Проследихте на живо: Григор Димитров – Иля Ивашка 2-6, 6-7(4)

Проследихте на живо: Григор Димитров - Иля Ивашка 2-6, 6-7(4)

Григор Димитров започва участието си в надпреварата на сингъл на ATP 500 турнира във Вашингтон с мач срещу световния №65 Иля Ивашка. Двубоят е втори в програмата на централния корт и ще започне в полунощ. В първия мач за деня Денис Кудла победи Тейлър Фриц с 6-4, 6-2.

До момента първата ни ракета и Ивашка са играли един срещу друг само веднъж. Това се случи на осминафинала на турнира в Женева през май тази година, като българинът спечели с 6-4, 6-4. Димитров е поставен под №4 във Вашингтон и в качеството си на такъв се класира директно за втори кръг, докато Ивашка надделя над своя сънародник Егор Герасимов на старта (7-5, 6-4).

При евентуален успех следващият опонент на българския тенисист ще бъде Беноа Пер или Макензи Макдоналд.

Коментар на живо:

Първи сет:

1-0 – Сервисът на Димитров затрудни сериозно Ивашка в откриващия гейм и българинът започна мача по възможно най-добрия начин, спечелвайки подаването си на нула.

1-1 – Белорусинът успя да отговори на предизвикателството и в първия си сервис гейм също демонстрира много добър начален удар, който му позволи да диктува разиграванията. Димитров показа много добра игра в защита, но въпреки усилията му Ивашка спечели гейма, като в последното разиграване първата ни ракета опита къса топка, която обаче бе аут.

1-2 – Пробив, Ивашка – Световният №21 опита да си върне инициативата, но при 15-15 допусна две поредни непредизвикани грешки. Това значително улесни задачада на Ивашка, който реализира първия пробив в мача след неспасяем ретур.

1-3 – Белоруският тенисист продължи силната си серия и отново се представи много добре на сервис, увеличавайки преднината си на 3-1.

2-3 – В петия гейм Димитров допусна изравняване от 40-15 след два несполучливи опита за къса топка, но въпреки това не позволи на опонента си да стигне до втори пореден пробив и редуцира пасива си в сета.

2-4 – Радостта на първата ни ракета обаче не продължи дълго, тъй като Ивашка отново бе много убедителен при подаването си и възстанови разликата от два гейма при 4-2.

2-5 – Пробив, Ивашка – Димитров показа колебания на първи сервис и допусна деветата си непредизвикана грешка от началото на мача, но въпреки това осъществи обрат от 15-30 и стигна до геймбол. Българинът обаче не успя да се въползва от възможността, след което му се наложи да спасява две точки за пробив. Впоследствие световният №65 стигна до нов шанс за брейк, който стана факт след грешка на Димитров при атака от бекхенд.

2-6 – Сет, Ивашка – Белоруският тенисист не пропусна открилия се пред него шанс и затвърди брейка с гейм на нула, като по този начин спечели първия сет с 6-2.

Втори сет:

1-0 – В началото на втората част Димитров демонстрира много по-добро движение по корта и излезе напред в резултата, след като пласира няколко много прецизни атаки близо до страничните линии.

1-1 – Първата ни ракета не бе далеч от пробив, но при 30-15 във втория гейм последва ас на Ивашка и непредизвикана грешка на българина. Белорусинът обаче допусна двойна грешка, а млко след това пропиля още една възможност да спечели гейма. Впоследствие обаче Димитров допусна нова неточност в атака, след което не успя да отрази сервиса на опонента си и така световният №65 възстанови равенството в сета. Статистиката след края на гейма показваше, че Димитров е допуснал над три пъти повече непредизвикани грешки от своя опонент (16-5).

1-2 – Пробив, Ивашка – В третия гейм българинът позволи на Ивашка да стигне до брейкпойнт, след като водеше с 30-0, но избегна опасността с много сполучлива комбинация „сервис-воле“. За съжаление пбаче последваха непредизвикана и двойна грешка на световния №21 и така белорусинът отново успя да пръв да запише пробив. Колебливата игра на начален удар продължи да бъде един от основните недостатъци в играта на Димитров, като от началото на сета той бе спечелил едва 14% от точките си на втори сервис.

1-3 – Ивашка продължи да бъде много солиден на свой сервис и отново спечели подаването си на 15, като по този начин направи резултата 3-1 в своя полза.

2-3 – Световният №65 беше на път да натрупа много сериозен аванс, но Димитров спаси два брейкпойнта и запази интригата в сета като надделя в петия гейм и редуцира пасива си.

2-4 – Първата ни ракета беше на път да възстанови равенството в сета, след като навакса пасив от 0-30, но Ивашка не позволи това да се случи и направи сериозна крачка към победата, повеждайки с 4-2.

3-4 – Белорусинът можеше да постави Димитров в много неприятна ситуация, тъй като стигна до точка за пробив в седмия гейм. Световният №21 обаче успя да се справи с предизвикателството, а впоследствие завърши гейма със зрелищен форхенд уинър и намали резултата.

3-5 – Впоследствие българинът изоставаше с 15-40, но пласира много добро воле при мрежата, последвано от двойна грешка на Ивашка и чудесен минаващ удар на Димитров. Първата ни ракета обаче не успя да се възползва от шанса си да изравни резултата в сета и гейма приключи след нова непредизвикана грешка от негова страна, като по този начин Ивашка натрупа аванс от 5-3.

4-5 – Въпреки трудната ситуация Димитров демонстрира борбеност и отговори с гейм на нула.

5-5 – Пробив, Димитров – Подкрепян от малка, но много гласовита група български фенове по трибуните, Димитров поведе с 30-0, но впоследствие непредизвиканите му грешки отново зачестиха и Ивашка стигна до мачпойнт. Той обаче бе спасен от първата ни ракета, чиято добра игра при мрежата му помогна да изненада неприятно своя опонент и да възстанови равенството в сета.

6-5 – Димитров повиши значително качеството на първия си сервис и се озова само на точка от пълен обрат в сета. Тя беше пропусната след атака в аут, но след това българинът стигна до нов геймбол, който успя да реализира след неуспешен форхенд на Ивашка.

6-6 – В последвалия гейм белорусинът поведе с 30-0, но Димитров намали резултата с красив минаващ удар, последван от топка в мрежата от страна на световния №65. В следващите две разигравания обаче българинът изпрати топката в аут и така Ивашка доведе сета до тайбрек.

7-6 – Гейм, сет и мач, Ивашка – Той започна с точка за Димитров, но в последвалите дълги разигравания Ивашка показа повече хладнокръвие и поведе с 3-1. В хода на гейма белорусинът увеличи преднината си на 5-2, но след непредизвикана грешка и неуспешен ретур от негова страна Димитров върна интригата и намали резултата на 5-4. Това обаче се оказа последният позитивен момент за българина в мача, тъй като Ивашка спечели следващите две разигравания и триумфира с 6-2, 7-6(4) след малко под два часа игра.