Проследихте на живо: Григор Димитров – Максим Креси 5-7, 6-7(9)

Проследихте на живо: Григор Димитров - Максим Креси 5-7, 6-7(9)

Григор Димитров се изправя срещу Максим Креси в полуфинален сблъсък от ATP 250 турнира в Мелбърн. Мачът е трети в програмата на Rod Laver Arena и ще започне не преди 05:30 ч.

Първата ни ракета стигна до този двубой след драматични трисетови победи над Факундо Багнис и Боти Ван де Зандсхулп. От своя страна Креси изненадващо елиминира втория в схемата Райли Опелка, след което преодоля и Жауме Мунар. Димитров и Креси не са се изправяли един срещу друг до момента.

В случай, че достигне до мача за титлата, българинът ще играе срещу Рафаел Надал или Емил Руусувуори.

Коментар на живо:

Първи сет:

0-1 – Креси спечели първия гейм, като в него видяхме всички най-характерни за играта на американеца неща – атаки сервис-воле, ас и двойна грешка.

1-1 – При първото подаване на Димитров си пролича огромната разлика в стиловете на двамата опоненти. Първата ни ракета редуваше къси топки с мощни атаки от форхенд, с които принуждаваше опонента си непрестанно да се движи по целия корт.

1-2 – Креси продължи да атакува бекхенда на Димитров, като тази тактика отново му донесе успех и американежът си върна водачеството.

2-2 – Българинът допусна първата си двойна грешка, но въпреки това възстанови равенството без особени проблеми. Статистиката след края на четвъртия гейм показа, че Димитров е спечелил 100% от точките си на първи сервис от началото на двубоя.

2-3 – Креси изигра най-силния си гейм от началото на мача, като успя да преодолее защитата на първата ни ракета с няколко много добри излизания на мрежата, след което записа нов ас.

3-3 – Димитров отново владееше инициативата на свой сервис, като записа първия си ас в мача, като в същото време правеше разиграванията по-дълги и динамични, отколкото на Креси му се иска.

3-4 – В седмия гейм се забеляза подобрение в ретура на първата ни ракета, но въпреки това американският тенисист продължи да бъде много солиден на сервис и си върна водачеството при 4-3.

4-4 – Димитров реагира отлично след почивката, спечелвайки бързо и убедително четвъртия си сервис гейм. Българинът допусна двойна грешка при 30-0, която обаче бе последвана от два поредни аса.

4-5 – Деветият гейм премина точно по желания от Креси начин – с атака сервис-мрежа и два последователни аса. Димитров записа ефектна точка от ретур, но това се оказа недостаатъчно и първата ни ракета отново се оакза догонващ в резултата.

5-5 – Световният №112 бе по-агресивен при атаките си в търсене на решаващ пробив, но тази тактика се обърна срещу него и той допусна три непредизвикани грешки, което помогна на Димитров да запише първия гейм на нула в мача.

5-6 – Креси обаче върна жеста и продължи да бъде безгрешен при подаванията си, като отново се доближи на гейм от спечелването на сета.

5-7 – Сет, Креси – Изглеждаше, че тенденцията двамата да печелят подаванията си ще се запази, след като Григор Димитров поведе с 15-0 в дванадесетия гейм. Впоследствие обаче българинът допусна двойна и две непредизвикани грешки, а в последното разиграване в сета Креси спечели 19-ата си точка на мрежата, приключвайки първата част при 7-5 в своя полза.

Втори сет:

0-1 – Силната серия на американеца продължи в началото на втория сет и той отново спечели подаването си, завършвайки откриващия гейм със седмия си ас от началото на мача.

1-1 – Креси подобри играта си в защита, но минаващите удари на Димитров продължаваха да създават сериозни проблеми на американеца и световният №28 не позволи на опонента си да запише ранен пробив.

1-2 – Играта сервис-мрежа донесе успех на Креси и в третия гейм, като този път минаващият удар на Димитров не постигна желания ефект и българинът допусна непредизвикана грешка в последното разиграване.

2-2 – Американецът започна да навлиза по-дълбоко в корта при ретур, но това не му донесе успех и първата ни ракета отново изравни резултата.

2-3 – Креси започна да атакува форхенд страната на Димитров и това изненада първата ни ракета. Роденият в Париж тенисист записа два поредни аса и си върна водачеството при 3-2.

3-3 – Българинът повиши качеството на сервиса си, а в същото време Креси допусна две грешки при наглед лесни волета на мрежата. Това помогна на Димитров отново да спечели подаването си и да запази интригата в сета.

3-4 – Това обаче не смути американеца, който записа втори сервис гейм на нула от началото на сета, завършил с ас на втори сервис от страна на световния №112.

4-4 – Креси продължи да навлиза дълбоко в корта при ретур и спечели три точки по този начин, но допусна грешка при най-важната – брейкпойнтът, до който достигна. Тази грешка струваше скъпо на американеца, тъй като Димитров отново намери верния ритъм и за пореден път изравни.

4-5 – Димитров навакса пасив от 15-40 след двойна и непредизвикана грешка на Креси, след което спаси още два геймбола с чудесен бекхенд, пласиран точно на линията, и много прецизен ретур, който не остави шансове на американеца. Българинът стигна до първия си брейкпойнт след чудесен минаващ удар, който обаче бе спасен от Креси след отлична игра при мрежата. В крайна сметка качествените волета на световния №112 отново го измъкнаха от трудната ситуация и той спечели най-дългия гейм в мача до момента.

5-5 – В десетия гейм Креси опитваше да приключва разиграванията възможно най-дълго, но тази припряност му изигра лоша шега и няколко непредизвикани грешки от негова страна помогнаха на Димитров да стигне до ново равенство.

5-6 – Американецът започна да показва признаци на нервност, като отново сгреши при воле на мрежата, след което допусна двойна грешка, предоставила на Димитров възможност за пробив. Креси обърна резултата и стигна до геймпойнт, но първата ни ракета възстанови равенството с изящем минаващ бекхенд. Димитров отново стигна до точка за пробив след двойна грешка на опонента си, но и този път не успя да се възползва от открилата е пред него възможност. Първата ни ракета пропусна още един брейкпойнт, а в следващите минути непрестанно се редуваха волетата на Креси и минаващите удари на Димитров. Световният №28 отново стигна до възможност за пробив след двойна грешка на опонента си, но в крайна сметка американецът показа повече хладнокръвие във важните моменти и отново успя да спечели подаването си.

6-6 – За разлика от първия сет обаче Димитров не позволи на Креси да реализира решаващ пробив и доведе сета до тайбрек.

6-7 – Гейм, сет и мач, Креси – Вторият сервис на българина започна да създава доста повече проблеми на световният №112 и това помогна на Димитров да стигне до три поредни сетбола. Те обаче бяха пропилени след две неуспешни атаки и ас на Креси. Американецът стигна до мачпойнт, но Димитров избегна опасността след неспасяемо за опонента му воле. Пред Креси се откри нова възможност за спечелването на сблъсъка след грешка на първата ни ракета, но световният №28 отговори с чудесен минаващ удар. Това обаче не бе достатъчно и Креси ополозтвори четвъртата си възможност за спечелването на мача.