Проследихте на живо: Григор Димитров – Стан Вавринка 6-4, 7-6(3)

Проследихте на живо: Григор Димитров - Стан Вавринка 6-4, 7-6(3)

Григор Димитров започва участието си на Мастърс турнира в Рим срещу Стан Вавринка. Срещата е втора на Grandstand, където програмата стартира в 12:00 часа българско време.

Българинът е играл 12 пъти срещу Стан Вавринка, като в общия баланс изостава с 5-7. Последната среща между двамата бе на 1/4-финал в Акапулко през 2020 година, когато Димитров се наложи с 6-4, 6-4. Последният двубой на клей помежду им е от Ролан Гарос 2019, когато Вавринка победи със 7-6(5), 7-6(4), 7-6(8).  Последната победа на червена настилка на Григор срещу този опонент е от Мастърса в Мадрид през 2015 година.

Победителят продължава напред в турнира срещу Новак Джокович или Томас Мартин Ечевери.

В последния си турнир тази година Григор отпадна в трети кръг на Мастърса в Мадрид от действащия шампион Карлос Алкарас. Най-добрият български тенисист загуби с 2-6, 5-7 от световния №2.

Миналата година в Рим бившият №3 в света победи Брендън Накашима в първи кръг, след което загуби от Стефанос Циципас. Най-доброто му представяне във Вечния град бе полуфиналът от 2014-а, когато загуби от Рафа Надал в спор за място на финала.

Коментари на живо:

Първата ни ракета започна срещата с много увереност в действията си. Реализира ранен брейк и затвърди за 2-0. Вавринка редуцира пасива си след няколко добри атаки с форхенд, но Димитров продължи да бъде солиден на сервис и не му позволи да върне пробива. В петия гейм българинът на два пъти стигна до дюс, но трикратният „мейджър“ шампион намери изход от сложната ситуация и запази интригата при 3-2.

Слайсът на Димитров на няколко пъти изненада опонента му, като в същото време първата ни ракета продължи да се движи много добре по корта. При 4-2 българинът имаше чудесен шанс да направи огромна крачка към спечелването на сета, но пропусна три поредни брейкпойнта и Вавринка отново намали изоставането си след няколко много добри атаки от основната линия.

Това не притесни световния №33, който отново спечели убедително подаването си след няколко отлични комбинации „сервис-форхенд“ и се доближи на гейм от спечелването на сета. Вавринка отново намали резултата, но Димитров продължи да владее инициативата и стигна до два поредни сетбола след бекхенд в аут на швейцареца. Първата ни ракета не пропусна отличния шанс и надделя с 6-4 след като ретурът на Stanimal не намери пределите на корта.

Вторият сет започна така, както и първият – с пробив за Димитров. Форхенд уинър по правата предостави брейкпойнт на българина, който бе реализиран след нова топка в аут на Вавринка. Трикратният полуфиналист от Големия шлем продължи да бъде безупречен на сервис и добави сервис гейм на нула, с който удвои аванса си. Макар да бе поставен под напрежение, Stan The Man не допусна втори пореден пробив и намали резултата на 2-1.

В четвъртия гейм Димитров се озова в много трудна ситуация, след като пропиля аванс от 30-0, а впоследствие пропусна геймбол. Бекхенд в аут на първата ни ракета предостави брейкпойнт на Вавринка, но швейцарецът върна жеста. В крайна сметка нещата се развиха благополучно за българина и той спечели подаването си след много добре разчетено излизане на мрежата. Опонентът му обаче отговори с бърз гейм на нула и така резултатът стана 3-2.

Силните минути за швейцареца продължиха и следващия гейм той осъществи обрат от 30-0, стигайки до точка за пробив след като Димитров изпрати топка в аут при атака с форхенд по диагонала. За съжаление обаче този път първата ни ракета не успя да избегна опасността и неговият опонент изравни резултата в сета, реализирайки първия си брейк в мача. Вавринка отново беше безкомпромисен на сервис и след второ поредно подаване на нула осъществи пълен обрат за 4-3.

Българският тенисист отново бе в сложна ситуация, след като изоставаше с 0-15 в осмия гейм, но няколко добри атаки от основната линия му позволиха да прекъсне серията на световния №84 и да възстанови равенството. Димитров стигна до два поредни шанса за пробив след топка в аут на Вавринка, но и в двата случая ретурът му не намери пределите на корта. Швейцарецът продължи да атакува много добре от основната линия и това му даде възможност да запази аванса си при 5-4.

Добрата игра при мрежата помогна на Димитров и той не позволи на опонента си да реализира нов пробив. Впоследствие българинът стигна до дюс, но въпреки това Вавринка успя отново да се доближи на гейм от спечелването на сета. Световният №33 обаче и този път избегна опасността и доведе нещата до тайбрек.