гейм от началото на мача и възстанови равенството, след като не загуби точка при следващото си подаване.

Димитров отново показа сериозни колебания на начален удар, като във втори пореден сервис гейм допусна изравняване от 40-0. Този път обаче българинът не позволи на опонента си да осъществи пълен обрат и при 40-40 пласира ас, последван от чудесно воле на мрежата, доближавайки се на гейм от спечелването на сета.

Ван Де Зандсхулп обаче не допусна решаващ пробив и възстанови равенството след няколко добри атаки „сервис-мрежа“. След бекхенд в мрежата на Димитров нидерландецът стигна до брейкпойнт в единадесетия гейм, но не успя да го оползотвори след като изпрати топката в аут в края на дълго надиграване от основната линия.

Българинът добави нов ас в актива си, като Ван де Зандсхулп неуспешно претендира за аут. Последва двойна грешка на Димитров, но веднага след това пред него се откри нов геймбол след ретур в мрежата на неговия опонент. Първата ни ракета пропусна и този шанс, но въпреки това не спря да поставя Ван де Зандсхулп под напрежение и в крайна сметка геймът завърши с нов неуспешен ретур на нидерландеца и Димитров си върна водачестовто при 6-5. Световният №29 обаче отговори с третия си сервис гейм на нула от началото на сета и така се стигна до тайбрек.

При 4-4 Ван де Зандсхулп стигна до мини-брейк след петата двойна грешка на Димитров от началото на мача, след което неуспешен ретур на българина предостави на неговия опонент два поредни сетпойнта. Първият бе отразен след топка в аут на нидерландеца при опит за атака по правата, но след това бекхендът на Димитров отново го предаде и Ван де Зандсхулп спечели първия сет със 7-6(5).

Нидерландецът продължи да атакува много уверено и поведе във втория сет, завършвайки откриващия гейм с директна точка от сервис. Впоследствие се повтори една вече позната ситуация – Димитров пропиля аванс от 40-0 на свой сервис, но въпреки това не позволи на опонента си да запише ранен пробив и изравни геймовете след ас. Ван де Зандсхулп обаче подобри значително движението си по корта и демонстрира отлична игра в дефанзивен план, която му позволи да си върне водачеството при 2-1.

Грешките на Димитров отново зачестиха и това помогна на нидерландеца да стигне до две последователни възможности за пробив, които обаче бяха отразени след топка в аут и ас. Българинът обаче изпрати топката в мрежата при опит за атака с форхенд по диагонала и Ван де Зандсхулп стигна до нов шанс за пробив, който бе реализиран след топка в аут на Димитров и така резултатът стана 3-1 в полза на световния №29. Влседствие на осъществения брейк нидерландецът започна да атакува с много повече самочувствие и записа нов сервис гейм на нула, увеличавайки преднината си на 4-1.

Първата ни ракета обаче не позволи на опонента си да реализира втори последователен пробив и редуцира пасива си. Радостта на Димитров обаче не продължи дълго, тъй като в седмия гейм той отново бе доста колеблив на ретур и това помогна на Ван де Зандсхулп да направи сериозни крачка към победата, повеждайки с 5-2.

Димитров обаче бе решен да се бори докрай и намали резултата след няколко много добри начални удара, които му позволиха да си отвори пространства за атака.