Проследихте на живо: Григор Димитров – Иля Ивашка 6-4, 6-4

Проследихте на живо: Григор Димитров - Иля Ивашка 6-4, 6-4

Григор Димитров се изправя срещу световния №91 Иля Ивашка в 1/8-финален сблъсък на ATP 250 турнира в Женева. Мачът, който е първи между двамата, е трети в програмата на централния корт и ще се проведе след този между Мартон Фучович и Доминик Щрикер.

Първата ни ракета ще се опита да прекъсне серията от три поредни загуби, която започна с тази от Рафаел Надал на 1/8-финалите в Монте Карло, и продължи с пораженията от Лойд Харис и Алехандро Давидович Фокина в първи кръг на турнирите в Мадрид и Рим. В същото време Ивашка може да се похвали с полуфинал на ATP 250 надпреварата в Мюнхен, където елиминира поставения под №1 Александър Зверев.

Днешният мач ще бъде първи за Григор Димитров в турнира, тъй като българинът е поставен под №4 в схемата и в качеството си на такъв се класира без игра за 1/8-финалите. От своя страна Ивашка преодоля квалификациите, а вчера победи Фернандо Вердаско в първи кръг от основната схема.

Коментар на живо:

1-0 – Димитров спечели жребия и избра да сервира пръв. Сблъсъкът започна добре за първата ни ракета и той излезе напред в резултата, печелейки подаването си на 15.

1-1 – Във втория гейм Димитров осъществи обрат от 15-40 и стигна до първия брейкпойнт в мача. Той обаче бе спасен от Ивашка, който успя да изравни резултата в сета.

2-1 – Българинът повиши качеството на първия си сервис и това направи следващите няколко минути на корта много лесни за него. Димитров проведе няколко бързи и прецизни разигравания, благодарение на които успя сравнително лесно да си върне водачеството и да поведе с 2-1.

2-2 – В началото на четвъртия гейм началният удар на Ивашка създаде сериозни проблеми на първата ни ракета и това позволи на белорусинът да поведе с 40-0. Димитров върна интригата като редуцира пасива си до 40-30, но Ивашка не позволи да се стигне до обрат и отново възстанови равенството.

3-2 – Радостта на световния №91 обаче не трая дълго, тъй като Димитров отговори с гейм на нула и за трети път излезе напред в резултата.

3-3 – Изглеждаше, че тенденцията и двамата опоненти да печелят подаванията си ще се запази, тъй като Ивашка поведе с 40-15 в шестия гейм. Димитров обаче успя да обърне резултата и да стигне до точка за пробив, пласирайки чудесна къса топка. Веднага след това обаче българинът пропиля добрата възможност, пропускайки наглед лесен смаш. Тази грешка му струваше скъпо, тъй като Ивашка спечели гейма и направи резултата 3-3.

4-3 – Димитров бързо се отърси от това разочарование и отново излезе напред в резултата, спечелвайки следвашото си подаване. При резултат 30-30 възникна притоворечие, след като белорусинът изпрати топката в аут, но отсъждането на рефера Арно Гобер се забави. Белорусинът не бе доволен, но след проверката съдията не промени решението си и отсъди в полза на първата ни ракета.

4-4 – Ивашка заигра по-агресивно с надеждата да постави Димитров под напрежение и тактиката му даде резултат. При резултат 30-30 първата ни ракета допусна две поредни непредизвикани грешки и така резултатът в сета отново бе изравнен.

5-4 – Димитров започна много силно деветия гейм и поведе с 40-15, но впоследствие допусна обрат и позволи на Ивашка да достигне до точка за пробив. Българинът обаче избегна опасността и направи важна крачка към спечелването на сета, повеждайки с 5-4. Статистиката след края на гейма показваше, че Димитров е спечелил 88% от точките си на първи сервис.

6-4 – Сет, Димитров – Ивашка отново опита да затрудни Димитров с агресивни атаки близо до линиите, но този шът българинът бе подготвен и показа много добра игра в защита. Това видимо наруши ритъма на белорусина и подмогна на Димитров да реализира първия пробив в мача, който се оказа решаващ за изхода от сета и световният №20 надделя с 6-4 в откриващата част.

Втори сет:

1-0 – Вдъхновен от спечелването на първия сет, Димитров започна много силно втората част и взе водачеството, като спечели откриващия гейм на нула.

2-0 – Пробив, Димитров – Ивашка реши да опита да затрудни първата ни ракета с по-дълги разигравания, но планът му не се увенча с успех. Димитров показа забележително търпение и концентрация и успя да удвои преднината си, реализирайки ранен пробив.

3-0 – Силната серия на Димитров продължи и той спечели следващото си подаване на 15, като по този начин българинът натрупа солиден аванс от 3-0.

4-0 – Пробив, Димитров – Първата ни ракета успя за втори път да пробие сервиса на Ивашка и да направи огромна крачка към победата, повеждайки убедително с 4-0. При резултат 15-0 българинът пласира къса топка на страничната линия. Съдията отсъди в полза на Димитров, но неговият опонент не бе съгласен. След като провери следата от топката обаче реферът потвърди решението си. Това разклати допълнително увереността на Ивашка и Димитров спечели гейма без особени проблеми.

5-0 – Голямата преднина позволи на Димитров да се отпусне и да заиграе по-екстравагантно. Първата ни ракета редуваше къси топки с агресивни атаки в дъното на корта, за които Ивашка не успя да намери отговор, и българинът се доближи само на гейм от победата.

5-1 – Въпреки много сериозното изоставане Ивашка демонстрира борбеност и успя да открие актива си в сета, след като шестият завърши с грешка от бекхенд на Димитров.

5-2 – Пробив, Ивашка – Първата ни ракета продължи да владее инициативата и достигна до два поредни мачбола в седмия гейм. Българинът обаче не успя да се възползва от чудесната възможност да приключи сблъсъка и Ивашка реализира първия си пробив, намалявайки резултата на 5-2.

5-3 – Ивашка продължи да намалява изоставането си като изигра един от най-силните си геймове от началото на мача и спечели осмия на нула.

5-4 – Пробив, Ивашка – Димитров отново се озова в критична ситуация, след като неговият опонент стигна до три поредни точки за пробив. Българинът успя да отрази и трите, но малко след това Ивашка реализира четвъртия брейкпойнт, който се откри пред него, и направи резултата 5-4.