Проследихте на живо: Григор Димитров – Ян-Ленард Щруф 6-3, 6-4

Проследихте на живо: Григор Димитров - Ян-Ленард Щруф 6-3, 6-4

Григор Димитров се изправя срещу световния №41 Ян-Ленард Щруф в първия си мач от тазгодишното издание на Мастърс турнира в Монте Карло. Според първоначалната програма двубоят трябваше да се проведе вчера, но силните валежи в Княжеството не позволиха това.

Днес двамата ще излязат един срещу друг в трети мач от програмата на „Court des Princes“. До момента Димитров и Щруф са играли помежду си четири пъти на ниво ATP, като балансът от тези сблъсъци е 2-2. Любопитен факт е, че два от тези мачове бяха именно на Мастърса в Монте Карло. През 2017 г. германецът спечели с 4-6, 6-3, 6-2, а две години по-късно първата ни ракета надделя със 7-6(2), 6-4.

Димитров и Щруф имат и един мач на ниво Фючърс през далечната вече 2010 г. Двамата се изправят един срещу друг на финала на турнира Germany F10, като сблъсъкът завършва с победа за българина (7-5, 7-5).

Коментар на живо:

Първи сет:

1-0 – Димитров спечели жребия и избра да сервира пръв. Българинът започна спокойно и концентрирано мача, като изграждаше много добре атаките си и това му позволи да спечели сравнително лесно първия гейм.

1-1 – В началото на втория гейм сервисът на Щруф затрудни сериозно Димитров и това позволи на германеца да поведе с 30-0. След това обаче той допусна две поредни непредизвикани грешки и резултатът бе изравнен. Първата ни ракета обаче не успя да стигне до възможност за пробив след като първо не посрещна добре сервис на опонента си, след което допусна грешка при атака от бекхенд.

1-2 – Пробив, Щруф – Димитров показа много добра игра в началото на третия гейм и поведе с 40-15, но след това Щруф пласира два много прецизни уинъра и релузтатът бе изравнен. Германецът успя да обърне резултата и да стигне до възможност за пробив, който стана факт след непредизивкана грешка от страна на първата ни ракета.

1-3 – Реализираният брейк даде огромна доза самочувствие на Щруф и той заигра много по-агресивно, отколкото в предходните геймове. Димитров не успя да намери отговор на атаките на германеца, който затвърди пробива с гейм на 15, като между временно записа първия ас в мача.

2-3 – Димитров поведе с 40-0 в петия гейм, но след това сам се постави в трудна ситуация като допусна последователно непредизвикана и двойна грешка и това помогна на Щруф да върне интригата в гейма. Българинът обаче не допусна изравняване на резултата и намали изоставането си в сета.

3-3 – Пробив, Димитров – Световният №17 отново демонстрира спокойната и уверена игра, която показа в началото на мача, и изигра най-силния си гейм от началото на срещата, записвайки пробив на нула. Щруф претендираше, че един от ударите на Димитров е бил аут, но повторението не остави никакво съмнение, че топката е добра.

4-3 – Атаките на Димитров караха Щруф да се движи по цялата ширина на корта, като това видимо затрудняваш германеца. Първата ни ракета затвърди пробива като в седмия гейм спечели подаването си на 15 и осъществи пълен обрат, след който поведе с 4-3.

5-3 – Пробив, Димитров – Щруф отново опита да пласира форхенд уинъри близо до линиите, но този път тактиката му не се увенча с успех. Този път Димитров бе подготвен за атаките на германеца и показа много добра игра в дефанзивен план, която му позволи да запише много важен пробив, доближил го на гейм от спечелването на сета.

6-3 – Сет, Димитров – Деветият гейм не започна добре за Димитров и неговият опонент поведе с 30-0, но след това първата ни ракета подобри значително качеството на сервиса си и това му помогна да обърне резултата и да триумфира с 6-3 в първия сет.

Втори сет:

0-1 – Димитров повече с 30-15 в откриващия гейм на втория сет, но не успя да задържи преднината си и Щруф излезе напред в резултата.

1-1 – Щруф стигна до брейкпойнт във втория гейм, но Димитров избегна опасността, след което поведе в резултата, пласирайки много прецизна къса топка при мрежата. Германецът обаче отново взе инициативата и стигна до втори брейкпойнт, който също бе отразен от българина. Впоследствие Димитров пласира две атаки, които Щруф не успя да отрази и по този начин изравни резултата в сета.

1-2 – Сервисът на Щруф продължи да създава проблеми на Димитров и в третия гейм германецът успя лесно да поведе с 40-0. Двойна грешка на световния №41 върна надеждата на българина, но това не продължи дълго и Щруф спечели и второто си подаване в сета.

2-2 – Първата ни ракета се озова в много сложна ситуация, тъй като Щруф стигна до две поредни точки за пробив. Димитров обаче успя да отрази и двете, след което пред него се откри възможност за спечелване на гейма. Тя не бе пропусната от българина и в последното за гейма разиграване той поакза много добра игра при мрежата, с която изненада своя опонент.

3-2 – Пробив, Димитров – Димитров отново демонстрира много агресивна и разнообразна игра, за която Щруф очевидно не бе подготвен. Българинът изграждаше много добре атаките си и по този начин успя да запише първия пробив в сета, който му позволи да поведе с 3-2.

4-2 – Димитров поведе с 30-15 в шестия гейм, но след това допусна непредизвикана грешка, с която Щруф изравни резултата. Германецът стигна до точка за пробив, която бе спасена от първата ни ракета, но малко след това самият той пропусна възможност да спечели гейма след не особено сполучливо воле при мрежата. Това пбаче не обезсърчи българина и той спечели следващите две точки, като по този начин затвърди пробива и поведе с 4-2.

4-3 – Щруф опита да изненада Димитров с излизания на мрежата, но тактиката му не се оказа успешна и българинът се възползва от незащитените пространства в корта, повеждайки с 30-0. За съжаление обаче първата ни ракета не успя да задържи аванс си и допусна обрат, след който Щруф редуцира пасива си в сета.

5-3 – Димитров обаче бързо се отърси от разочарованието и спечели убедително следващото си подаване, доближавайки се само на гейм от победата.

5-4 – Въпреки наглед безнадеждната за него ситуация Щруф отказа да се предаде и поведе с 30-0. Димитров успя да изравни резултата, но в крайна сметка германецът надделя и намали резултата на 5-4.