Гледайте на живо: Григор Димитров – Фелисиано Лопес 5-7 6-3 7-6(6)

Григор Димитров демонстрира чудесна форма при победата си в първи кръг срещу традиционно неудобния Жил Симон с 6-1 6-3 в „Мастърс“ турнира в Синсинати. В днешния ден на пътя на българина застава още един добре познат опонент – левичарят от Испания Фелисиано Лопес. Мачът е трети поред на корт №9, а двубоите трябваше да бъдат открити в 18 ч. със сблъсъка Цветана Пиронкова – Роберта Винчи, но дъждът наложи отлагане с близо два часа.

Григор и Лопес изиграха паметен двубой за титлата на Куинс през 2014 г., в който ракета №1 на България триумфира след три тайбрек сета, а двамата подобриха рекорда на Пийт Сампрас и Тим Хенман от 1999 г. за най-продължителен финал в историята на въпросния турнир в Лондон – 151 минути. Другата им среща е от 2010 г. в същата надпревара и в нея победител бе испанецът в два сета.

Лопес достигна до финала в Лос Кабос, Мексико през миналата седмица и умората също би могла да се окаже решаващ фактор днес. Букмейкърите определят Григор за лек фаворит с коефициент 1.66 срещу 2.10 за Фелисиано.

Мачът ще можете да наблюдавате чрез линковете на TennisKafe.com

Линк 1 | Линк 2 | Линк 3

Коментари на живо:

1-0 – Бърз сервис гейм за Димитров на нула, който записа първи ас на сметката си, а двамата сътвориха интересна размяна в близост до мрежата при последната точка.

1-1 – С два аса Лопес също се разписа на светлинното табло. Испанецът очевидно ще атакува мрежата, когато получи възможност.

1-2 – Пробив за Фелисиано Лопес! Испанецът използва тактиките от финала в Куинс преди 2 години – подсича майсторски слайса си от бекхенд по правата и тръгва към мрежата, след което отиграва стоп воле по диагонала. Григор бе пробит, без да направи нещо грешно в гейма.

2-2 – Пробив за Григор Димитров! Ретурите на Григор се получаваха перфектно в този гейм и той постигна моментален рибрейк, след като Лопес пресили форхенда си по обратния диагонал.

3-2 – Лопес отново притисна Димитров на бекхенд и се озова с аванс от 15-30, но българинът доминира остатъка от гейма с помощта на форхенда и сервиса си.

3-3 – Левичарят записа един от редките си уинъри от бекхенд и удържа подаването си, но Григор вкарва не малко ретури в корта и това е обнадеждаващо.

4-3 – Работата с Дани Валверду върху сервиса явно дава резултати, защото българинът пласира три поредни аса и набързо поведе отново.

4-4 – След разменените брейкове в началото и двамата влязоха в добър ритъм на начален удар и не губят излишно време. Дали се отправяме към логичен тайбрек, след като и трите сета в Куинс през 2014 г. бяха решени именно с тайбрекове?

5-4 – Лопес вдигна публиката на крака, след като догони на пръв поглед невъзможна топка и отигра успешен минаващ удар. Поредно фино стоп воле му донесе аванс от 0-30, но испанецът рискува и сгреши изстрели по правата в следващите точки, а Димитров завърши гейма с ас.

5-5 – Нивото на ретур на Григор отново бе отлично и ракета №1 на България достигна до общо два сетбола, но Лопес отрази с топовен изстрел от форхенд по обратния диагонал и ас. Димитров опита тактиката „chip and charge“ при дюс, но испанецът го размина с бекхенд слайс, а нов мощен форхенд на линията му донесе гейма.

5-6 – Пробив за Фелисиано Лопес! Пропуснатите възможности в предишния гейм явно повлияха на Димитров, който допусна грешки и изостана с 15-40 след минаващ удар от бекхенд по късия диагонал на Лопес. Фелисиано пропиля двата брейкбола с прибързани отигравания, но острият слайс му донесе трети и този път той дочака аут на българина от бекхенд.

5-7 – Сет за Фелисиано Лопес! Този път испанецът не допусна моментален рибрейк и с три аса подпечата победата в първата част. Григор ще трябва да обръща, ако иска да се класира за следващия кръг, но по сходен начин започна и двубоят им на Куинс преди две години.

