Хачанов взе мача на крайностите с Басилашвили. Ясен е съперникът на Чилич

TEB BNP Paribas Istanbul Open, първи кръг
Карен Хачанов – Николоз Басилашвили 6-3 6-7(2) 6-1

Карен Хачанов нямаше много време да се аклиматизира към условията в Истанбул, след като пристигна от Барселона, но постигна ценен успех над Николоз Басилашвили 6-3 6-7(2) 6-1 в първи кръг. В двубоя тенисистите редуваха силни моменти със слабости, но победителят задържа високо ниво за много по-дълъг период и можеше да приключи дори с чиста победа на сметката си.

Силно начало от страна и на двамата тенисисти беляза първите геймове на сета, в които лек превес имаше руснакът, чието подаване бе безупречно – три поредни сервис гейма на нула – 3-2.

Басилашвили пръв показа слабост и допусна пробив за 2-4. В следващите две части двамата си размениха по пробив и така при 5-3 Карен подаваше за сета, справяйки се безупречно и без да дава точка на съперника – 6-3.

Грузинецът започна брилянтно втория сет, след като първо отрази два брейкбола, а после проби на нула и затвърди за 3-0 в своя полза.

За пореден път обаче доказа, че за него не съществува друго темпо освен максималното, което му изигра и лоша шега. В моментите, в които трябваше да показа търпение, 61-ият в света прибързваше и това водеше до грешки.

Така опонентът му бързо заличи пасива си до 3-3, а после пое инициативата.

В деветия гейм Басилашвили напълно се срина, отново нямаше търпение да приключи точките, а Хачанов материализира скрит мачбол за 5-4. При този резултат 42-ият в света сервираше за победата, но при 30-30 направи двойна грешка, а после опонентът му направи рибрейк – 5-5.

В следващите два гейма топката почти не бе в игра и двамата вкараха развръзката в тайбрек, където Басилашвили поведе експресно 6-2, а на сетбола след няколко бекхенда по диагонала пласира бекхенд уинър по правата за – 7-6(2).

Еднопосочен обаче бе трафикът в решаващия сет, в който ранен брейк даде спокойствие на Хачанов – 2-0. Той продължи да доминира и заигра интелигентно без този път да форсира нещата.

В шестия гейм Басилашвили отново бе пробит, а опонентът му затвори мача с 6-1 без допълнителна драма.

Междувременно поставеният под №2 в основната схема Марин Чилич научи името на първия си съперник. Това е Дамир Джумхур, който преодоля Стефанос Циципас 6-4 7-5. Аляж Бедене пък е първият съперник на топ поставения Милош Раонич.