Проследихте на живо: Григор Димитров – Лойд Харис 3-6, 6-3, 6-7(5)

Проследихте на живо: Григор Димитров - Лойд Харис 3-6, 6-3, 6-7(5)

Григор Димитров започва участието си на тазгодишното издание на Мастърс турнира в Мадрид с мач срещу намиращия се на 54-то място в световната ранглиста Лойд Харис. Мачът е първи в днешната програма на централния корт „Маноло Сантана“ и ще започне в 12:00 ч. българско време.

Димитров и Харис не са играли един срещу друг до момента. И двамата са участвали в по един турнир от началото на сезона на клей. Първата ни ракета достигна до 1/8-финал на Мастърса в Монте Карло, където загуби от Рафаел Надал, докато Харис отпадна на старта на надпреварата в Ещорил след поражение от Марко Чекинато.

Победителят от днешния сблъсък ще се изправи срещу Алекс Де Минор във втори кръг.

Коментар на живо:

0-1 – Харис спечели жребия и избра да сервира пръв. Южноафриканецът записа ас още в първото разиграване, но Димитров успя да обърне резултата и да стигне до точка за пробив. Тя обаче бе спасена от Харис, а впоследствие българинът пропусна още два брейкпойнта. В крайна сметка световният №54 не позволи на Димитров да запише ранен пробив и спечели подаването си.

1-1 – Димитров бе доста колеблив на първи сервис, но дори при това положение началният му удар създаде проблеми на Харис. Първата ни ракета направи няколко непредизвикани грешки, но въпреки това спечели първия се сервис гейм и изравни резултата.

1-2 – За съжаление радостта на първата ни ракета на трая дълго. Харис изигра най-силните си минути от началото на мача и спечели подаването си на 15, като по този начин първата почивка в мача дойде при резултат 2-1 за южноафриканеца.

2-2 – Димитров започна да играе по-освободено и сътвори един от най-атрактивните моменти в мача, пласирайки много прецизна къса топка по правата. Тя бе последвана пт две чудесни излизания на мрежата, които позволиха на първата ни ракета да възстанови равенството в сета.

2-3 – Сервисът на Харис продължи да затруднява Димитров и в петия гейм световният №54 записа нов ас, който бе четвърти за него от началото на мача. Добрият начален удар позволи на южноафриканеца да изгражда добре атаките си и това му помогна отново да излезе напред в резултата.

3-3 – Първата ни ракета обаче отговори на предизвикателството на опонента си по най-добрия начин. Димитров записа първия си ас в мача, а впоследствие спечели гейма на нула и изравни резултата при 3-3.

3-4 – Началният удар продължи да бъде основното оръжие на Харис. Южноафриканецът регистрира още две директни точки от сервис и успя да осъществи обрат от 15-30, като по този начин взе водачеството за четвърти път.

3-5 – Пробив, Харис – Осмият гейм не започна никак добре за Димитров, който направи две поредни непредизвикани грешки. Това помогна на Харис да поведе с 40-15 и за пръв път в мача да стигне до възможност за пробив. Димитров отрази първи брейкпойнт, но след това неговият опонент пласира минаващ удар, който изненада българина, и успя да запише много важен брейк за 5-3.

3-6 – Сет, Харис – Реализираният брейк даде огромно самочувствие на южноафриканеца и той започна да атакува още по-агресивно. Този подход се отплати и световният №54 приключи сета с нов ас, надделявайки с 6-3.

Втори сет:

1-0 – Харис опита да продължи добрата си серия и отново да постави Димитров под напрежение, но българинът бе подготвен за това. Първата ни ракета демонстрира много добра игра в защита, а в същото време атаките му станаха значително по-прецизни и това му помогна да спечели откриващия гейм във втората част.

1-1 – Сервисът на Харис обаче бе все така стабилен, докато непредизвиканите грешки на Димитров отново зачестиха. Южноафриканецът спечели подаването си на 15 и успя да изравни резултата.

1-2 – Пробив, Харис – Световният №54 продължи да се представя много стабилно в дефанзивен план, докато в същото време броят на грешките на Димитров продължи да се увеличава. Харис спечели втори пореден гейм на 15 и осъществи първия пробив в сета, след който поведе с 2-1.

2-2 – Пробив, Димитров – Харис поведе с 40-30 в четвъртия гейм, но Димитров не позволи на опонента си да затвърди пробива и успя да излезе от трудната ситуация, възстановявайки за втори път равенството в сета.

