На живо: Григор Димитров – Стефанос Циципас 3-6, 6-7, 2-6

На живо: Григор Димитров - Стефанос Циципас 3-6, 6-7, 2-6

Григор Димитров се изправя срещу Стефанос Циципас на 1/8-финалите на Ролан Гарос в мач, определян от повечето фенове и експерти като гвоздеят на днешната програма на турнира в Париж. Сблъсъкът между двама от най-атлетичните и технични играчи в тура обещава невероятно зрелище и много емоции за феновете. Димитров имаше голяма доза шанс в предходния кръг, когато неговият опонент Роберто Карбайес Баена се оттегли заради физически дискомфорт, но към онзи момент българинът на практика вече бе решил мача. Първата ни ракета демонстрира чудесна форма от началото на турнира, като показва много ефективна и постоянна игра.

Както Димитров, така и Циципас многократно са упреквани за липсата на постоянство в играта си и това е още една от причините, поради които ще бъде интересно да се види кой ще понесе по-добре напрежението в днешната среща. В предходния кръг гъркът бе в същата ситуация като Димитров, когато Аляж Бедене се оттегли контузен от техния мач, но това се случи в момент, в който Циципас вече водеше с два сета и пробив. „Гръцкият бог“ изглежда се е отърси от разочароващото поражение на US Open и достигна до финала на турнира в Хамбург, а сега демонстрира чудесна форма и на Ролан Гарос.

Подобни срещи винаги са много трудни за прогнозиране, но изглежда, че Григор Димитров има всичко необходимо, за да преодолее тежкото препятствие и да продължи похода си в Париж.

Коментари на живо:

Първи сет:

0-1 – Мачът започна добре за Димитров, който поведе с 30-0, но прецизният първи сервис на Циципас му донесе успех, като гъркът завърши първия гейм с директна точка от сервис.

0-2 – Пробив, Циципас – Световният №6 стигна до точка за пробив, която бе спасена от Димитров, но след това българинът допусна двойна и непредизвикана грешка и така подари гейма на своя опонент.

0-3 – Силното представяне на Циципас продължи с гейм на нула, след който гъркът увеличи преднината си на 3-0 и напълно пое инициативата в сета.

1-3 – Димитров отново се оказа в тежка ситуация, когато Циципас стигна до две поредни точки за пробив при 40-15. Първата ни ракета обаче показа завидно хладнокръвие и спчели четири поредни точки, като по този начин прекъсна силната серия на опонента си.

1-4 – Разочароващият за него четвърти гейм амбицира Циципас и той отново заигра много агресивно, достигайки до три поредни точки за спечелването на гейма. Димитров спаси първата, но при втората си възможност гъркът постигна своята цел и поведе с 4-1.

2-4 – Българинът бе в трудна ситуация, след като Циципас поведе с 30-0 в шестия гейм, но след това българинът се вдигна и осъществи обрат, завършвайки гейма с първия си ас в мача.

2-5 – За съжаление първата ни ракета не успя да се възползва от психологическото преимущество след силния шести гейм. Циципас записа гейм на нула, завършил с нова непредизвикана грешка на Димитров.

3-5 – Първият сервис на българина започна да работи и това изненада доста неприятно Циципас, като в резултат на това Димитров успя да нали резултата на 5-3.

3-6 – Сет, Циципас – В деветия гейм Димитров стигна до три точки за пробив, но не успя да реализира нито една от тях. Това даде увереност на Циципас, който отново започна да атакува много агресивно и това му помогна да се наложи в оказали се последен гейм в сета.

Втори сет:

1-0 – Димитров започна втория сет с много уверен първи сервис, който затрудни Циципас и помогна на българина да поведе в геймовете за пръв път в мача.

1-1 – Във втория гейм форхендът на Циципас отново влезе в действие и това донесе решаващо предимство на гърка, който бързо успя да изравни резултата в сета.

2-1 – Димитров отговори подобаващо на агресията, демонстрирана от първата ракета на Гърция, и започна третия гейм със зрелищен форхенд уинър, след което продължи да владее инициативата и за втори път се оказа напред в геймовете.

2-2 – Циципас отново започна да се стреми към кратки разигравания, като тази тактика му донесе успех и той не позволи на Димитров да стигне до пробив.

3-2 – В петия гейм Димитров показа железни нерви, като спаси цели три точки за пробив на Циципас, преди в крайна сметка да успее отново да спечели подаването си и да запази инициативата.

3-3 – Циципас свали показателите си на първи сервис, но атаките му останаха много качествени и равенството в сета бе възстановено за трети път.

4-3 – В седмия гейм гъркът отново реши да заложи на мощни атаки от форхенд, но Димитров се оказа подготвен и отговори по чудесен начин, като това му позволи отново да вземе преднина.

4-4 – Циципас изглеждаше доста колеблив и нерешителен в осмия гейм, но Димитров не успя да се възползва от това и резултатът за пореден път бе изравнен при 4-4.

5-4 – Деветият гейм бе много добър за Димитров, като след неговия край българинът отново излезе напред в резултата след зрелищен уинър по диагонала и непредизвикана грешка на Циципас.

5-5 – Първата ни ракета постави опонента си под напрежение в десетия гейм, но Циципас отново бе на висота и не позволи на Димитров да достигне до точка за спечелване на сета.

6-5 – Димитров отново взе преднина след гейм на нула, като първата ни ракета завърши гейма с изящно воле при мрежата.

6-6 – В давнадесетия гейм Димитров постави Циципас под сериозно напрежение, но гъркът реагира много добре и отново изравни резултата, довеждайки сета до тайбрек.

6-7 – Сет, Циципас – Тайбрекът бе много драматичен и равностоен, като в крайна сметка Циципас надделя и така спечели и втория сет в срещата.

Трети сет:

0-1 – Циципас изпозвал психологическото преимущество, което натрупа след края на втория сет, и започна третия много уверено, спечелвайки първия гейм.

0-2 – Пробив, Циципас – Гъркът стигна до пробив, след като демонстрира още по-динамична и разнообразна игра, която затрудни максимално Димитров.

0-3 – Циципас продължи да доминира, като записа гейм на нула и така увеличи пасива си на три гейма.

1-3 – Димитрвов спаси спаси две точки за пробив, след което успя да намали изоставането си в сета.