Хърватия срази Сърбия и достигна до финала за купа „Дейвис“

Хърватия срази Сърбия и достигна до финала за купа "Дейвис"

Хърватия – Сърбия 2-1

Борна Гойо – Душан Лайович 4-6, 6-3, 6-2

Новак Джокович – Марин Чилич 6-4, 6-2

Никола Мектич/Мате Павич – Новак Джокович/Филип Краинович 7-5, 6-1

Хърватия достигна до финала на тазгодишното издание на турнира за купа „Дейвис“ след като надделя с 2-1 над отбора на Сърбия. Никола Мектич и Мате Павич донесоха успеха на „ватрените“ след като победиха в два сета Новак Джокович и Филип Краинович в решаващия мач на двойки.

На финала хърватите ще очакват победителя от утрешния двубой между Русия и Германия.

В мачовете на сингъл Борна Гойо продължи сензационното си представяне в турнира, записвайки втори пореден успех над играч от Топ 50 на ранглистата, но след това Новак Джокович надделя над Марин Чилич в сблъсъка на първите ракети и така се стигна до решаващия сблъсък на двойки.

Мектич и Павич можеха да реализират пробив още в самото начало на мача, но във втория гейм пропуснаха четири брейкпойнта и позволиха на опонентите си да изравнят. В следващите девет гейма никой от тандемите не успя да стигне до пробив, като по този начин резултатът стана 6-5 в полза на хърватите. Джокович и Краинович поведоха с 30-0 и излгеждаше, че статуквото ще се запази и ще се стигне до тайбрек. Много по-големият опит на Мектич и Павич в подобни мачове обаче си пролича в най-важния момент и те обърнаха резултата, осъществявайки решаващ пробив за 7-5.

Хърватското дуо взе преднина във втория сет, но Джокович и Краинович изравниха с гейм на нула. Това обаче се оказа последният позитивен момент за сърбите в двубоя. До края на мача Мектич и Павич контролираха напълно случващото се на корта и реализираха да последователни пробива, с които оформиха крайното 7-5, 6-1 след 73 минути игра и изведоха родината си до мача за трофея в неделя.