Проследихте на живо: Григор Димитров – Стефанос Циципас 1-6, 4-6

В петък следобед Григор Димитров и Стефанос Циципас ще се изправят един срещу друг в мач от третия кръг на АТР 500 турнира в Барселона. Двамата трябваше да излизат по няколко пъти на корта в последните два дни, за да постигнат трисетови победи съответно срещу Федерико Кория и Иля Ивашка.

Двубоят помежду им е втори в програмата на корт „Ян Кодеш“ и ще започне след края на мача Пабло Кареньо Буста – Лоренцо Сонего. Днес прогнозата е по-благосклонна, но отново има не малка вероятност дъждът да обърка плановете на организаторите.

Това ще бъде четвърти мач между българина и гърка като до момента Циципас води с 2-1 победи. Световният №5 спечели и единствения им мач на клей – успех в три сета на Ролан Гарос 2020. Григор спечели във Виена по-късно през годината, а Циципас взе реванш с победа в австралийската столица през 2021-а.

Коментари на живо:

0-1 Пробив, Циципас. Мачът започва с пробив в полза на Циципас, който пласираше дълбоки ретури. Грешка от бекхенд на Димитров доведе до 15-40. Първият брейкбол бе отразен, но при втория българинът сбърка форхенд.

0-2 Пробивът е затвърден. Григор стигна до две точки, а след това имаше и удобна възможност с форхенд да достигне до равенство, но изпълнението му отиде в аут.

0-3 Пробив, Циципас. За съжаление лошото начало за Григор продължава. По две непредизвикани грешки от форхенд и бекхенд доведоха до бърз втори пробив в полза на съперника му.

0-4 Сравнително лесно световният №5 успява да запише четвърти пореден гейм в своя полза.

1-4 Първи гейм в полза на Димитров. За първи път сервисът работеше добре и това доведе до няколко лесни точки за българина.

1-5 Още един сервис гейм на Циципас, в който Григор взима само една точка. Към момента гъркът е почти безгрешен на първи сервис, а на втори също играе достатъчно убедително.

1-6 Пробив и сет, Циципас. Доминацията на световния №5 продължава. Сервисът на Димитров не го затруднява и това му позволява да пласира дълбоки ретури и да поеме предимство оттам насетне. При 15-40 сценарият бе същият. Циципас бързо навлезе навътре и накрая завърши без проблеми с форхенд по оголената права.

Втори сет:

1-0 Пробив, Димитров. След като в целия първи сет спечели общо четири точки на ретур, Григор записва точно толкова още в откриващия гейм на втората част и по този начин стига до пробив. Той бе факт след смесица от печеливши удари на българина и грешки на Циципас.

1-1 Пробив, Циципас. Гъркът продължава да печели дългите разигравания, което в случая се оказа ключово. При 30-30 Григор реши да избяга от бекхенда си и да изненада с къса, но тя намери мрежата. При брейкбола отново той сбърка пръв след форхенд в мрежата.

1-2 Световният №5 взима лесно подаването си и така отново е напред в резултата при първата почивка.

2-2 Най-убедителният гейм за Димитров от началото на мача. Сервисът работеше, което му позволи и да навлезе малко по-навътре в корта и да диктува точките.

3-2 Пробив, Димитров. За втори път в сета Димитров излиза напред в резултата. Петият гейм затвърди впечатлението, че той започва да противодейства все по-успешно на съперника си. При 30-30 много търпеливата му игра доведе до брейкбол. Циципас го отрази след разиграване, в което една негова топка изглеждаше много съмнителна, а впоследствие Димитров не успя да го размине на мрежата. Отново търпелива игра на българина му донесе нова възможност за пробив и този път минаващият от бекхенд по правата се получи перфектно.

3-3 Пробив, Циципас. Сценарият от преди малко се повтаря. Гъркът пласира повечето си топки към бекхенда на Димитров и в последните две разигравания от 30-30 дочака две грешки от обратния удар на съперника си.

3-4 Димитров опита да бъде агресивен на ретур, но продължава да бърка много по-често, отколкото поставеният под №1 в турнира.

4-4 Бърз гейм на 15 за Димитров, който запазва интригата във втория сет.

4-5 Периодът с лесно спечелени сервис геймове продължава. След почивката Григор ще сервира за оставане в мача.

4-6 Пробив и мач, Циципас. Григор направи две последователни грешки от форхенд при рутинни ситуации в центъра на корта. При мачбола дойде и единствената му двойна грешка.