Григор Димитров – Федерико Кория 4-6, 6-3, 4-3, мачът ще се доиграе в четвъртък

Григор Димитров - Федерико Кория 4-6, 6-3, 4-3, мачът ще се доиграе в четвъртък

Григор Димитров започва участието си на ATP 500 турнира в Барселона с мач срещу световния №52 Федерико Кория. Двубоят помежду им е четвърти в програмата на корт „Жан Кодес“ и ще започне след мача между Николоз Басилашвили и Жауме Мунар.

До момента Димитров и Кория не са се изправяли един срещу друг. Първата ни ракета започна по чудесен начин сезона на клйе, побеждавайки Николоз Басилашвили, Душан Лайович, Каспър Рууд и Хуберт Хуркач по пътя към полуфинала на Мастърс турнира в Монте Карло.

Кория има доста повече игрова практика на червено, като това ще е неговият седми турнир на тази настилка от началото на сезона. Аржентинецът игра полуфинал в Маракеш, а през февруари достигна до четвъртфиналите в Буенос Айрес и Рио де Жанейро.

При евентуален успех днес опонент на Димитров на осминафинала ще бъде победителят от мача между Иля Ивашка и първия поставен Стефанос Циципас.

Коментар на живо:

Двубоят започна по възможно най-лошия начин за Димитров, който допусна пробив на нула още в първия гейм. Впоследствие българинът достигна до два поредни брейкпойнта, които обаче бяха пропуснати след форхенд в аут и ас на Кория. Аржентинецът продължи да се чувства много по-комфортно в дългите разигравания и това му помогна да затвърди пробива и да удвои аванса си.

Димитров обаче повиши качеството на началния си удар и осъществи няколко много добре изградени атаки, с които намали резултата на 2-1. При последното разиграване в гейма Кория претендираше, че топката е била аут, но съдията бе на различно мнение.

След почивката българинът заигра по-офанзивно, но неговият опонент се движеше отлично по корта и демонстрираше много добра игра в защита. Четвъртият гейм бе най-интригуващият от началото на мача, като Димитров навакса пасив от 15-40 и спаси два геймбола, след което стигна до брейкпойнт. Кория изпрати топката в аут при опит за атака с форхенд по диагонала и първата ни ракета успя да върне пробива, възстановявайки равенството за 2-2.

Кория обаче отново взе инициативата и стигна до два последователни шанса за пробив. Димитров отрази първия след неуспешен ретур на аржентинеца, но в последвалото дълго разиграване световният №52 парира опита за минаващ удар и си върна водачеството. Сервисът на Кория продължи да създава сериозни проблеми на Димитров и това му помогна да спечели следващото си подаване и да увеличи преднината си на 4-2.

Първата ни ракета бе на път да прекъсне серията на опонента си, след като поведе с 40-15 в седмия гейм. Бекхендът на Кория обаче продължи да бъде едно от най-ефективните оръжия в арсенала му и южноамериканецът стигна до точка за пробив, която оползотвори след форхенд в мрежата от страна на Димитров.

Аржентинецът продължи да се стреми към дълги разигравания и да атакува бекхенда на световния №23. Тази тактика му помогна да стигне до сетпойнт, който обаче Димитров спаси с чудесен форхенд по правата. Впоследствие българинът пласира много прецизна къса топка, която му предостави шанс за пробив, който обаче бе пропуснат. Димитров обаче продължи да поставя Кория под напрежение и в крайна сметка геймът завърши с две поредни грешки от страна на аржентинеца, като по този начин резултатът стана 5-3.

Кория стигна до нов сетпойнт, след като завърши с форхенд разиграване, при което успя да си отвори пространство в корта, но Димитров избегна опасността с минаващ бекхенд. Ретур в аут на Кория предостави на българина шанс за затвърждаване на пробива, от който той се възползва и редуцира пасива си до 5-4.

В десетия гейм Димитров пласира няколко много добри форхенда от основната линия, но Кория успя да изненада първата ни ракета с добри излизание на мрежата. Форхенд в аут на българския тенисист предостави на световния №52 шанс да приключи сета, при който той пласира неспасяем бекхенд по правата и спечели първата част с 6-4.

Вторият сет започна по-добре за Димитров, който този път не допусна ранен пробив и спечели подаването си. Кория обаче не позволи на първата ни ракета да се откъсне в резултата и бързо възстанови равенството. Това обаче не разколеба българина, който осъществи няколко много добри постепенни атаки и си върна водачеството при 2-1.

Бекхендът на Димитров на няколко пъти го предаде във важни моменти и това позволи на неговия опонент да възстанови равенството. Световният №23 обаче продължи да бъде много солиден на сервис и отново взе преднина. Впоследствие българинът предприе по-дефанзивен подход, изчаквайли евентуални грешки на опонента си. Тази тактика се увенча с успех и Димитров стигна до брейкпойнт, при който Кория отново изпрати топката в аут и така първата ни ракета поведе с 4-2.

Доброто представяне на български тенисист продължи, като началният му удар затрудняваше все повече Кория. Димитров пропусна два от трите поредни геймбола, до които достигна, но след това изненада опонента си с чудесно излизане на мрежата и се доближи на гейм от спечелването на сета.

Кория подобри сервиса си, докато в същото време Димитров показа колебания на ретур и това позволи на южноамериканеца да намали резултата на 5-3. Българинът обаче бързо си върна инициативата и стигна до два последователни сетпойнта. В крайна сметка бе нужен само един, тъй като първата ни ракета приключи гейма с отлична контраатака след опит за къса топка на Кория и доведе мача до трети сет след 6-3.

Заключителната част започна със зрелищно надиграване на мрежата, завършило с неуспешен смаш на Кория, но въпреки това аржентинецът спечели подаването си и излезе напред в резултата след топка в аут при атака с бекхенд по правата от страна на Димитров. Българинът обаче бързо изравни, като демонстрира отличен сервис, комбиниран с много добра игра на мрежата.

Възходът на първата ни ракета продължи и той стигна до два поредни шанса за пробив. Още при първия Кория изпрати топката в мрежата при опит за атака с бекхенд и Димитров реализира много важен брейк, осъществавайки обрат за 2-1. След края на третия гейм играта бе прекъсната заради дъжд за около два часа. След подновяването на играта Кория стартира много по-добре, като първо върна осъществения от Димитров пробив, след което направи пълен обрат за 3-2.

Впоследствие първата ни ракета изигра един от най-силните си геймове в мача и прекъсна серията на своя опонент, спечелвайки подаването си. Бекхендът на българина продължи да създава сериозни проблеми на световния №52, който от своя страна допусна грешки в наглед лесни ситуации. Това помогна на Димитров да запише втори пореден гейм на нула и да пробие за 4-3, но веднага след това дъждът се завърна и играта отново бе спряна.

Малко след прекъсването организаторите решиха този двубой, както и мачът между Стефанос Циципас и Иля Ивашка, да се доиграят на следващия ден (21 април).