Разконцентриран Григор загуби сет от Унгур, но все пак е на 1/4-финал в Истанбул

TEB BNP Paribas Istanbul Open, II кръг
Григор Димитров – Адриан Унгур 7-5 4-6 7-5

Григор Димитров на моменти показа разконцентрирана и нервна игра и дори загуби сет от №194 в ранглистата Адриан Унгур, но все пак си осигури място на четвъртфиналите на TEB BNP Paribas Istanbul Open след трудно 7-5 4-6 7-5. Българинът не е губил от по-ниско класиран от румънеца съперник от 2012-а насам, когато беше принуден да се оттегли при 0-3 в първия сет срещу световния №1512 Адам Фийни (Австралия) във втория квалификационен кръг на турнира в Сидни.

Григор не успя да вземе ранна преднина в днешния двубой, след като пропусна два брейкбола още в първия гейм и в началните минути планът на Унгура сякаш работеше успешно. Румънецът успяваше да поддържа сравнително къси разигравания, опитваше се да натиска бекхенда на Григор и си осигури пробив за 3-1.

Димитров веднаги си осигури два шанса за рибрейк и този път превърна втория в гейм за 3-2. На свой сервис българинът допусна две грешки от форхенд за 30-30, но с класен смач получи геймбол, а съперникът му помогна с непредизвикана грешка.

Унгур обаче не позволи на таланта ни да продължи серията си и с добре подготвена атака на мрежата, хубав сервис и брилянтна къса топка, поведе с 4-3. Димитров изригна с прекрасен форхенд уинър по линията на свой начален удар, а румънецът започна да допуска по-голямо количество непредизвикани грешки и резултатът отново стана равен при 4-4.

Последваха два сравнително тихи гейма до 5-5, когато Григор нанесе решаващ удар. Българинът спечели продължителна размяна на бекхенди, а двойна грешка на Унгур направи резултата 30-30. Румънецът предаде следващите две точки след сбъркани къси топки и пробивът стана факт, а Димитров скоростно фиксира 7-5 на таблото с категоричен сервис гейм на нула.

Григор зарадва феновете по трибуните с бекхенд смач за 30-40 веднага след почивката, а Унгур сам материалзира брейкбола с непредизвикана грешка. За съжаление, Димитров не можа да затвърди пробива, след като изостана с 0-40 и при третата възможност за румънеца изкара форхенд по обратния диагонал в аут.

Българинът побучи нов брейкбол след форхенд в аут на съперника му при 2-2, само че Унгур още веднъж се измъкна. При 4-4 Димитров за пореден път сбърта още от ретур и вбесен потроши ракетата си, а след още няколко мига трябваше да сервира за оставане в сета при 4-5. Григор изигра много разконцентрирано следващия гейм и шокиращо допусна пробив на нула.

При 1-1 в решителния сет Димитров откри подаването на съперника с респектиращ бекхенд уинър, резултатът мина през 30-30, а грешка от форхенд на румънеца даде брейкбол на таланта ни. Унгур обаче го отрази и със серия от общо три поредни точки поведе с 2-1. Първата ни ракета просто не успяваше да направи последната крачка на сервис на съперника, а при 3-3 пропиля нови три шанса след загубена размяна от основната линия, удар с рамката на ракетата и уинър на линията на румънеца.

Унгур поведе с 5-4 с безапелационен гейм на нула и този път Григор трябваше да сервира за оставане в мача. Димитров този път мина през тежкия психологически момент с ас за 5-5. В следващите минути българинът най-после се добра до пробива, който търсеше през последните два сета и се оттегли в стола за почивка с преднина от 6-5. Григор не се нуждаеше от повече шансове и сложи край на спора с бърз сервис гейм на нула.

Димитров очаква на четвъртфинал Иржи Весели или Роберто Карбайес Баена.