1-0 – Григор се отчете с технична къса топка и стартира позитивно втората част.

1-1 – Лопес започна да сервира с една идея по-силно и ретурите на Димитров не се получават така ефективно, както по-рано в мача.

2-1 – Бърз отговор на нула за българина, който изглежда готов за битка.

2-2 – Лопес сбърка форхенд воле и изостана с 0-30, но отново пласира печеливши сервиси и форхенди в подходящия момент и обърна гейма, въпреки че се стигна и до дюс.

3-2 – Испанецът набързо загуби първите две точки и не положи много усилия до края на гейма. Григор отново повежда във втория сет.

4-2 – Пробив за Григор Димитров! Българинът пласира два печеливши удара от блок ретур и въпреки че Лопес неутрализира един брейкбол с ас, този път измъкване за левичаря нямаше.

5-2 – Геймът изглеждаше рутинен при 40-0, но Григор загуби лековато следващите четири точки и трябваше да спасява брейкбол. Лопес подсече умело топката и изглеждаше сякаш е направил достатъчно, но Димитров съумя да смъкне топката с минаващ удар от форхенд при максимално разтегнато положение на тялото и предизвика грешка на волето. Испанецът допусна още няколко пропуска и Григор вече е само на гейм от изравняване на сетовете.

5-3 – Лопес намалява и сега изходът на частта е на ракетата на българина.

6-3 – Сет за Григор Димитров! Този път Димитров нямаше проблемите от предишния гейм и с два аса и уинър от форхенд по обратния диагонал сложи точка на сета.

0-1 – Форхендът на Лопес започна да дава засечки и Григор получи две точки за пробив след феноменален ретур почти с плонж, но Фелисиано отрази с любимия за левичарите сечен сервис по диагонала и измъкна гейма.

1-1 – Гейм на нула за българина, а Лопес се оплака, че не вижда добре топката.

1-2 – Испанецът не вкарваше първи сервис в началото на гейма и изостана с 15-30, но обърна резултата с помощта на ас и на умела употреба на тактиката сервис-воле. Григор има превъзходство от основната линия в тези минути, но все още не успява да го материализира в пробив.

2-2 – Лопес се отчете с минаващ удар от бекхенд, но не и с нещо повече и резултатът на светлинното табло пак е равен.

2-3 – Григор се опитва да тръгва предварително на ретур, но с любимия ас по диагонала испанецът приключи гейма на нула.

3-3 – Опасността бе налице при 30-30, но Димитров търпеливо изчака опонента си да сбърка в дългите разигравания и удържа подаването си, без да се стига до точка за пробив.

3-4 – Отсъждане за докосване на филето на мрежата изнерви Фелисиано, но нова порция майсторски сервиси му помогна излезе отново напред и да се приближи на два гейма от победата.

4-4 – Въпреки че скоро ще навърши 35 години, Лопес гони всяка топка, но това не му помогна особено и Димитров спечели лесно сервис гейма си. Предстоят решителните минути на срещата.

4-5 – Левичарят извади форхенд в аут и отново имахме ситуация 30-30, но сервиращият отново взе своето. Григор ще сервира за оставане в мача след минута.

5-5 – Григор хладнокръвно изравнява след още два аса.

5-6 – Лопес загуби първата точка, а впоследствие допусна и двойна грешка при 40-15, но без повече драма се приближаваме към тайбрек.

6-6 – Нови претенции на испанеца след погрешно отсъждане на лайнсмен, поправено от съдията на стола, но важното е, че с топовен минаващ удар от форхенд Димитров достигна до тайбрек

7-6(6) – Лопес взе ранен аванс от 2-0 след минаващ удар от бекхенд по диагонала, но Григор прояви хитрост и спечели следващите четири точки. Испанецът сбърка слайс и преднината на Димитров стана 5-2, но с два добре насочени сервиса намали до 5-4. Григор имаше късмет в следващото разиграване, улучи рамката и предизвика грешка, благодарение на което получи два мачбола. Първият бе пропилян след отличен ретур на Лопес, който форсира грешка от слайс, а при втория левичарят подсече бекхенда си и тръгна към мрежата и това се оказа достатъчно. Фатален пропуск от смаш обаче донесе нов мачбол за българина и този път той го оползотвори и се класира за осминафинал, където го очаква Стан Вавринка.