Проследихте на живо: Григор Димитров – Маркос Гирон 6-1, 6-1, 6-1

Проследихте на живо: Григор Димитров - Маркос Гирон 6-1, 6-1, 6-1

Григор Димитров започва участието си на тазгодишния Ролан Гарос с мач срещу световния №49 Маркос Гирон. Двубоят е първи от програмата на корт №7 и ще започне в 12:00, като може да бъде проследен на живо в интернет платформата Eurosport Player.

До момента двамата са се изправяли един срещу друг само веднъж. Това се случи на старта на Откритото първенство на Франция през миналия сезон, когато Димитров спечели първите два сета и бе съвсем близо до успеха, но контузия в кръста го принуди да се оттегли при резултат 6-2, 6-4, 5-7, 0-3. Българинът се представя много добре от началото на сезона на клей, като достигна до полуфинал на Мастърс в Монте Карло, а до този момент е губил само от двама играчи на червено през годината – Алехандро Давидович Фокина и Стефанос Циципас.

При евентуален успех Димитров ще играе срещу Борна Чорич или Карлос Табернер във втори кръг.

Коментар на живо:

Димитров спечели жребия и избра да сервира пръв. Гирон заложи на дефанзивна тактика с дълги разигравания, надявайки се на евентуални грешки на първата ни ракета, но тази тактика не му донесе успех в откриващия гейм и световняит №20 излезе напред в резултата. Българинът стигна до три поредни брейкпойнта, но първите два бяха пропуснати след добър сервис на Гирон и грешка на Димитров при воле на мрежата. След това обаче американецът допусна двойна грешка и първата ни ракета осъществи ранен пробив за 2-0.

В началото на третия гейм Димитров показа завидно самочувствие, завършвайки продължително разиграване с изящна къса топка, направила безпомощен неговия опонент. Въпреки двете неуспешни атаки българинът не позволи на Гирон да върне пробива и натрупа солиден аванс от 3-0 преди първата почивка в сета.

Гирон подобри началния си удар, както и играта си в дефанзивен план, като това му помогна да прекъсне серията на българина и да редуцира пасива си. Радостта на американеца обаче не продължи дълго, тъй като няколко неуспешни атаки от негова страна позволиха на Димитров да възстанови разликата от три гейма при 4-1.

Световният №49 опита да играе по-агресивно, но това доведе до множество негови грешки на първи сервис, благодарение на което първата ни ракета по-лесно установи контрол върху разиграванията. Димитров стигна до два поредни брейкпойнта, но се нуждаеше само от един, който бе оползотворен след поредна топка в аут на Гирон. Първата ни ракета продължи да изгражда много търпеливо атаките си, принуждавайки опонента си да тича по целия корт. Това му помогна да завърши сета с гейм на нула, спечелвайки категорично първата част с 6-1 за 27 минути.

В началото на втория сет Гирон изненада Димитров с няколко излизания на мрежата и по този начин поведе в геймовете за пръв път от началото на мача. В последвалия гейм българинът бе доста колеблив на сервис и допусна две двойни грешки, но въпреки това възстанови равенството в сета.

Гирон бе близо до това да спечели подаването си на нула за пръв път в двубоя, но няколко непредизвикани грешки от негова страна позволиха на Димитров да осъществи обрат от 0-40 и да стигне до брейкпойнт. Американецът избегна опасността с добър минаващ бекхенд, но малко след това първата ни ракета стигна до нов шанс за пробив, който стана факт след отличен минаващ форхенд по диагонала.

Гирон поведе след отличен ретур по правата, но това бе единственият позитивен момент за него в четвъртия гейм. Няколко отлични атаки от основната линия, съчетани с прецизни къси топки, означаваха, че Димитров остана безупречен при подаванията си и увеличи преднината си на 3-1.

Българинът се чувстваше все по-комфортно в дългите разигравания, като в същото време движението му по корта бе отлично. Тези фактори, съчетани с идващите една след друга грешки на Гирон, помогнаха на Димитров да направи сериозна крачка към спечелването на сета, реализирайки втори пореден брейк за 4-1. Форхендът на първата ни ракета отново започна да носи огромни проблеми на неговия опонент и световният №20 се доближи само на гейм от спечелването на сета.

Впечатляващ бекхенд уинър и чудесна къса топка, псоледвани от форхенд в мрежата на Гирон, предоставиха на Димитров три последователни сетбола. Първите бяха пропуснати след топка в аут и форхенд в мрежата, но в последвалото надиграване на мрежата Гирон отново не намери очертанията на корта и първата ни ракета удвои преднината си в мача след 6-1.

Димитров нанесе нов удар по амбициите на американеца, започвайки третия сет с подаване на 15. Последва един от най-оспорваните геймове в мача, в който обаче българинът отново показа повече хладнокръвие във важните моменти. При 30-30 българинът пласира два чудесни форхенда по правата, записвайки нов пробив за 2-0.

Първата ни ракета пропусна два геймбола след непредизвикани грешки, но след това спаси брейкпойнт с чудесно воле при мрежата. Димитров отново не допусна сервисът му да бъде пробит и направи резултата 3-0 в своя полза след сервис уинър. Българинът бе на път окончателно да сломи съпротивата на своя опонент, но в четвъртия гейм пропусна два поредни брейкпойнта и Гирон редуцира пасива си.

Димитров обаче бързо си върна инициативата и поведе с 4-1 след няколко бързи атаки. Българинът показа колебания в шести гейм, пропилявайки три поредни шанса за пробив, но след това отново принуди Гирон да се защитава и не позволи на американеца да намали изоставането си, записвайки седмия си пробив в мача.