Играчите обвиниха турнирите от Големия шлем в ниски наградни фондове

Играчите обвиниха турнирите от Големия шлем в ниски наградни фондове

Макар че победителите на сингъл на Уимбълдън тази година ще вземат по 2.35 милиона паунда, много състезатели вярват, че всички турнири от Големия шлем и от сериите Мастърс трябва да повишат наградните си фондове, имайки предвид приходите, които получават.

45 хиляди паунда за загуба в първи кръг може и да звучат като много пари, но Васек Поспишил, който в момента е №188 и се завръща от операция, споделя, че разходите също са големи:

„Дори да си между 80-то и 100-тно място, стига да се класираш за основната схема на „мейджър“, заработваш 200 хиляди долара и хората си мислят, че си уреден. След това обаче има такси, разходи, екип, пътуване по 35 седмици на година… За място в топ 100 на спорт, който прави толкова много пари, това не е достатъчна сума.“

Разпределението на сумите между тенисистите също е поставено под въпрос, като Роджър Федерер е един от хората, които искат по-големи суми за по-ниските нива на спорта. Преди седмица в Хале Маестрото заяви, че Чалънджър Тура се нуждае от помощ и Паспишил е на същото мнение:

„На ниво Чалънджър не печелят почти нищо. Ако от турнирите от Големия шлем решат да дадат по няколко милиона (което е нищо за тях) на Чалънджър Тура, това ще помогне на момчетата, които се намират между №300 и №100 в ранглистата, повечето от тях в момента са на загуба.“

Цялостният награден фонд на Уимбълдън е нараснал двойно от 2012 г., като през настоящия сезон ще наброява 38 милиона паунда. Трябва обаче да се отбележи, че тези суми са едва 12-15% от приходите на турнирите от Големия шлем. През 2018 г. в Ню Йорк имаше награден фонд на стойност 53 милиона долара и това бе едва 13.9% от цялостните печалби на надпреварата.

pospisil

Днес Съветът на играчите на ATP ще се срещне в Уимбълдън, като ще обсъжда именно тези въпроси. Поспишил коментира пред The Guardian:

„Тенисът е огромен бизнес, така че трябва да получаваш адекватна компенсация, когато носиш дадена стойност. Не става въпрос толкова за броя на парите, по-скоро за процента. Турнирите държат монопола върху целия Тур и не е нужно да се отчитат за нищо – буквално дават толкова, колкото преценят, че им се иска.“

При надпреварите от сериите Мастърс процентът е по-висок, но варира значително и играчите нямат яснота относно ситуацията:

„Всичко, което искам е да получим правни представители, да можем да седнем на масата и да чуем аргументите на представителите на турнирите. Може да кажат: „Момчета, това е причината, поради която няма как да даваме на играчите същия процент от печалбите, както правят в NBA и NFL, положението в тениса е сложно.“ Може да не са 50%, както в тези спортове, може да са 30%. Може и да са същите като сега, не знам. Проблемът, е че дори не ни се дава тази възможност.“

Говорител на Уимбълдън пък констатира, че в момента нивата на наградните фондове са адекватни и е прекалено лесно да се набляга само на тази тема:

„През последните три години ние направихме нови съблекални, нови съоръжения за стречинг и загрявка, като те се ползват от всички участници, включително юношите и инвалидите. В същото време работим по други подобрения на комфорта на играчите – транспорт, статистики, храна, напитки и много други.“

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH