Хуркач елиминира Бублик и оформи 1/4-финал с Циципас

Astana Open, осминафинал

Хуберт Хуркач – Александър Бублик 6-4, 6-4

Хуберт Хуркач изигра нов силен мач на ATP 500 турнира в Астана, отстранявайки местния любимец Александър Бублик. По този начин полякът се класира за своя осми четвъртфинал от началото на сезона, като до момента балансът му в тези сблъсъци е 5-2. От началото на годината Хуркач е губил на тази фаза единствено от Григор Димитров (Монте Карло) и Новак Джокович (Мадрид).

Опонента на Хуркач в следващата фаза ще бъде Стефанос Циципас, който вчера победи квалификанта Лука Нарди в много интригуващ двубой.

Хуркач записа по-малко асове (7-10), но за сметка на това не допусна нито една двойна грешка, докато тези на Бублик бяха шест. Полякът спечели 78% от точките с ина първи сервис (31/40) и реализира едва три от 13-те си брейкпойнта (23%), но това се оказа напълно достатъчно, тъй като Бублик оползотвори само една от своите три възможности за пробив (33%).

Двубоят започна с гейм за Бублик, но Хуркач започна да атакува много ефективно с бекхенд от основната линия, като на няколко пъти направи опонента си безпомощен с уинър по правата. Това помогна на седмият поставен да осъществи два поредни брейка и да поведе с 4-1.

Бублик обаче също започна да рискува повече при атаките си и тази тактика се отплати. Казахстанецът вбе много близо до това да възстанови равенството в сета, но в осмия гейм Хуркач спаси дв поредни брейкпойнта и направи резултата 5-3 в своя полза. Малко по-късно ролите се размениха и полякът пропусна два последователни сетпойнта, но въпреки това не позволи на опонента си да стигне до нов пробив и се наложи с 6-4 в откриващата част.

Вторият сет започна по аналогичен начин – Бублик поведе, но радостта му не продължи дълго, тъй като Хуркач осъществи ранен пробив и обърна резултата, повеждайки с 3-1. Световният №10 бе на път да направи преднината си още по-сериозна, но в маратонския пети гейм Бублик спаси пет точки за пробив и редуцира пасива си.

Хуркач обаче все по-често увличаше опонента си в дълги разигравания, които нерядко завършваха с непредизвикани грешки на казахстанския тенисист. Световният №10 бе много стабилен в защита и не позволи на Бублик да стигне до брейкпойнт, триумфирайки с 6-4, 6-4 след 1 час и 21 минути игра.

В другия завършил мач от днешния ден Карен Хачанов победи Марин Чилич с 2-6, 6-3, 6-3.