Спомен за финалите на клей на Димитров досега

В събота следобед предстои финал №16 в АТР тура за Григор Димитров. Той ще бъде и общо трети на клей. Нека си припомним предишните два мача за трофей на червено. Единият носи хубав спомен, а другият е може би най-неприятният финал в кариерата на Григор досега.

Букурещ 2014

Сезонът преди това:
2014-а бе първата много успешна година на най-високо ниво в кариерата на Григор. В Австралия той достигна до четвъртфинал, след което в Акапулко спечели единствения си турнир от категория АТР 500 до момента, след успех над Кевин Андерсън в тежък трисетов финал.

Турнирът:
Надпреварата в Букурещ бе от категория АТР 250 и бе втора за Григор в сезона на клей. Преди това той бе записал две победи в Монте Карло, а в румънската столица стартира като №16 в света.

Като топ поставен, българинът почиваше на старта, а по пътя до финала нямаше никакви проблеми – 7-6(5), 6-2 срещу Иржи Весели, 6-3, 6-4 срещу Серхий Стаховски и 5-1 срещу Гаел Монфис, преди французинът да се откаже.

Финалът:
Съперник в спора за трофея бе тогавашният №43 Лукаш Росол, който в онзи момент бе в серия от девет поредни победи в Букурещ, след като година по-рано бе спечелил турнира.

В първия мач помежду им Григор поведе с 2-0, но чехът върна пробива. При 5-6 Росол спаси четири сетбола, но българинът бе по-добър в тайбрека и така спечели сета след 58 минути игра.

Във втората част разликата в класите бе голяма. Димитров постигна два бързи пробива и скоро след това вдигна триумфално ръце.

„Чувството е хубаво. Знаех, че трябва да повиша нивото си, особено след първия сет. Беше удоволствие да играя пред Илие Настасе. Работих много здраво, за да започна да печеля титли. Вложих много усилия, време и саможертви, за да стигна дотук“ – каза преди 9 години Григор след първата, и до момента единствена, титла на клей.

Няколко седмици по-късно той спечели и титлата на трева в Куинс Клъб, с което се превърна в единствения тенисист през сезона с трофеи на всяка една настилка.

Полуфинал на Уимбълдън, полуфинали на Мастърсите в Рим и Торонто, както и финал в Стокхолм бяха сред другите му впечатляващи постижения през 2014-а.

Истанбул 2016

2016-а започна обещаващо за Димитров в Австралия. В Сидни той загуби на финала от Виктор Троицки, след като имаше мачболи. В Бризбън и Мелбърн пък бе спрян от Роджър Федерер, като и в двата случая печелеше по сет на Маестрото.

Сезонът на клей стартира с отпадане във втори кръг в Монте Карло от Жил Симон, за да дойде и турнирът от категория АТР 250 в Истанбул.

Турнирът:
№29 в света по това време, Григор бе втори в схемата на турнира. Пътят до финала не бе лесен, но все пак мина с едва един загубен сет: 7-5, 4-6, 7-5 над Адриан Унгур, 7-6(1), 6-1 срещу Иржи Весели и 7-6(0), 7-6(2) срещу Иво Карлович на полуфинала.

Финалът:
В мача за титлата съперник бе сравнително непознатият до този момент Диего Шварцман. В онзи момент бъдещият член на топ 10 бе №87 и играеше първи финал в кариерата си.

Димитров бе считан за огромен фаворит и поне в началото на мача оправдаваше това с играта си.

8 от 12 гейма в първия сет завършиха с пробиви, но в крайна сметка след тайбрек и 70 минути на корта Григор успя да надделее.

Той контролираше нещата във втория сет, повеждайки с 3-0. Авансът му се задържа до 5-2 и победата бе на един гейм разстояние. Само че Шварцман показа непремирия си дух, връщайки пробива в последния възможен момент. Това определено повлия на българина, който загуби ритъм в играта си.

Аржентинецът проби отново два гейма по-късно и се стигна до тайбрек. В него Шварцман навакса пасив от минипробив за 7-4.

В третия сет Димитров сякаш не бе на корта. Съперникът му поведе с 5-0, а двубоят завърши с наказателен гейм за Григор, след като той за трети път в мача счупи ракетата си.

„Започнах да крампирам при 5-2 във втория сет“ – обясни след двубоя бившият №3. „Беше много злощастно, че не успях да затворя мача. Поздравления за Диего.“

„Това беше невероятен мач за мен. Играх добре и се борих през целия мач. Това, което се случи с Григор с крампите ми се случи и на мен в Австралия тази година. Тренирах много здраво, за да подобря тениса си. Играх всяко едно разиграване на 100%. Всички мачове бяха тежки, а аз играх много добре“ – коментира пък шампионът.

Това поражение даде начало на серия от шест поредни загуби за Григор, който все пак възвърна позиции в края на сезона с финал в Пекин, полуфинали в Синсинати, Ченду и Стокхолм.