3-2 – Първата ни ракета продължи доброто си представяне и изигра един от най-силните си геймове от началото на мача. Димитров направи това, което Харис не успя в предходния гейм, и затвърди пробива си с гейм на нула, реализирайки обрат за 3-2.

4-2 – Пробив, Димитров – Шестият гейм бе един от най-драматичните в мача. Димитров навакса пасив от 0-30, но Харис стигна от геймбол след като атака от бекхенд на българина не успя да намери опразнения от южноафриканеца корт и топката срещна мрежата. След това обаче южноафриканецът допусна две поредни непредизвикани грешки, а в най-важния момент сервисът му го предаде и той допусна двойна грешка, позволявайки на Димитров да увеличи преднината си на 4-2.

5-2 – Харис опита отново да затрудни пъравта ни ракета с началния си удар, но Димитров реагира много добре и не позволи на опонента си да вкара мача в руслото от първия сет. Българинът показа интелигентна и хладнокръвна игра, увенчана с още едно много добро излизане на мрежата, и се доближи само на гейм от спечелването на сета.

5-3 – За съжаление световният №54 успя да прекъсне серията на първата ни ракета и спечели подаването си на 15, като по този начин редуцира пасива си до 5-3.

6-3 – Сет, Димитров – Импулсът в играта на Харис не притесни Димитров и той продължи да атакува много уверено. Българинът допусна изравняване от 30-0, но не позволи на опонента си да продължи да се надява на обрат и запази контрола върху играта, спечелвайки втория сет с 6-3. След края на гейма Харис поиска медицинска помощ заради болки в кръста

Трети сет:

0-1 – Харис се завърна на корта, а в последвалия гейм се опитваше да приключва разиграванията възможно най-бързо. Тази тактика донесе успех на световния №54 и той успя да излезе напред в резултата в началото на заключителния сет.

1-1 – Южноафриканецът демонстрира много добра игра в защита, но Димитров изграждаше много търпеливо атаките си и успя да намери пролуки в отбраната му, като по този начин също спечели първия си сервис гейм.

1-2 – Първата ни ракета стигна до две поредни точки за пробив, като междувременно отново заслужи аплодисментите на публиката, като достигна до наглед неспасяема топка и я върна в краката на Харис, заварвайки южноафриканеца неподготвен. Димитров обаче пропусна и двата брейкпойнта и позволи на опонента си да осъществи обрат за 2-1.

1-3 – Пробив, Харис – Световният №17 поведе с 40-30 в четвъртия гейм, но след това направи две поредни непредизвикани грешки и позволи на Харис да стигне до точка за пробив. Димитров избегна опасността с мнгоо добър форхенд уинър, но неговият опонент стигна до нов брейкпойнт, който успя да оползотвори и да увеличи преднината си в сета..

1-4 – Сервисът на Харис продължи да създава сериозни затруднения на Димитров и южноафриканецът се възползва от това. Световният №54 спечели подаването си и продължи силната си серия, натрупвайки комфортен аванс от 4-1.

2-4 – Димитров започна да играе значително по-офанзивно и успя да прекъсне серията на опонента си като спечели подаването си в шестия гейм и намали резултата на 4-2.

2-5 – Първата ни ракета имаше възможност да редуцира пасива си до само един гейм, но в седмия пропусна две възможности за пробив. Това бе добре дошло за Харис, който приключи гейма с два поредни аса и направи огромна крачка към победата.

3-5 – Южноафриканецът продължи да играе много вдъхновено и стигна до три поредни мачбола. Всички те обаче бяха спасени от Димитров, който осъществи обрат и намали резултата в сета на 5-3.

4-5 – Пробив, Димитров – Първата ни ракета определено нямаше намерение да се предава и отново взе инициативата, като в деветия гейм пред него се откриха две поредни точки за пробив. Харис успя да отрази първата, но при следващия си опит Димитров не остави шансове на южноафриканеца и редуцира пасива си до само един гейм.

5-5 – Българинът продължи да владее положението на „Маноло Сантана“ и затвърди пробива с гейм на нула, като по този начин възстанови равенството при 5-5.

5-6 – Харис обаче успя да прекъсне серията на първата ни ракета и също спечели подаването си на нула, като по този начин отново се доближи на гейм от победата.

6-6 – Димитров отново показа борбения си характер и записа втори пореден гейм на нула в актива си, като по този начин направи резултата 6-6 и вкара мача в тайбрек.