Проследихте на живо: Григор Димитров – Брендън Накашима 6-7(5), 5-7, 3-6

Проследихте на живо: Григор Димитров - Брендън Накашима 6-7(5), 5-7, 3-6

Григор Димитров се изправя срещу световния №69 Брендън Накашима в мач от втори кръг на Откритото първенство на САЩ. Мачът е трети в програмата на корт №17 и ще започне след сблъсъка между Паула Бадоса и Петра Мартич.

До момента Димитров и Накашима са се изправяли един срещу друг само веднъж. Това се случи в първи кръг на тазгодишния Мастърс турнир в Рим, където българинът надделя с 6-3, 6-4. В първи кръг Димитров елиминира Стив Джонсън, докато Накашима отстрани Павел Котов.

При евентуален успех Димитров ще се изправи срещу Яник Синер или Кристофър Юбенкс в трети кръг.

Коментар на живо:

Димитров спечели жребия и избра да сервира пръв. Българинът поведе с 30-0, но Накашима изравни след две много добри атаки от основната линия. Впоследствие обаче първата ни ракета пласира два начални удара към форхенда на световния №69, които го затрудниха сериозно и това позволи на Димитров да спечели подаването си.

Българинът бе солиден на ретур и успя да стигне до първия брейкпойнт в мача, но Накашима избегна опасността след ас и изравни геймовете. Димитров обаче продължи да бъде много солиден на сервис и след няколко неубедителни ретура на американеца си върна водачеството, като завърши третия гейм с чудесен бекхенд уинър.

В четвъртия гейм Димитров си заслужи аплодисментите на публиката с още един печеливш удар с бекхенд, този път по правата, но добрият сервис на Накашима му позволи да контролира по-голямата част от разиграванията и отново да възстанови равенството, след като в последното разиграване опитът на българина за агресивен ретур завърши в мрежата.

Димитров продължи да бъде много агресивен на сервис и записа два поредни аса, след което Накашима изпрати ретура си далеч в аут. Последва двойна грешка на първата си ракета, но след това американецът отново беше безпомощен след нов бекхенд уимър по правата и така първата ни ракета направи резултата 3-2 в своя полза.

Накашима също спечели следващото си подаване, след кото отново опита да „разхожда“ българина по корта така, както го направи в предходните си сервис геймове. Димитров обаче отговори с няколко отлични форхенда от дъното на корта, с които хвана американеца неподготвен и си върна преднината при 4-3.

Световният №69 показа колебания на първи сервис, като това позволи на Димитров да бъде по-агресивен и да стигне до два поредни шанса за пробив. Те обаче бяха пропилени след като българският тенисист изпрати бекхенд в аут, а след това ретурът отново го предаде. Последва нова грешка от бекхенд, а в крайна сметка Накашима за пореден път изравни геймовете след още едно неубедително посрещане.

В деветия гейм обаче Димитров си върна самообладанието и показа повече търпение и хладнокръвие в няколкото дълги разигравания. Междувременно сервисът му продължи да затруднява Накашима и след ретур в мрежата от негова страна първата ни ракета се доближи на гейм от спечелването на сета.

Американецът не позволи това да се случи и отново възстанови равенството, като междувременно записа ас. След няколко кратки разигравания обаче Димитров си върна инициативата с втори пореден сервис гейм на нула, който завърши с минаващ бекхенд. Българският тенисист обаче и този път не успя да стигне до решаващ пробив и това наложи изиграването на тайбрек.

Той започна по-добре за Накашима, който записа мини-брейк и поведе с 3-1. Няколко много добри атаки от основната линия на Димитров му позволиха да осъществи обрат и да направи резултата 4-3 в своя полза, но след две поредни двойни грешки на първата ни ракета американецът отново се оказа напред. Световният №19 изравни резултата, но не за дълго. След много добре изградена атака Накашима стигна до сетбол, при който Димитров отново допусна двойна грешка и по този начин представителят на домакините спечели откриващия сет със 7-6(5).

Накашима продължи да владее инициативата и започна втория сет със сервис гейм на нула след няколко колебливи ретура на Димитров, последвани от ас на световния №69. Димитров обаче върна жеста и също спечели подаването си, като завърши гейма с директна точка от начален удар.

Американецът отново излезе напред в резултата, но не за дълго. Четвъртият гейм започна с два поредни аса на Димитров, а впоследствие и късметът се усмихна на първата ни ракета, като при негово воле топката се удари в мрежата и след един инфарктен миг все пак падна в половината на Накашима.

Българинът продължи да поставя опонента си под напрежение и стигна ди първия шанс за пробив в сета след безпощадна атака при мрежата. Накашима обаче спаси брейкпойнта след хладнокръвен форхенд от вътрешността на корта, а впоследствие спечели подаването си за 3-2.

Димитров се озова в трудна ситуация, след като изостана с 0-30 в шестия гейм, но успя да обърне резултата, като междувременно екзалтира публиката с ефектен удар между краката. Накашима стигна до шанс за пробив след непредизвикана грешка на българина, но той избегна опасността с отличен сервис, който американецът не успя да отрази и в крайна сметка първата ни ракета отново спечели подаването си и възстанови равенството в сета.

Сервисът на Накашима обаче продължи да затруднява сериозно Димитров и след два поредни ретура в аут ос страна на първата ни ракета американецът поведе с 4-3. Българинът отново бе изправен пред брейкпойнт, но реагира с форхенд по правата, който неговият опонент не успя да отрази. Въпреки добрата игра в защита на американеца Димитров отново спечели подаването си и възстанови равенството, като си отвори пространство в корта балагодарение на перфектно пласиран сервис, след което завърши с хладнокръвен форхенд.

Накашима продължи да бъде безупречен при подаванията си, но същото важеше и за Димитров, макар че в края на десетия гейм българинът показа признаци на физически дискомфорт. Американецът си върна водачеството при 6-5 след няколко доста неубедителни ретура на първата ни ракета, при които той изглеждаше доста далеч от върховвата си кондиция.

След почивката Накашима продължи да владее инициативата и стигна до два поредни сетбола. Димитров спаси първия след много добра атака с форхенд по диагонала, но веднага след това американецът пласира много прецизен форхенд по правата и удвои преднината си в мача след 7-5.

Третият сет започна с продължителни надигравания от основната линия, като при едно от тях Накашима изпрати топката в мрежата при опит за слайс и това предостави на Димитров шанс за пробив. Той обаче бе пропуснат след топка в аут при атака с форхенд по диагонала и американецът спечели подаването си. Световният №19 възстанови равенството, но две непредизвикани грешки от негова страна помогнаха на Накашима да си върне водачеството при 2-1 въпреки колебанията на първи сервис.

Бекхенд в мрежата от страна на Димитров предостави на неговия опонент две поредни точки за пробив. Сервисът на българина обаче го измъкна от трудната ситуация и той възстанови равенството. Впоследствие българинът отрази още един брейкпойнт след неспасяем сервис и в крайна сметка спечели гейма, правейки резултата 2-2.

Представителят на домакините обаче бързо преодоля разочарованието и си върна водачеството след гейм на нула, като прибави още един ас в актива си. Накашима започна да играе много по-агресивно на ретур и това му помогна да отново да стигне до два последователни шанса за пробив. Димитров спаси първия с ас, но след това бекхендът отново предаде първата ни ракета и Накашима стигна до много важен брейк за 4-2.

След осъществения пробив американецът заигра с още повече агресия и самочувствие и се доближи само на гейм от победата.